banner388

Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun şubesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı

Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun şube 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında 21 Nisan Pazar günü Samsun Batıpark Çocuk Dünyası alanında gerçekleşen “23 Nisan Çocuk Şenliği”nin ardından 23 Nisan Salı günü Saat 11.00’de Atatürk anıtına çelenk koydu. 

Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun şubesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı

Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun şube 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında 21 Nisan Pazar günü Samsun Batıpark Çocuk Dünyası alanında gerçekleşen “23 Nisan Çocuk Şenliği”nin ardından 23 Nisan Salı günü Saat 11.00’de Atatürk anıtına çelenk koydu. 

24 Nisan 2024 Çarşamba 20:37
Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun şubesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı

Her yıl alternatif olarak gerçekleşen çelenk törenine Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şube Yönetim Kurulunun yansıra CHP İl Başkanlığı ve yönetimi, Atakum Belediye Başkanı, Birleşik Kamu İş Samsun şube başkanı, Eğitim İş Samsun Şube başkanı, Kamu Emekçileri Konfederasyonu Sendikaları Dönem Sözcüsü, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri, çok sayıda demokratik kitle örgütü başkanları ve yönetimleri olmak üzere yine çok sayıda ADD Samsun şube üyesi ve halkın yoğun  katılımıyla gerçekleşti. Çelenk sunumlarının bitiminde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından konuşmalara geçildi. 

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Sayın Mehmet Özdağ’ın konuşmasının  ardından söz alan ADD Samsun Şube Başkan Yardımcısı Deniz Gömeç konuşmasında; Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından hazırlanan onarım programına dair basın açıklamasını okudu. 

Konuşmanın içeriği;   

“Gazi Meclis’in açılışının 104. yılında Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na yeni koşullar ve taze umutlarla ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bayramımız kutlu olsun!

31 Mart 2024 Yerel Seçim sonuçları, son yıllarda büyük yaralar alıp nefessiz kalan demokrasimize ve Laik Cumhuriyetimize can soluğu olmuştur. Hukuk Devletimizin, Laik Bilimsel Eğitim Sistemimizin, ekonomimizin, Sağlık Sistemimizin, demografik yapımızın, kısacası devletimizin; kuruluş ayarlarına dönmesi, Üniter Ulus Devlet yapısının onarılması ve yeniden “Laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti” olması yolunda ulusumuzu umutlandırmıştır.

Bu umudun iktidara talip siyasi kadrolar tarafından heba edilmemesi için Atatürkçü Düşünce Derneği olarak bir onarım programı olması gerektiği ve bu programın içermesi gerektiğini düşündüğümüz temel esasları ilgililerin dikkatine sunmayı ve milletimizle paylaşmayı varlık nedenimizin gereği sayıyoruz.

Bu onarım programımızdan özetle aktaracak olursam;

Program, Büyük Atatürk ve Kemalist Devrimcilerin devletimizi kurarken hamuruna kattıkları Namus Mayası’nın eksilmesine izin verilmeyeceğini,

Türkiye’nin TBMM’den yönetileceğini, 

Laik Cumhuriyet Kültürü’nün titizlikle korunup geliştirileceğini,

Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir.” tanımı ve “Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü” ilkesiyle yaşama geçirilen Üniter Ulus Devletimizin vazgeçilmez olduğunu, emperyalizmin Mikro Milliyetçilik ve Mezhepçilik tuzaklarına düşülmeyeceğini, federasyon özlemlerine güç veren arayışlara itibar edilmeyeceğini, 

Milyonlarca sözde sığınmacının serbestçe dolaşmasını seyreden bir devlet olmayacağını,
Kuvvetler Ayrılığı ilkesinden ve yargı bağımsızlığından milim sapılmayacağını, 
Demokrasinin olmazsa olmazının laiklik olduğu gerçeğinden asla ayrılınmayacağını,
Okula, adliyeye ve kışlaya siyaset sokulmasına göz yumulmayacağını,

Devrim Yasalarının uygulanacağını, 

Yeniden laik, bilimsel, parasız ve ulaşılabilir bir Eğitim Sistemi yaratılacağını, 

Eğitimi dinselleştiren, okullarımıza imam sokan uygulamalara hemen son verileceğini, 

Gençlerimizin geleceklerini yurt dışında arama çaresizliğinden kurtarılacağını,

Yeniden Koruyucu Tıp öncelikli Toplumcu Kamusal bir Sağlık Sistemi kurulacağını, 

Ulusumuzun 1961 Anayasası’nı esas alan demokratik ve özgürlükçü bir Anayasaya kavuşturulacağını, 

Neoliberal Ekonomi politikalarının terk edileceğini, 

Dış Politikanın “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ilkesi ve bölge merkezli yapılacağını
Bölgemizi kana bulayan ve 21. yüzyılın Sevr’i olan BOP’a geçit verilmeyeceğini, 

Demografik yapı ile ilgili yapılan hataların  hızla onarılacağını,

 “Kadına şiddet”, “Çocuk gelin” ve benzeri çağ dışı deyişlerin hayatımızdan çıkarılacağını,

Ordumuzun siyasetin etkisinden arındırılacağını, 

Basın özgürlüğünün çağdaş evrensel normlarla düzenleneceğini, 

Sanat ve sanatçı üzerinde hiçbir baskı ve sansür uygulamasının söz konusu olmayacağını, 

Örgütlü Toplum olmanın hedef alınacağını, demokratik kitle örgütlerini güçlendirecek koşulların yaratılacağını,

Ulaşımın demir ve havayolu öncelikli olarak geliştirileceğini, yıllardır ihmal edilen deniz ulaşımına önem verileceğini,

İnsan Hakları ve Kadın Erkek Eşitliği gibi, hayvan haklarının ve doğanın korunmasının da devlet güvencesine alınacağını, 

Enerji dahil tüm stratejik alanlardaki dışa bağımlılığımızın en kısa sürede sonlandırılmasına çalışılacağını, sularımız, madenlerimiz, ormanlarımız, çevremiz başta olmak üzere yer altı ve yer üstü kaynaklarımıza sahip çıkılacağını,

Çalışma yaşamından banka ve sigorta sistemine, turizmden spora, emekli ve yaşlılarımızdan engelli yurttaşlarımıza her alanda uygulanacak akılcı politikalarla insanlarımızın huzur ve güven içinde yaşayacakları bir ülke yaratma çabasının aralıksız sürdürüleceğini,

Ez cümle, dünyanın en bereketli topraklarında, dünyanın en özverili, en çalışkan, en vatansever halkını açlığa mahkûm eden bu düzenin değiştirileceğini mutlaka belirtmelidir.

Değerli dostlar bu onarım programımızın tamamı derneğimizin sosyal medya hesaplarında yer almaktadır dikkate alınması umuduyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı bir kez daha kutluyorum. Saygılarımla.

Son Güncelleme: 24.04.2024 20:46
Anahtar Kelimeler:
Samsunhaber
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.