Bakan Çavuşoğlu'ndan Çiftlik Bank açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlit Çavuşoğlu, Türkiye'ye zarar verip yurt dışına kaçanlar hakkında konuştu.Bakan Çavuşoğlu, konuşmasında "Milletimize sözümüz var onların ensesindeyiz. Onlardan hesap sorduk, soracağız. Uruguay’a bir sahtekar kaçtı. Onun da ensesindeyiz" ifadelerini kullandı.

banner269

Bakan Çavuşoğlu'ndan Çiftlik Bank açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlit Çavuşoğlu, Türkiye'ye zarar verip yurt dışına kaçanlar hakkında konuştu.Bakan Çavuşoğlu, konuşmasında "Milletimize sözümüz var onların ensesindeyiz. Onlardan hesap sorduk, soracağız. Uruguay’a bir sahtekar kaçtı. Onun da ensesindeyiz" ifadelerini kullandı.

26 Mart 2018 Pazartesi 10:07
Bakan Çavuşoğlu'ndan Çiftlik Bank açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'ye zarar verip kaçanların peşlerinde olduklarını söyledi. Bakan Çavuşoğlu, ilk önce babası vefat eden AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun'u taziyeye gitmesinin ardından AK Parti Bursa İl Başkanlığı'nın düzenlediği Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde siyaset akademisine katılan Bakan Çavuşoğlu gündeme dair açıklamalarda bulundu.Dünyada her ülkede büyükelçilikler açılacağını belirten Çavuşoğlu, "Latin Amerika’da da olmak üzere tüm ülkelerde büyükelçilikler açacağız. Şimdi sıra Uruguay’da. Uruguay’a da bir sahtekar kaçtı biliyorsunuz. Onun da ensesindeyiz. Öyle milletimizi dolandırıp da kaçmak yok. Öyle terör eyleminde bulundum ‘kaçtım’ yok. Tüm hainlerin ensesindeyiz. Dış politikamızın en önemli unsurlarından bir tanesi de budur. Terör ile FETÖ’yle mücadeledir. FETÖ’cülerin birçoğunu Türkiye’ye getirdik. Bazı ülkeler rica ettiği için isimlerini açıklamıyoruz. FETÖ tüm dünyayı korkutmuş. Ya da FETÖ’yü himaye edenler o ülkelere baskı yapıyor. Ondan da korkuyorlar. Siz FETÖ’nün 166 civarında ülkede faaliyet gösterdiğini biliyor musunuz? Tek başına mı yaptığını zannediyorsunuz. Onların okullarda hangi ülkelerin ajan olarak çalıştığını biliyoruz. Bizim için arkasında kim olduğu önemli değil. Milletimize sözümüz var. Nerede olursa olsun onlara rahat yok, ensesindeyiz. Onlardan hesap soruyor, soracağız" diye söyledi.

"FETÖ'ye karşı olanların yanındayız"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye Maarif Vakfı sayesinde başka ülkelerdeki FETÖ okullarının devralınacağını söyledi.Bakan Çavuşoğlu, "FETÖ’yü ülkesinden def etmek isteyen ülkelerdeki okulları devralacağız. Orada okuyan çocuklar var. Onlar ve aileleri ne olacak? Biz de istemeyiz çocukların mağdur olmasını. Bizim derdimiz o çocuklar ve aileleri değil ki. İlkokul çocuğunun ne günahı var. Oralarda diğer okullara göre daha iyi diye herkes oraya gönderiyor. FETÖ’nün bunda gizli amacı da var. Orada zeki çocuklara burs veriyor. Elitlerin çocuklarını alıp eğitiyor sonra Türkiye’de olduğu gibi onları da devlet içine sızdırıp oraları da kontrol ettiriyor. Tıpkı bugün bazı ülkelerde yaptığı gibi. Maalesef bazı ülkelerin tamamını ele geçirmişler. İstedikleri zaman orada yönetimi devralıyorlar. Bazı ülkelerle baş başa görüşmelerimizde bunu itiraf ediyorlar.Geçiş süreci ve ikilemler var. Diğer taraftan baktığımız zaman ekonomik fırsatlar ortaya çıkıyor. Yeni yeni teknolojiler var. Sanayi ağırlıklı ekonomiden hizmete ağırlıklı gidiş var. Ekonominin gücüne bakıyorsunuz batıdan doğuya kayış var. Ekonomi Asya’ya doğru gidiyor. Bakıyorsunuz Latin Amerika kıtası uyanmaya başladı. Sorunlar da var ama ama uyanış da var. En büyük potansiyeli Afrika kıtası sunuyor. Uzmanların yaptığı çalışmalara göre 2050 yılında Afrika kıtası dünya ekonomisine 50 katrilyon dolar katma değer sağlayacak. O yüzden Çin ve diğer ülkeler oraya gidiyor. Geçmişte olduğu gibi sömürgeye giden ülkeleri söylemiyorum. Yeni yeni giden ve gitmeye çalışan ülkeler var" diye kaydetti.

