banner388

Geçmişten itibaren milletleri millet yapan demir ve çimento gibi ayakta tutan ırk, dil, din, tarih, ahlak ve kültür gibi değerler vardır.

Bu değerler insanlar arasında kaynaşmayı, birlikte hareket etmeyi, bütünleşmeyi ve güçlü durmayı sağlar.

Aksine bu değerler yok olduğunda çimentosuz, demirsiz bir binanın yıkılıp, yok olduğu gibi milletlerde yok olur.

Tarihten günümüze kadar Türk milletini millet yapan, güçlü kılan, ayakta tutan milli ve manevi değerler yüzyıllar geçse de aynı kalmış, değişmemiş korunarak günümüze kadar gelmiş ve Türk Milleti’nin var oluş sebebinde temel unsurlar olmuştur.

İşte bu temel unsurlar bizlere Çanakkale Savaşlarını, Kurtuluş Savaşlarını kazandırarak vatan sahibi yapmıştır. Ancak son yıllarda Türk dilinde, dininde, ahlakında, Türk kültüründe, yaşam tarzında, milli ve manevi değerlerinde kopmalar yaşanmaya başlamış ve göze batacak şekilde yozlaşma almış başını gidiyor.

Üzgünüm ki Türk gibi yaşamıyor, Türk gibi konuşmuyor, Türk gibi giyinmiyoruz. Bazıları Arap kültürünü Müslümanlık zannettiği için Arap gibi giyiniyor, Arap gibi yaşıyor. Bazıları da batının gayri ahlaki yaşantısını alıp, onlar gibi yaşayıp, onlar gibi giyinmeyi çağdaşlık ve modernlik zannediyor.

Oysa bir Arap Türk gibi giyinmiyor, Türk gibi yaşamıyor. Bir Alman kendine özel değerlerden özellikle Alman Milliyetçiliğinden taviz vermeden Alman gibi yaşıyor. Japonya ve Çin bu gün dünyaya meydan okuyan ekonomi ve teknolojiye sahip olmuşlarsa bunun altında yatan en büyük temel unsur kendi öz kimliklerinden kapmadan yaşamalarındandır.

Bize ne oluyor da biz başka ülkelere özeniyoruz?

Neden bindik alamete, gidiyoruz kıyamete?

Maalesef Türk olduğumuzu, Türk gibi giyinip, Türk gibi yaşamayı unuttuk, birileri nalına, birilerini mıhına vuruyor. Kimin işine nasıl geliyorsa o şekilde hareket ediyor.

Bugün ne yazık ki özel televizyonların tamamında yabancı müzik çalınıyor. İş yerlerinin büyük çoğunluğunun tabelasında yabancı ismiler yazmaktadır.

Atatürk, ülkemize yepyeni bir çehre kazandırıp tarihe geçen çağdaşlaşma hareketlerini gerçekleştirirken, bir noktayı daima göz önünde bulundurmuştur. O da Türk'ün kendi öz benliğini kaybetmeden, kendi kimliğini, kültürünü unutmadan yeniliklere adapte olabilmesi, onları kendi milli kültürü içinde sindirebilmesidir. Aksi bir durumun milletimizi içten içe çürüteceğini bilen Atatürk, Türk Milleti'ni millet yapan unsurları; tarihini, dilini, dinini yani kısaca kültürünü her zaman yaşatacak köklü tedbirler almıştır.

Bugün milli değer ve kültürümüzde başlayan yozlaşma geleceğimize sıkılmış kurşun gibidir..

Milli ve manevi değerler millet ve toplumlar için hayati iksirlerdir. O halde bu doğal dengeyi hem bozmamalıyız hem de korumalıyız.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adnan Sezer 2021-12-07 20:27:55

Herkes kendi çapında milli ve manevi değerlerine sahip çıkmalı.