Erdoğan'dan önemli açıklamalar: Bakanlar 5 milyon 200 bin liralık bağış yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Koronavirüs tedbirlerinin konuşulduğu kabine toplantısının ardından önemli açıklamalar yaptı. İşte o açıklamaların satır başları...

banner269

Erdoğan'dan önemli açıklamalar: Bakanlar 5 milyon 200 bin liralık bağış yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Koronavirüs tedbirlerinin konuşulduğu kabine toplantısının ardından önemli açıklamalar yaptı. İşte o açıklamaların satır başları...

30 Mart 2020 Pazartesi 21:46
Erdoğan'dan önemli açıklamalar: Bakanlar 5 milyon 200 bin liralık bağış yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısında, Covid-19 tedbirlerinin çok önceden alındığını, Türkiye'nin tedbirleri sıkılaştırma gücüne sahip olduğunu dile getirdi.

"COVİD-19 TEDBİRLERİNİ ÇOK ÖNCEDEN ALDIK"

Erdoğan: "Kabinemizin 25. toplantısını az önce tamamladık. Covid-19 tedbirleri sebebiyle bu toplantımızı telefonferans yöntemiyle gerçekleştirdik.

Sağlık önlemleri, gıda güvenliğini ele aldık. Bilim Kurulunun tasviyeleri doğrultusunda sağlık tedbirlerini hayata geçiriyoruz.

Bu malzemelerin üretimini daha da arttırma imkanına sahibiz.  Yeni hastanelerimizi süratle hizmete açıyoruz. Şehir hastanelerimiz özellikle bu evsaftaki standartlarda 600 yataklı Okmeydanı Hastanemiz bugünlerde hizmet vermeye başladı. Daha önce eğitim hastanesi olarak planlamıştık, süratle şehir hastanesine dönüştürdük.


Şehir hastanesi statüsündeki 1150 yatak kapasiteli Kartal Hastanemizi bir süre önce hizmete sunduk. İkitelli Şehir Hastanemizi Mayıs ayında hizmete açmayı planlıyoruz.

1000 yataklı Göztepe Şehir Hastanemizin inşaasında sona yaklaştık. İnşallah Eylül ayında hizmete veriyoruz. Türkiye sağlık altyapısında güçlü olan yerini sağlamlaştırmıştır. Covid-19 tedbirlerini pek çok ülkeden önce aldık."

BAKANLARDAN 5 MİLYON 200 BİN LİRALIK BAĞIŞ !


"Bakan arkadaşlarımızdan kimi üçer kimi altışar maaşlarını bağışlama kararı aldılar. Bazı bakanlarımız çok daha yüksek bağışı ifade ettiler. Toplamda 5 milyon 200 bin liralık bir bağışta bulunmuş oldular. Meclisteki tüm milletvekillerimiz AK Parti başta olmak üzere tüm partilerimizin teşkilatlarını, belediye başkanlarımızı, bürokratlarımızı kampanyaya katılmaya davet ediyoruz.

Bu süreç içerisinde en büyük katkıyı işadamlarımızdan, hayırseverlerden bekliyoruz. Zekatlarını Ramazan ayında düşünen vatandaşlarımızın Ramazan ayını beklemelerine gerek yok. Bu kampanyaya katılarak yerlerini alabilirler. Bugün itibarıyla bu kampanya için 11 milyon dolar hayırseverlerimizden gelen destek var, bunu da özellikle bildiriyorum ve kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum.

Rabbim yar ve yardımcımız olsun, hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum, kalın sağlıcaklar."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN 7 AYLIK MAAŞINI BAĞIŞLADI

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdğan, 7 aylık maaşını Milli Dayanışma Kampanyasına bağışladığını açıkladı.


 Erdoğan, "Kampanyayı, şahsım olarak, 7 aylık maaşımı bağışlayarak açıyorum. Biraz önceki toplantımızda bakan arkadaşlarımız da, aynı şekilde maaşlarını kampanyaya bağışlama kararı aldılar" dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aylık maaşı ise 81 bin 250 lira. Bu durumda Erdoğan kampanyaya 568 bin 750 TL bağışta bulunmuş oldu.


 


"GIDA KONUSUNDA SIKINTIMIZ YOK"

Türkiyenin gıda konusunda herhangi bir sıkıntı içinde olmadığını belirten Erdoğan:

"Ülkemiz tüm gıda maddelerini kendi ürettiği için stoklarımız ve tedarik işleyişi ihtiyacımızı karşılayacak güçtedir. Kamu güvenlğinde emniyetin kayda değer yönetimleriyle kayda değer bir sıkıntı yaşamıyoruz. Üretimi devam ettiren sanayicimize, işçilerimize şükranlarımı sunuyorum.