"2 batı ülkesi Türkiye'ye ders veremez"

Türkiye'ye ders verme niteliğinde açıklamalarda bulunan 2 tane batı ülkesi hakkında konuşan Çavuşoğlu, "Bakmayın siz iki tane batı ülkesinin Türkiye’ye ders vermeye çalıştığını. Türkiye’nin dünyadaki itibarı çok yüksek. Geçen yıl iki tane seçime girdik. UNESCO İcra Komitesi seçimine girdik. UNESCO’ya üye ülkelerin Filistin ile ilişkileri iyi olduğu için ABD ‘çekiliyorum’.Bazen yorumlarda görüyorum. Afrika’dan bir ülke. ‘O ne, nerede’ diyorlar. Hani milletimize tepeden bakanlar var ya onlar diyor bunu. İşte ‘Türkiye’nin itibarı bu’ demeye çalışıyorlar" diye kaydetti.

"ABD'nin Kudüs kararına tepki"

Bakan Çavuşoğlu,Kudüs meselesinde ABD'nin bazı ülkeleri tehdit ettiğini belirterek, "ABD bu kadar güçlü de biz onlara kalsaydık Kudüs kararında ne olurdu? Kudüs kararında BM’de oylamada ABD tüm ülkeleri tek tek araya tehdit etti. Nüfusu büyük olan ülkeler bile tehdit aldıklarını söyledi. ‘Üzerimizde çok büyük baskı var ama direniyoruz’ dediler. Ertesi sabah ise ‘direnecek gücümüz kalmadı biz çekimser oy kullanacağız ama Filistin ile ilgili tutumumuz değişmedi. Çok baskı, tehditler var’ dedi koca koca ülkeler.Yaklaşık 1 ay önce Cumhurbaşkanımız hem Sırbistan hem de Bosna Hersek cumhurbaşkanlarını ülkemize davet ederek önemli bir proje konusunda mutabakat sağladık. Belgrad’dan Bosna Hersek’e otoban yapılacak. Hem güneydoğudan bir otoban hem de Tuzla üzerinden Saraybosna’ya gidecek ve yol adeta bir ring olacak" dedi.

"Türkiye'nin inandığı yolda yürümesi bazı ülkeleri rahatsız ediyor"

Bakan Çavuşoğlu,Türkiye'nin insan gibi muamele yaptığını belirterek,"Türkiye’nin inandığı yolda yürümesi birçok ülkeyi de rahatsız ediyor” diyerek sözlerini sürdüren Çavuşoğlu, “Belli kesimlerdeki ülkelerden söz ediyorum. Onlara buradan söylüyoruz, hazmetme kapasitenizi genişletin. Çünkü çok daha rahatsız olacaksınız. Ayrıca niye rahatsız oluyorsun. Türkiye’yi dost olarak görüyorsan rahatsız olmazsın. Düşman olarak görüyorsan rahatsız olursun. Afrika’dakiler neden Türkiye’den rahatsız olmuyor? Çünkü biliyorlar ki biz sömürgeci bir anlayış ile oraya gitmedik. Türkiye oraya gittiği zaman insan gibi muamele yapıyor. Ortak gibi görüyor. Ticaret nasıl artar, nasıl anlaşmayı yaparız gibi hep böyle yapıcı anlayışla gidiyoruz. ‘Sen madenini bana ver gerisine karışma, ben sana istediğin zaman para veririm’ diyen bir ülke değiliz. Bizim kimse ile sorunumuz yok. Biz çifte standartlara karşıyız. Biz iki yüzlülüğe, dayatmaya karşıyız. Tepeden bakanlara karşıyız. Bizimle konuşmak istiyorsanız göz hizasında konuşacaksınız. Yukarıdan konuşmayacaksınız.Avrupa’nın kötülüğünü de istemeyiz. Ama Türkiye’nin Avrupa kıtasına katkılarını görmezden gelirseniz olmaz. Bugün göç konusunda Türkiye Avrupa Birliği’nin sigortası oldu. Bugün terör konusunda da sigortası oldu. Türkiye, Avrupa Birliği'nin güvenlik politikalarını en çok sağlayan ülkelerden bir tanesidir. Sorun ne? Sadece Türkiye’yi bu konuda karar masasına almak istemiyorlar. Bu kadar faydalandığın bir ülkeyi dışlamanın anlamı ne? Gerçekçi bir yaklaşım değil” diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.