OMÜ Akademik Yılı Açılışı

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) 2017 – 2018 Akademik Yılı Açılışına katıldı.

OMÜ Akademik Yılı Açılışı

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) 2017 – 2018 Akademik Yılı Açılışına katıldı.

20 Ekim 2017 Cuma 17:46
OMÜ Akademik Yılı Açılışı

Samsun Haber – OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılışa Bakan Demircan’ın yanı sıra Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun Milletvekilleri Akif Çağatay Kılıç, Orhan Kırcalı, OMÜ Rektörü Prof.Dr. Sait Bilgiç, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, dekanlar, öğretim görevlileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan OMÜ Rektörü Prof.Dr. Sait Bilgiç, “Üniversitelerin önemi, insanların gelişiminin rolü bakımından bütün kaynakların ortak bir dil kullandığını görmekteyiz. İnsanlığın dünden bugüne kadar kat ettiği gelişmişlik mesafeleri içerisinde mutlaka üniversitelerin bir rolü olmuştur. Hele günümüzde bu rol daha da katlanmış, sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçiş ile birlikte üniversitelerden beklentiler daha da yüksek olmuştur. Bu nedenle bir ülkenin geleceğe emin adımlarla ilerleyebilmesi yetişmiş insan gücü, nitelikli insan gücü, ürettiği bilginin gücü, ürettiği teknolojinin gücü ve bunların ticarileştirilmesi ile çok yakın ilişkilidir” dedi.

ÜNİVERSİTELER TOPLUMSAL KALKINMANIN TEMEL UNSURLARINDANDIR

Üniversitelerin amaçlarının sadece eğitim vermek olmayıp, şehrin ve bölgenin sosyoekonomik kalkınması adına misyonlar üstlenen kurumlar da olduğunu belirten Samsun Valisi Osman Kaymak, “Üniversiteler evrensel değerler ışığında, bilimsel düşüncenin yerleşmesine öncülük eden ulusal ve uluslararası araştırmalarla özgün yayınlar üreten kalkınmada anahtar rol üstlenmektedir. Aynı zamanda üstün nitelikli kişileri, gelişmiş sosyal bireyleri ve bilim adamları yetiştiren, toplum yararına araştırma yapıp, toplumun gelişmesine rol göstermektedir. Amaçları sadece eğitim vermek olmayıp, bilgi üreten ve paylaşan şehrin, bölgenin paydaşlarıyla ortaklık geliştiren, bölgenin sosya-ekonomik kalkınması adına misyonlar üstlenen kurumlardır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ileri görüşlülüğü ile başlayan çağdaş ve bilimsel üniversite projesi Cumhuriyetimiz ile birlikte hızla gelişmiş ve bugün yurdumuzun her yöresine yayılarak toplumsal kalkınmamızın temel unsurlarından biri haline gelmiştir” diye konuştu.

İSLAM COĞRAFYASI BİLGİ ÜRETİMİNDEN KOPTU

İslam coğrafyasının bilgi üretiminden koptuğu için ağır faturalar ödediğine inandığını belirten Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, “Bugün dünya üzerinde İslam coğrafyasında yaşanan hadiseler bizi düşündürmek zorunda. Ortada bir vaka var. Geçmişte çok büyük medeniyetler kurmuş bir topluluğun mirasçıları, o büyük camilerin mirasçıları son 200-300 yıldır büyük sıkıntılar yaşıyor. Büyük faturalar ödüyoruz. Bu faturaları neden ödediğimizi bilip, cevabı bulmak zorundayız. İslam coğrafyasının bilgi üretiminden koptuğundan dolayı bu ağır faturaları ödediğimize inanıyorum. Bu coğrafyada onurumuzla, gururumuzla, başımız dik yaşayacaksak ve insanlığa katkımız, faydamız olacaksa bu ayağımızın takıldığı yerden yeniden ayağa kalkmak zorundayız. Bilgi üretmeliyiz. Bilgiyi sadece üretmek değil, üreten bir toplum olmak zorundayız. O noktayı yakalamak zorundayız. İşte bu bilim yuvaları bu rolü üstlenmiş ve bu rolü yerine getirmek üzere çalışan siz değerli hocalarımızın bu rolü en iyi şekilde oynayacaklarına inanıyoruz. Türkiye buradan ayağa kalkacak. Etrafımızı görüyoruz. Etrafımız bir ateş, bir yangın yeri gibi. Ülkeler parçalanıyor, toplumlar birbirlerine düşürülüyor” şeklinde konuştu.

