Binalarda asansör uyarısı!

Bilim, sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin Altunsoy, binalardaki asansörle ile ilgili önemli uyarılarda bulundu.

Binalarda asansör uyarısı!

Bilim, sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin Altunsoy, binalardaki asansörle ile ilgili önemli uyarılarda bulundu.

04 Aralık 2017 Pazartesi 12:28
Binalarda asansör uyarısı!

Samsun Haber - Bilim, sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin Altunsoy, asansörlerin yıllık bakımları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Altınsoy, bina yöneticilerini ve profesyonel bina yönetim firmalarını uyardı.Bina yöneticilerinin son dönemde asansörlerin periyodik bakımlarını yaptırma konusunda isteksiz oldukları yönünde şikayetler olduğunu dile getiren Selahattin Altunsoy, Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği'nin zorunlu olarak uygulamada olduğunu, bu yönetmeliğe göre bina yöneticilerinin sorumluluklarının olduğunu söyledi. 


"ASANSÖRLER KİMLİK NUMARASI İLE TAKİP EDİLİYOR"

Altunsoy, asansörlerde kimlik numarası ve etiket konusuna dikkat çekerek, "Bilindiği üzere bir yönetmelikle 2015 yılı haziran ayından itibaren yeni yapılmakta olan asansörler kullanıma açılmadan önce A tipi muayene kuruluşu tarafından ilk kontrol yapılmak suretiyle eksiksiz olması halinde yeşil etiket aldıktan sonra kullanıma açılmaktadır. Bu durum bugüne kadar yaşanan pek çok sorunu ortadan kaldırmıştır. Önceki uygulamalarda ilk kontrol yapılmadığı için müteahhit binayı teslim ediyor, vatandaşlarımız binaya yerleşiyor, aradan zaman geçtikten sonra asansörde sorun olunca muhatap bulamamaktan yakınıyorlardı. Tüm asansörlerin bina yöneticileri tarafından her yıl yapılması gereken yıllık periyodik kontrollerinin yaptırılması gerekir. Bugüne kadar her geçen gün bina yöneticilerinin asansörlerin periyodik kontrollerini yaptırma konusundaki sorumluluklarını daha fazla yerine getirmeleri sayesinde asansörlerdeki sorunlar gün geçtikçe azalıyor. Tüm asansörler için kimlik numarası sistemine geçildi. Artık asansörler bu kimlik numarası ile takip ediliyor" açıklamalarında bulundu. 


"BİNA YÖNETİCİLERİNİN ÖNEMLİ SORUMLULUKLARI VAR" 

Asansörler için garanti belgesi zorunluluğu olduğunu dile getiren Altunsoy, “Bakım firmalarında da mühendis istihdam edilmesinin şart. Bina yöneticileri asansörlerinin bakımını yaptırdıkları firmaların yetki belgesi olup olmadığını sorgulamaları gerekiyor. Asansör bakımları yetki belgeli firmalara yaptırmaları ve mutlaka bakım sözleşmesi imzalamaları gerekir. Yönetmeliğin dışında 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu'nda düzenleme yapılarak; asansörlerin güvenli olarak kullanılmaları, düzenli olarak aylık bakımlarının yaptırılması ve yılda bir defa yıllık periyodik kontrollerinin yaptırılması sorumluluğu bina sorumlularındadır. Bina yöneticileri bulunmadığı binalarda her bir kat maliki sorumludur. Yıllık kontrol sonrası kırmızı etiket alan asansörün kesinlikle kullanılmaması ve yönetici tarafından kullandırılmaması gerekir. Ayrıca 30 gün içerisinde güvenli hale getirilerek takip kontrolünün yaptırılması gerekir. Asansör İşletme Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği ve Kat Mülkiyeti Kanunu'nda yapılan değişiklikler ile bina yöneticileri ile yöneticisi olmayan binalardaki kat maliklerine çok önemli sorumluluklar yüklenmiş. Bina yöneticileri, yetki verilen profesyonel yönetim firmaları veya yöneticisi olmayan binalardaki kat malikleri; asansörlerin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla yetkili bir asansör montaj ya da bakım firması ile bakım sözleşmesi imzalayarak, ayda bir kez bakımını ve yılda bir kez periyodik kontrolünü yaptırmaktan ve bakım ve periyodik kontrol ücretlerinin ödenmesinden sorumludur. Yine bina yöneticileri; engellilerin erişebilirliği için asansörün sürekli olarak çalıştırılmasını sağlar ve asansörle ilgili herhangi bir tehlikeli durumu asansör monte eden veya onun yetkili servisine iletmek ve söz konusu asansöre asansör monte eden veya onun yetkili servisi tarafından müdahale edilene kadar gerekli güvenlik tedbirlerini almakla sorumludur. Ayrıca asansör kontrolü neticesinde asansöre yapıştırılan etiketleri ve kendisine teslim edilen rapor ve belgeleri korumakla yükümlüdür" dedi.


"BİRÇOK YÖNETİCİYE İDARİ PARA CEZASI UYGULADIK"

Yıllık periyodik kontrol işleminin asansörlerin güvenliği için çok önemli olduğunu söyleyen Altunsoy, "Müdürlüğümüzce yapılan denetimlerde, bina sorumluları tarafından yukarıda belirtilen sorumlulukların yerine getirilmediğinin tespit edilmesi halinde bina yöneticilerine veya yetki verilen profesyonel yönetim firmalarına yönetim yok ise her bir kat malikine idari para cezası uygulanması zorunludur. Müdürlüğümüze gelen bildirimler doğrultusunda, biz birçok bina yöneticisine ve yönetim firmasına idari para cezası uyguladık. Yıllık periyodik kontrol işlemi vatandaşların güvenliği için gerekli ve önemli bir konu. Bina yöneticilerinin ve profesyonel bina yönetim firmalarının bu konuda hassas davranmalarını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
s.a 2017-12-04 14:20:44

yazık giriş katta oturuyorum her yıl yeni bir asansör ek tadilat masrafı ödüyorum..her yıl nasıl oluyorda düzenlemeler değişiyor anlamıyorum ..yeşil etiket birden kırmızı oluyor buna çare

Avatar
Cemal 2017-12-04 15:57:47

Bu yönetmelik bu zorunluluk vatandaşın yararına değildir. Belediyelere yakın yanlı ve yandaş firmaların zengin edilmesine yönelik bir düzenlemedir. Durak sayısına göre 500 600 liralara kadar her yıl para ödenmesi muayene yaptırması gerekiyor. El insaf otomobil muayenesi bile 2 senede bir yapılıyor. Kontrol amaçlı bir düzenleme elbette olmalıdır ancak burada itiraz ettiğim şey fahiş fiyatlara bunun yapılmasıdır.

banner177

banner148