Samsun'da haklı isyan! Suriyeliler kadar değerimiz yok

Türkiye Kamu Sen Samsun Şubesi üyeleri, Çiftlik Caddesi'nde toplanarak basın açıklamasında bulundu. Yapılan zammın mutfaktaki yangını söndürmediğini belirten üyeler, "Suriyeliler kadar değerimiz yok" pankartı açtı. 

banner269

Samsun'da haklı isyan! Suriyeliler kadar değerimiz yok

Türkiye Kamu Sen Samsun Şubesi üyeleri, Çiftlik Caddesi'nde toplanarak basın açıklamasında bulundu. Yapılan zammın mutfaktaki yangını söndürmediğini belirten üyeler, "Suriyeliler kadar değerimiz yok" pankartı açtı. 

20 Ağustos 2019 Salı 11:30
Samsun'da haklı isyan! Suriyeliler kadar değerimiz yok

Türkiye genelinde Kamu Sen üyeleri sokaklara dökülerek memur ve emekliye yapılan zammı protesto etti. Yeni zam isteyen Kamu Senliler, yapılan zamma isyan ederek "Suriyeliler kadar değerimiz yok" pankartı açtılar.

ZAM SADECE FATURALARA

Basın açıklamasında konuşan Türkiye Kamu Sen Samsun İl Başkan Yardımcısı Mehmet Tanrıkulu, “Hepinizin bildiği gibi 3 milyon memur, 2 milyon emekli, aileleriyle birlikte 20 milyon vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren, nüfusumuzun 4’te 1’inin iki yıllık geleceğini şekillendirecek toplu sözleşme görüşmeleri büyük bir hayal kırıklığına doğru gitmektedir. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen resmi enflasyon 20,3 oldu.  4 kişilik ailenin vaz geçemeyeceği, zorunlu harcama tutarı 1032 lira artarken memur maaşlarına koca bir yıl için toplam 441 lira zam yapıldı. TÜİK’in açıklamasına göre yalnızca kiraya son bir yıl içinde gelen zam 100 lira.  Ailenin aylık gıda harcamasına gelen zam ortalama 197 lira. Doğalgaza bir yıl içinde gelen zam 18,6. Elektriğe 34,8 zam yapılmış. Mutfak yangın yerine dönmüş, memurun, emeklinin bütçesi tarumar olmuş… Hem resmi rakamlar hem de yaptığımız hesaplar, memur ve emeklinin alım gücünün düştüğünü gösteriyor. 

BİZLERİ SEFALETE SÜRÜKLÜYORLAR

Hayat pahalılığının bütün zorluklarını hep birlikte yaşıyorken memura ve emekliye reva görülen zam, revize edilmiş hali ile 2020’nin tamamı için 8,2; 2021’in tamamı için 6,1. Teklifler böyleyken şu anda yıllık enflasyon, yaz ayları olmasına rağmen 16,65. Çarşının, pazarın durumunu görüyoruz; sadece kira ve gıda son bir yılda 297 lira zamlanmışken, bize son olarak teklif edilen 4; önümüzdeki yılın ilk 6 ayında ortalama maaşa 160, en düşük maaşa 120 lira artış demek. Bu ne anlama geliyor arkadaşlar? Hükümet, enflasyon hedefinin bile altında zam teklif ederek resmen bizleri sefalete sürüklüyor.  Biz buçuklu toplu sözleşmeleri çok gördük, memurun masada yarım puana nasıl terk edildiğine hep beraber şahit olduk.  Birilerini bilmeyiz ama bu teklif bu bütçeyi kurtarmaz; 4’ler filan bize uymaz! Biz, bütün taleplerimizin haklı gerekçelerini açıklıyor, resmi verilerle destekliyoruz.  Kamu işveren tarafından da 4+4 zammın gerekçesini bekliyoruz. Hedefiniz nedir, amacınız nedir? Enflasyon hedefinin 9,8 olduğu yerde memura 4+4 zam teklif etmenizdeki gerekçeniz nedir?  Biz, toplu sözleşmenin başından beri hep “Hedef enflasyona endeksli maaş zammından vaz geçin” dedik.  Ama bu konuda bile bizi yanlış anladılar.  Biz “Enflasyonun üzerinde zam yapın, refah artışı sağlayın” dedik.  Onlar, enflasyon hedefinin de altında teklif ettiler.

