Sürücüler dikkat! O tarihlerde özel denetim yapılacak

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 81 il Emniyet Müdürlüğüne, Jandarma Genel Komutanlığına, iller İdaresi Genel Müdürlüğüne, EGM Özel Kalem Müdürlüğüne radar uygulaması yapılacağına dair talimat yazısı gönderdi.

Sürücüler dikkat! O tarihlerde özel denetim yapılacak

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 81 il Emniyet Müdürlüğüne, Jandarma Genel Komutanlığına, iller İdaresi Genel Müdürlüğüne, EGM Özel Kalem Müdürlüğüne radar uygulaması yapılacağına dair talimat yazısı gönderdi.

11 Ekim 2019 Cuma 11:46
Sürücüler dikkat! O tarihlerde özel denetim yapılacak

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen talimat yazısında, “Yaygın trafik denetimleri yoluyla ihlalleri azaltmak. Tüm dünyada trafik güvenliği için temel ilke kabul edilmekte, trafik denetimleri etkin bir şekilde yapılmadığında, başta hızlı araç kullanma olmak üzere, çeşitli kural ihlallerinin arttığı görülmektedir.” diye belirtildi.

81 ile gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

Ülkemizde 2019 yılı ilk 8 ayında meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı trafik kazaları incelendiğinde %36'sının nedeninin -hız kuralının ihlal edilmesi- olduğu ve kazaların çoğunluğunun “tek araçlı, hıza ve dikkatsizliğe bağlı" yoldan çıkma şeklinde meydana geldiği anlaşılmaktadır. Trafik düzeni ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak, sürücülerin trafik kural, yasaklama ve kısıtlamalarına uygun şekilde araç kullanmaya yöneltmek, hız ihlali kaynaklı trafik kazalarını önlemek ve kaza sonucunda meydana gelen can ve mal kayıplarını en aza indirmek amacıyla; 12-13 Ekim 2019 tarihlerinde, ülke çapında şehir içi ve bölge trafik birimlerindeki istisnasız tüm radar araçlarının katılımıyla, "08.30-10.00, 11.00-12.30 ve 14.30-16.30" saatleri arasında, toplam 10 saat süreyle, mutlak suretle çevirim ekipli olarak "K3-Radarla Hız Denetimine" yönelik özel denetim yapılacaktır. Denetimlerde;

1) Yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilebilmesi amacıyla denetim süresince yaka kameraları kesinlikle kullanılacaktır.
2) Araç ve sürücülere ilişkin mevzuatta belirtilen diğer eksiklik veya kural ihlallerine karşı duyarlı olunarak, tespit edilmesi halinde gerekli yasal işlemler kararlılıkla uygulanacaktır.

 3) Denetimler UTP üzerinden gerçekleştirilerek, birim amirlerince de takip edilecektir.

 4) Gerçekleştirilecek denetimlerde, her bildirim/çevirme ekibinde radar hız denetimi UTP üzerinden başlatılacak ve denetim bitiminde sonlandırılacaktır. Bu hususlar merkezce UTP sistemi üzerinden takip edilecektir.

5) Sonuç formunda bulunan Toplam Radar, Faal Radar ve Gayrifaal Radar sayıları mutlak surette girilecek ve doğruluğu teyit edilecektir.

6) Trafik Denetimlerinde ve Trafik Kazalarında Alınacak Önlemlere İlişkin Yönerge ‘de yer alan gerekli trafik tedbirlerin alınarak araç/sürücülerin kontrol edilmesi sağlanacaktır.

7) Denetim sonuçları Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığına ekle yer alan sonuç gönderme formunda belirtildiği şekilde gönderilecektir.

8) Yapılan denetim sonuçları ulusal/sosyal medya aracılığıyla kamuoyuyla paylaşıldığından Çorum, Mersin, İstanbul ve Kırıkkale il trafik birimlerimizce örnek ve basınla paylaşılabilecek nitelikteki görseller (fotoğraflar) denetim sonuçlarıyla birlikte gönderilecektir. Bilgi ve gereğini arz ve rica ederim.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Samsun 2019-10-11 15:05:26

Devlete para lazım yapın yapın gotumuzden donuda alın lazım olur

Avatar
vatadas 2019-10-11 14:29:48

para lazım

Avatar
nadı 2019-10-11 16:39:11

sız once bafradan samsuna yuklu gıden kamyonları tonacını tartın ufak ıslerle ugrasmayın 30 ton 30 ton cekıyorlar hergun

Avatar
umut 2019-10-11 22:03:57

hergün yapın niye sadece bu tarihler anlaşılır gibi değil yazık bu ülkeye