YABANCI ÖĞRENCİLER TÜRKİYE’NİN BARIŞ ELÇİSİ OLACAKTIR

Türkiye’de okuyan yabancı öğrencilerin bu ülkenin barış elçisi olacağına inandığını ifade eden Bakan Demircan, “OMÜ’de yüzde 5 yabancı öğrenci var. Bu yüzde 10 hedef olmalı. Hem Türkiye burada bir barış havzası, hem bu coğrafyanın merkezi konumunda, Türkiye’ye gelecek olan yabancı öğrencilerimiz, buradan ayrıldıklarında bu ülkemizi hiçbir millete karşı ülkemizin barış elçileri olacağına inanıyorum. Onların sayılarının artması bize onur ve gurur verir. Sağlık hizmetlerinde Türkiye, hizmet standartını belli bir seviyeye çekti. Şuanda sağlıkta dönüşümü tamamladık. Sağlıkta gelişim, kalite ve sürdürülebilirlik üzerinde çalışıyoruz. Kalite değince bu sadece bir söz değil, biz mükemmeliyet merkezleri sertifikası almak için bazı hastanelerimizi de harekete geçirmek istiyorum. Yani biz sağlık turizmine soyunacağız elbette. Sağlık turizminde büyük bir potansiyel var. Burada üzerine düşeni yapacaksak sağlık hizmetlerin verdiği mekanları, donanımları, hizmet standartlarını bu dünyadaki en üst düzeye çektiğini göstermek zorunda. Aynı şekilde üniversitelerde başarılarını dışarıya tanıtmak ve kendi standartlarını yükseltmek için dışarıdan öğrenciler, öğretim üyeleri almalı ve bu konuda hukuki açıdan engel varsa bu taleplerini bize ulaştırabilirler.

BEYİN GÖÇÜ VEREN ÜLKE OLMAKTAN ÇIKALIM

İnsan iradesinin ve aklının diğer canlılardan ayıran önemli özelliklerinden biri olduğunu ifade eden Bakan Demircan, “Biz beyin göçü veren bir ülke olmaktan artık çıkmalıyız. Buraya beyin göç etmeli. Allah’ın yer yüzünden yarattığı en değerli varlık beyindir. Bütün her şeyin anlamını kazandıran odur. Amerika’da bir proje yayınlandı. Buda Obama’nın beyin araştırma projesiydi. Yani Brain Intitiative. Obama bu projenin başarısını anlatırken şunu diyor, ‘biz bu projeye 1 dolar yatırdık, 142 dolar geriye aldık. Bilginin, teknolojinin yansımasını söylüyor. Bizde aynı şekilde yola çıkmalıyız. Bizde bir şeyler üretmeliyiz. Diğer taraftan insan iradesi ve aklı insanı diğer canlılardan ayıran özelliktir”

BAKAN DEMİRCAN GENÇLERE SESLENDİ

Konuşmasında gençlere de seslenen Bakan Demircan, “Akılınızı ve iradenizi kimselere emanet etmeyin. İnsanı diğer canlılardan ayıran özellik budur. Bunun faturasını 15 Temmuz’da aziz millet ağırlaşmadan önüne geçti. Çok ağır bir fatura ödeyebilirdik. Türkiye uçurumun kenarından lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın da işaret etmesiyle millet ayağa kalktı ve Türkiye’yi uçurumun kenarından aldı. Türkiye, aklını ve iradesini teslim etmiş bir yapı ile karşı karşıyaydı. Bu oldu geçti diyemeyiz. Her zaman böyle bir sıkıntı herkesin başına gelebilir. Bunun da tek çaresi aklı, vicdanı hür tutmak, memleketine, milletine, anayasasına sadakat üzerinde birliği ve beraberliği tesis etmek esastır”

Konuşmaların ardından Rektör Bilgiç, Bakan Demircan’a OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Cam Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Yasemin Kurt’un vitray üzerine yaptığı minyatür çalışmayı ve Bakan Demircan adına dikilen fidanın sertifikasını verdi.

Program müzik söyleşisinin ardından ilk ders yapıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner177

banner342

banner338

banner341