REFAH İSTEDİK SEFALET ÖNERDİLER

Biz refah istedik; onlar sefalet önerdi. Biz, ekonomik kurtuluş istedik; onlar, “Esarete devam” dedi. Bu teklif, 20 milyon vatandaşımızı adeta ateşe atmak anlamı taşıyor.  Bu teklif, bizlere başınızın çaresine bakın demek oluyor.   Buradan bir kere daha ilan ediyorum: Toplu sözleşme görüşmeleri normal seyrinde ilerlemiyor! Pazarlıkların başından beri ısrarla bir müzakere sürecine geçilmesi gerektiğini ifade ettim.

MÜCADELE EDİYORUZ

Ne yetkili konfederasyon ne de işveren tarafı konuları müzakere etmeye yanaşmıyor. Sözleşmelilere kadro, vergi dilimleri, 3600 ek gösterge, yardımcı hizmetliler, bütün ek ödemelerin emekliliğe sayılması, memurlara da bayram ikramiyesi verilmesi, liyakati yerle bir eden, adaletsizliğin kaynağı mülakatın kaldırılması gibi bütçeye getireceği ekonomik yükü sınırlı olan ya da hiçbir mali yük teşkil etmeyen konular masadan kaçırılıyor. Maliyeti dahi olmayan konularda yıllardır çözüm bekleyen milyonlarca memur ve emeklinin beklentilerini boşa çıkarmak vicdani değildir.  Neden yetkili konfederasyon hiç olmazsa bu konularla ilgili müzakereden 20 gün boyunca imtina etmiştir? Biz toplu sözleşmenin başından beri bütün meselelerin masaya getirilip müzakere edilmesi için mücadele ediyoruz.

MEMUR PAKETİ İSTİYORUZ

20 gündür, masayı verimli kullanmayıp pazarlıkları heba edenlerin, iki günde ne yapabilecekleri soru işaretidir. Süreç henüz sonlanmamışken, bir şansımız daha varken sözleşmeliler, vergi dilimleri, yardımcı hizmetliler, ek gösterge, bayram ikramiyesi gibi az önce ifade ettiğim konularda adım atılması yönündeki ısrarımızı bir kere daha yineliyorum. Gelin bir memur paketi hazırlayalım ve bu saydığım konuları 1 Ekim’de TBMM gündemine getirerek memurların yaralarını saralım.

DAR VE SABİT GELİRLİYİ ENFLASYONA EZDİRMEYİ KABUL ETMİYORUZ 

Bizim üretimden gelen gücümüz var. Bizim birlikteliğimizden gelen gücümüz var. Kamu görevlileri ve emeklilerle adeta alay edenlere verilecek güçlü bir cevabımız elbette vardır. Milyonlarca dar ve sabit gelirliyi enflasyona ezdirecek bu yaklaşımı kabul etmiyor, bu teklifi yok sayıyoruz. Kamu işveren tarafından tez zamanda mali ve diğer taleplerimizi içeren yeni bir teklif paketi sunmasını istiyoruz. “Eylem kültürümüz var” diyenleri de bu kültürlerini bir kere olsun memur ve emekliler için hayata geçirmeye davet ediyor, alanlara bekliyoruz. 420 bin üyemizle, haklarımız için yapılacak her türlü mücadeleye yasal sınırlar içinde olmak kaydıyla desteğe hazır olduğumuzu buradan bir kere daha ilan ediyoruz.