Türkiye bu hastalığın üstesinden gelmeye dünyada en yakın ülkelerden biridir. Sağlık personelimizin imkanlarını ne kadar yüksek oranda Covid-19'da mücadeleye tahsis edersek salgınla o derecede baş edebiliriz. Bu tür durumlarda sağlık kuruluşları salgın merkezi haline dönüşebiliyor. Vatandaşlarımızın ciddi olmayan durumlarda hastaneye gitmemelerini hasseten rica ediyorum. Okullarımızda uzaktan öğretim, yaşlılarımıza özel ihtimam göstererek sokaktaki hareketliliği büyük ölçüde azalttık.

Kara, hava ve deniz yollarıyla yapılan şehirlerarası ulaşımı sınırlandırdık. Gerekirse şehir içi ulaşımda da benzer yöntemleri devreye sokabiliriz. Günlük test sayısında 10 bini aştık. Tespit yapılan kişi, hastalık vakası, vefat ve taburcu vakalarımızı şeffaf bir şekilde her gün açıklıyoruz. Ülke genelinde köy ve mahalle statüsünde 41 yerleşim birimimiz karantina altındadır. Her birimimizin kendi karantisanı kendi uygulaması önemlidir. En önemli hassasiyetimiz temel ihtiyaç maddelerinin arzında sürekliliği sağlamak, ihracatı desteklemek için üretimin kesintisiz sürmesini temin etmektir." dedi. 


"ÜRETİMİ DEVAM ETTİRMEK ZORUNDAYIZ"


Erdoğan: "Türkiye üretimini devam ettirmek, çarkların dönmesini sağlamak durumunda olan bir ülkedir. Çalışanlar için gereken tedbirlerin alınmasını en kısa zamanda alacağız. İçinde bulundukları şu zor günlerde pekçok ülkeye sağlık ve temizlik malzemesi gönderdik. İspanya'ya bir uçak dolusu malzemeyi çarşamba günü inşallah naklediyoruz. Aynı şekilde sıkıntılı bir dönemden geçen İtalya'ya aynı şekilde ihtiyaçları karşılamak üzere Kızılay aracılığıyla bir gemi dolusu yardım malzemesini ulaştırıyoruz.

Türkiye ne kadar güçlü olursa dostlarına da o kadar fazla yardım eli uzatacaktır. Ülkemizdeki kalkınma ajanslarının yapacakları yeniliklere destek vereceğiz. Solunum cihazlarını üretme noktasında yoğun bir çalışmayı kurumlarımız devam ettiriyor. Hedefimiz yıl sonuna kadar ciddi sonuçlara ulaşabilmektir.

İşi olmayan, zorunluluğu bulunmayan vatandaşlarımız gönüllü karantinayla kendilerini ne kadar evde tutarlarsa hayatımızın normale dönme süresi o kadar kısalacaktır. Temizlik kurallarına riayet hastalığın kırılmasına çok önemli katkı yapacaktır. Milletimizle elele vererek Rabbimizin yardım ve inayetiyle inşallah bu müsibetin de üstesinden geleceğiz. Yeter ki kurallara uyalım, tedbiri elden bırakmayalım, panik yapmayalım. Hiçbir virüs bizim birliğimiz, beraberliğimizden, kardeşliğimizden daha güçlü değildir. Hiçbir hastalık aydınlık yarınların önüne geçemez. Çünkü biz Türkiye'yiz, Türk milletiyiz."


"ÖĞRENCİLERE KREDİLERİ GERİ VERİLECEK"


"Medeniyetimiz ve kültürümüz yardımlaşma, dayanışma, paylaşma üzerine kurulmuştur. Devlet olarak açıkladığımız ekonomik ve sosyal destek paketleriyle her kesimden insanımızın yanında olduğunu gösterdik. Esnafımıza, sanatkarımıza, küçük, orta ölçekli üreticimize, ihracatçımıza pekçok konuda yardım yaptık. Nakit akışı bozulan KOBİ'ler ve diğer firmalara 6 aya kadar ödemesiz olmak üzere 12 aya kadar ödeme süresi sağladık. Tüm kurumsal ve ticari firmalara işletme sermayesi desteği için 6 ay ödemesiz, 36 vadeli yüzde 7,5 maliyetli kredi imkanı getirdik.

Esnaflarımızın ödemelerini faizsiz erteledik, 36 ay vadeli kredi paketi hayata geçirdik. Personel maaşını kamu bankalarından ödeyen firmalara ilave likit sağladık. Reeskont kredilerinin geri ödemelerini 90 gün daha uzatarak 50 milyar liralık kaynağı ihracatçılarımızın kullanımına sunduk. Kayıtlı 2 milyon haneye biner lira nakit yardımı yapıyoruz. En düşük emekli maaşını 1500 TL'ye yükselttik. Emeklilerimizin bayram ikramiyesini öne çektik. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarımızın ödeneklerini arttırdık."

