Deveci: "Bu kenti beraber yöneteceğiz"

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Atakum Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısında konuştu; "Bana olan güveninizi devam ettirin. Ben burada dik ve kararlı biçimde duruyorum. Siz de benim çalışma arkadaşlarımsınız. Bu kenti beraber yöneteceğiz."

banner269

Deveci: "Bu kenti beraber yöneteceğiz"

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Atakum Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısında konuştu; "Bana olan güveninizi devam ettirin. Ben burada dik ve kararlı biçimde duruyorum. Siz de benim çalışma arkadaşlarımsınız. Bu kenti beraber yöneteceğiz."

04 Kasım 2019 Pazartesi 22:59
Deveci: "Bu kenti beraber yöneteceğiz"

Atakum Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısı, Atakum Belediye Başkanı Başkanı Av. Cemil Deveci başkanlığında gerçekleşti. Mecliste, 6 gündem, 2 de gündem maddesi oylanarak ilgili komisyonlara havale edildi. AK Parti ve İYİ Partili meclis üyelerinin son günlerde basında ve kamuoyunda görüşülen Atakum İmar İnşaat şirketiyle ilgili bilgi önergeleri de değerlendirildi. Başkan Deveci, sürecin yargıda olduğunu ve mecliste yer alan tüm parti gruplarına dava dosyalarında bulunan belgelerin paylaşılacağını ifade etti.

"Tek bir yanlışımı söyleyin, ertesi gün giderim"

Atakum İmar İnşaat şirketinin 31 Mart'tan sonraki zor durumlarından bahseden Deveci; "Çıkmaz bir yol vardı. Araştırdık ve borcu olmayan, bize bağışlanmak üzere sermayesinin tamamı yatırılmış bir şirket bulamadık. O zaman ben kendim bir çözüm buldum ve şirketin sermayesini yatırdım. Geriye şirketin kurulumu kaldı. Savcılık belgeleri ve ticaret sicil gazetesi takip edilmesi kaldı, yani angarya işleriydi. O gün belediyemizde ilgili arkadaşlar, benim yeğenimi bulmuşlar ona yaptırmışlar. Yeğenim bu şirketin 2 gün sahibi kaldı. Ticaret sicil gazetesinde yayınlandı, hemen meclise getirdik ve biz de bize bağışlanmış şirketi ticaret sicil gazetesinde yayınlattık. Bu süreçte hukuka aykırı bir durum yok. Ama siyasette sosyal demokratlar olunca, yeğen de gündeme gelince herkesin ayranı kabarıyor. Kimse doğruyu araştırmıyor. Sanki tek hukuk bilen onlar, biz bu işin kıyısında köşesindeyiz. Yine söylüyorum. Cemil Deveci'nin, bir hukuksuzluğu, kasıtlı bir davranışı, kamu zararı tespit edilsin ertesi gün gidiyorum. Daha önce ikişerli gruplarla 12 müfettiş belediyemize geldi. Şu anda 7. grup çalışıyor. İnceleme yaptılar ve bir eksik olduğunu söylemediler. Sizin bizden istediğiniz tüm bilgileri, savcılığa sunduğumuz belgelerle birlikte tüm parti gruplarına ileteceğim. Ayrıca diğer şirket için de önceki gelen müfettişler bir konu atlamışlarsa, şirketin yeniden denetlenmesini sağlayacağız. Bu raporu da sizinle paylaşacağım. Bana olan güveninizi devam ettirin. Ben burada dik ve kararlı biçimde duruyorum. Siz de benim çalışma arkadaşlarımsınız. Bu kenti beraber yöneteceğiz." dedi.