BÜTÇE ONLARIN MEYDANLAR BİZİM 

Bizim mangal gibi yüreğimiz, çelik gibi bileğimiz, hiç kimseye teslim etmediğimiz hür irademiz var. Bütçe onların, meydanlar bizimdir” dedi.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HAYDAR HAYDAR 2019-08-20 11:52:34

İSTEDİĞİNİZ KADAR DEBELENİN...AKP BAŞTAN İNMEDİĞİ SÜRECE SÖMÜRÜ DÜZENİ DEVAM EDECEK,MÜSLÜMANIZ EDEBİYATI FELAN HİKAYE

Misafir Avatar
haydar haydar 2019-08-21 09:55:07 @HAYDAR HAYDAR

arkadaşım ben chp gelsin demiyorum ki anlama kıtlığın var sanırım,aktrolsün sen de...biz partisiz atatürkçülükten yanayız.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Elli5 2019-08-20 13:34:17 @HAYDAR HAYDAR

CHPyi istanbul da görüyoruz

Beğenmedim! (4)
Avatar
aaaa 2019-08-20 11:57:25

işsizlikle mücadele eden sosyal devletin olmadığı bir ülkede bizim gibi gençler ne yapsın? koltuğunuz rahat geliriniz yerinde yaşam şartlarınız düşmesin daha kıral yaşayalım diye miting yapıyorsunuz, size ödenecek o para kimden alınacakda size verilecek? siz olmasanız çok daha iyi yaşarız bu ülkede memur kesmi.

Avatar
.... 2019-08-20 12:16:14

Zam yetersiz tamam da kardeşim ayıptır ama ne demek her şeyde suriyeliler diyip duruyosunuz. Sizin aldığınız maaşı gariban asgari ücretli bulsa bayram eder aldığınız para size ne zaman yetecek yaptığınız tatil size ne zaman yetecek. Zaten devlet işçi ve memuryla nasıl zam pazarlığı yapar ben bunu hiç anlayamadım. İyi o zaman herşeyde sokaklara dökülelim eee ekonomi ne olcak biz hepimiz aynı gemide değilmiyiz. Anladık siz üst kattasınız da en çok alt katta bulunan gariban asgari ücretlinin vergisiyle maaşınızı alıyosunuz.

Avatar
kerami 2019-08-20 12:26:05

secim dönemi sandıkları patlatmaya devammm

Avatar
Samsunlu 2019-08-20 12:44:24

Ancamı aklınız başınıza geldi. Geç kaldınız atı alan üsküdarı geçti.
Geçmişler ola.

Avatar
eski samsunlu 2019-08-20 13:15:52

üretim üretim üretim...başka alternatif yok..Devlet ancak yaptığı zamlarlan vergilerlen milletten aldığını millete geri veriyor..böyle olmaz...ülkenin kendine ait tüm rezervleri kullanıp ihracatı her ilde artırmalı..bir tek trakyada değil..karadeniz kendi haline kalmış bölge hiç bir yeterli tesis yok..gençler üretime yönelmeli..bankalara gidip fikir alırsan girişim için..üretim için..işçi olmaklan memur olmaklan ülke kalkınmaz..genç patronlar lazım üretim ve ihracat lazım...bunlar gelmeye başlarsa zamlar biter...maaşlarda artar...kendin üret sat kazan..

Avatar
eski samsunlu 2019-08-20 13:21:21

Bankalara gidin ne yapabilir üretebilir pazarlarsınız buna bakın, üretim yapan tesislere gidin bir kaç arkadaşınızlan neler yapabilirsiniz..girişimci olun...siyasetçi lak lakçı olmayın boş iş bunlar..ahmeti mehmeti hasanı eleştirmeklen olmaz çalışın iş arayın, düşünün korkmayın..ben 40 sene ürettim pazarladım ihracat yaptım..çevreme bakıyorum karamsarlık almış başını gidiyor..medyadan uzak durun pozitif olun..meyvesi gelecektir..negatiflerlen beraber olmayın..parti marti hep hikaye..hoşçakalın.

Avatar
Remö Rihat 2019-08-20 12:35:00

buldunuz ağzınıza etiket edecek bişey,gelen suriyeliye sövüyor giden suriyeliye sövüyor,suriyeliler kadar başınıza taş düşsün...

Misafir Avatar
Türk ocağı 2019-08-21 00:01:22 @Remö Rihat

O taşı alır.............. Sağlamundan sokarım Türk düşmanı yavşak suriyeliler s..... A.....

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
kenan 2019-08-20 13:51:37 @Remö Rihat

meraklıysan suriyelilere al evinde besle

Beğenmedim! (2)