"UZAKTAN ÖĞRENİM GÖREN ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ İNTERNET İMKANI"


"Yüksek öğretimde kalan öğrencilerimizden Mart ayında yurtta kalmadıkları süre için kredilerini iade ediyor Nisan ve Mayıs aylarından ücret almıyoruz. Öğrencilerimizin kredi geri ödemeleri ilave maliyet yansıtılmayacak. Yurtdışından gelen vatandaşlarımızı 14 günlük karantina kuralına göre misafir ediyoruz.

İlk ve ortaöğretimde uzaktan öğretim gören öğrencilerimize 8 gb ücretsiz internet imkanı getirdik. Sağlıkçılarımıza 6 milyarlık ilave destekle performans ödemelerini en üst tavandan yapıyoruz. Sağlıkçılarımıza TÜRKSAT üzerinden 100 gb ücretsiz internet hizmeti veriyoruz. Hububat ve sebze başta olmak üzere kendi kendimize yeterlilik üretimimiz yüzde 100'ün üzerinderi. Bakliyat, temizlik malzemesi, yağ gibi üretiminde artış sağladık.

Aldığımız her tedbirle devletimizin vatandaşın yanında olduğunu gösterdik. STK'ların ihtiyaç sahiplerine destek olduklarını biliyoruz. Devletin öncülük ettiğini gördüğümüz için milli dayanışma kampanyası başlatıyoruz. Biz Bize Yeteriz Türkiyem Kampanyası'na bir yardım hesabı açıldı. Kısa mesaj numaraları üzerinden de bağış yapılabilecek. Amacımız yevmiye ile geçimini sürdüren kesimler başta olmak üzere, alınan tedbirlerden dolayı mağdur olan dar gelirli vatandaşlarımıza yardım sağlamaktır.

İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızı belirleyip bu yardımları kendilerine süreceğiz. Muhtarlarımızı da devreye alarak kampanyada toplanan paraları en doğru şekilde yerine ulaşmasını temin edecek. Kampanyaya şahsım olarak 7 aylık maaşımı bağışlayarak açıyorum."

Son Güncelleme: 30.03.2020 22:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sms 2020-03-31 01:21:27

Devlet demek baba demektir. Yıllarca vergi verdiğimiz devletimiz 1 ay bize bakamıyor. Bunun ötesi yok.

Avatar
Alay Etmeyi Bırakın 2020-03-31 08:07:45

Bizden alıp toplayarak ödenen maaşları bize geri bağış mı yapıyorsunuz.Bu halk a sadaka mı topluyorsunuz milletin imkanlarını kullanarak.

Avatar
idris albayrak 2020-03-31 06:30:12

bakanlar icin o ucret nedirki finduk fistuk parasi...iki ihaleden goturuyorlar o parayi..

Avatar
Yok 2020-03-30 22:15:42

18 Aydır işsizim öncesi uni öğrenciliği.İş yok atama yok.Para yok gelecek yok devlet yardim eder dedik.Yardim kampanyası haline getirdiniz.OLMADI.

Avatar
Vatandaş 2020-03-31 10:27:39

Canlı yayına çıkarak kendilerini Cumhurbaşkanı olarak tanıtan ve para isteyen şahıslara itibar etmeyin ve inanmayın!

Misafir Avatar
Sms 2020-03-31 19:08:10 @Vatandaş

Adamsın :)

Beğenmedim! (0)
Avatar
Weli 2020-03-31 09:37:53

Devlet ilk aydan el açarmiya. Kasalar boş yol köprü havaalani garanti ücretleri var. İktisat akçeleri ıssizlik fonlari paralar nerde yok. Olurmu böyle soramiyoruzda. Herşeyi sattilar özelleştirme peşkeji ile onda birine. Ah güzel memleketim içi boşaltildi. Allah bu devleti korusun...

Avatar
Millet 2020-03-31 09:56:24

Devletin kasasında milletten kesilen vergilerden fon hesabında 130 milyar YTL olması gerekirken , mevcut hükümet küçücük bağışlarla günah çıkarmaya çalışıyor , bu hesap sorulur sizden .

Avatar
Hasan 2020-03-31 10:00:40

Halk devletten yardım beklerken devlet halktan yardım istiyor.hani ekonomi uçuyordu. Hani imf ye borç veriyorduk.akp nın bütün yalanları ortaya çıktı.demekki devletin kasası bom boş. Allah sonumuzu hayr etsin.