"Büyük binada birtakım sorunlar var"

Yeni açılacak olan City Mall Alışveriş Merkezi ile ilgili de konuşan Deveci; "Orada iki sorun var. Hem iş merkezinin kendisi hem de yanına yaptığı küçük bina. Bu küçük bina tümüyle hukuk dışı. 'Ben bu şehre meydan okuyorum' demenin Türkçesi. Orada çok kararlı duruyoruz. Herkes duysun, yıkım kararı verdik, para cezası verdik. Yasal hakları var. Bir kararımızı tebliğ ediyoruz, tebliğ süresi var. İki, dava açma süresi var. Dava açma süresinin sonuna kadar bize mahkeme kararı getiremezse, yıkılacak. Bundan birkaç gün önce o küçük yavru bina için yürütmeyi durdurma kararı getirildi ama o yürütmeyi durdurma kararı, sorunu çözdüğü ve yapılan işin hukuka uygun olduğu anlamına gelmiyor. Davalı kurnazlık yapmış, altmış gün içerisinde son kırk beş gün açmış. Altmış gün dolmadan bize öyle bir karar gelebildi. Yürütmeyi durdurma kararı ek karar olarak şöyle diyor; 'İdarenin savunması alınıncaya kadar, istenilen bilgi ve belgeler gelinceye kadar yıkım kararı durdurulmuştur.' Biz yıkım kararı verdik ve verdiğimiz süre de dolmuştur ve dolmadan iki ya da üç önce karar bize tebliğ edildi. Şimdi ilgili birimler, tüm bilgi ve belgelerini hazırladılar. Avukatımız da o bölgeyle ilgili görüş ve savunmamızı iletiyor. Sanıyorum on ya da on beş gün içerisinde karşı tarafın yürütmeyi durdurma talebinin reddine ilişkin karar gelir. Biz de dava sonucunu beklemeden yıkarız.  Büyük binada da birtakım sorunlar var. Bize proje tadilatıyla ilgili geldiler. Projeye uygun olmayan imalatlar varmış. Proje tadilatının onaylanması aşamasında bildiğiniz gibi o bina içinde açılmış davalar vardı.  Çevre düzenleme ve onun iptali için açılmış davalar vardı. Bu dava için de mahkemenin bir kararı var. Onda da şöyle bir tartışma oldu. Orası iş merkezi olarak Atakum Belediyesi tarafından ruhsatlandırılmış. Bilirkişiden bildiğim kadarıyla burası iş merkezi değil AVM yönetmeliğine daha uygun, AVM olarak değerlendirilmesi gerekir. Bu durumda da 'Atakum Belediyesi'nin inşaat ruhsatının vermesi hukuka uygun değildir, iptali gerekir' diye bir karar verildi. Ben de kararı bize tebliğ edilmediği için gayri resmi gördüm. Şimdi orada da öyle bir bekleyiş var. Büyükşehir ile oturup neler yapmamız gerektiğini konuşacağız. En azından bir yatırım, o binanın içerisinde kira sözleşmesi yapılan çok sayıda insan var. Orada ben de seçim öncesinde ifade ediyordum. Belediye Başkanı olduktan sonra o kiracılarla tek tek görüştüm. Meslek edindirme kursları açıyoruz. Çocuklar orada çalışacak diye bir beklentimiz var. Ama ne olursa olsun hukuki bir zeminde bu işi çözeceğiz. Atakum'da hiçbir yerde imar aykırılığına izin vermeyeceğiz." şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler:
AtakumSamsunMeclis
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Figen 2019-11-05 16:26:05

Sahil yolundaki kıyı kenar çizgisi içindeki yazlikları da yıkın artık.
Oralarda arkadaşlarınız ahbaplarınız kat atıyor
Yikilacak diye beklerken doğalgaz bağlaniyor
Yalitim yapiliyor.
Hani turizm şehri
Hani sahil yolu çalişmalarina ne oldu.
Adamı olan hesin kullansın devletin malini.
Haram olsun kamu malini kullananlara ve buna göz yumanlara...

Avatar
Sema kutsal 2019-11-05 23:49:39

Chp ye üyeyim diye amacı boş zaman değerlendirmek olan şahıslar la yönetmeyin başkanım gerçek destekçilerinizi unutmayın

Avatar
Türk-İş 2019-11-06 11:12:53

Sokak hayvanları için de yapılacaklar var mı?