Adalet Bakanlığı'na KPSS şartı olmadan 5 bin personel alımı

Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan personel alımı ilanında KPSS şartı olmadan 5 bin arabulucu alımı yapılacağı belirtildi. Başvuruya kimler yapabilir? Başvuru şartları nedir? Haberimizin detayında...

banner269

Adalet Bakanlığı'na KPSS şartı olmadan 5 bin personel alımı

Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan personel alımı ilanında KPSS şartı olmadan 5 bin arabulucu alımı yapılacağı belirtildi. Başvuruya kimler yapabilir? Başvuru şartları nedir? Haberimizin detayında...

02 Ağustos 2019 Cuma 21:57
Adalet Bakanlığı'na KPSS şartı olmadan 5 bin personel alımı

SINAV YAPILACAK

Arabulucu alımı için yazılı sınav yapılacak. Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"5000 (beşbin) arabulucu ihtiyacına yönelik olarak, “2019 Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Sınavı” 24 Kasım 2019 tarihinde yapılacaktır. Ayrıca; 2020 Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Sınavı’nın 5000 (beşbin) arabulucu ihtiyacına yönelik olarak 26 Temmuz 2020 tarihinde yapılması planlanmaktadır"

Sınav, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi tarafından 24 Kasım 2019 Pazar günü saat 14.00’da tek oturum halinde Adana, Antalya, Ankara, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul (Anadolu - Avrupa), İzmir, Kayseri, Malatya, Samsun, Trabzon ve Van illerinde yapılacaktır. Sınav saat 14.00’da başlayacak ve 150 (yüz elli) dakika sürecektir. Adayların sınavda uyması gereken kurallar Ek-1’de yer almaktadır.

Sınavın organizasyonu ve uygulanması tamamen Üniversitenin sorumluluğunda gerçekleştirilecektir. Sınav; çoktan seçmeli, 5 (beş) cevap şıklı, toplam 100 sorudan oluşacaktır. Cevap kâğıtları Üniversite tarafından değerlendirilecektir. Değerlendirme sırasında yalnızca doğru cevaplar dikkate alınacak, yanlış cevaplar sonuca etki etmeyecektir. Değerlendirme sırasında iptal edilen sorular olması durumunda, söz konusu sorulara tekabül eden puanlar eşit şekilde diğer sorulara dağıtılacaktır.

Sınavda yüz tam puan üzerinden en az 70 (yetmiş) puan alması koşuluyla, en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere bu ilanda belirtilen arabulucu ihtiyaç sayısı kadar aday, başarılı sayılacaktır. Başarılı sayılan en düşük puanlı adayla aynı puanı alan adaylar da başarılı sayılacaktır.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Arabuluculuk sınavına başvuru yapacak adayların aşağıdaki şartları taşıması gerekmektedir:

 Türk vatandaşı olmak,
Hukuk fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye’deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak,
Tam ehliyetli olmak,
26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıldan fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, gerçeğe aykırı bilirkişilik yapma, yalan tanıklık ve yalan yere yemin suçlarından mahkûm olmamak,
Mesleğinde en az beş yıllık kıdeme sahip olmak, 6) Arabuluculuk eğitimini tamamlamak,

BAŞVURULAR 19 AĞUSTOS 'TA BAŞLIYOR

Adalet Bakanlığı arabulucu alımı sınavı 19 Ağustos 2019 günü başlayacak. İlan başvurusu ile ilgili Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sınava başvuracak adaylar, başvurularını 19 Ağustos 2019 – 02 Eylül 2019 tarihleri arasında elektronik ortamda e-devlet şifresi, elektronik imza ya da mobil imza kullanmak suretiyle https://arabulucu.uyap.gov.tr/arabulucu/giris.jsp (UYAP Arabulucu Portal) üzerinden sisteme giriş yaptıktan sonra ilgili alanları doldurup, aşağıdaki evrakları tek tek tarayarak ya da fotoğraflarını çekerek sisteme okunaklı biçimde aktarıp göndereceklerdir:"

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatandaş 2019-08-02 22:35:18

Ooo kpss şartı falan aranmıyorsa eş dost akraba atamaları başlamış demektir.Şu ülkede bu kadar yolsuzluğa halk olarak nasıl göz yumuyoruz anlamıyorum.

Avatar
Erdem 2019-08-02 22:10:46

Torpilin babasi diyorlar yani. Adalete hukuk a bak ilk seçimde yolcusunuz bu düzen sizin eseriniz.

Avatar
Şevki Akal 2019-08-03 09:06:56

Yahu haberi iyi okuyun HUKUK FAKÜLTESİ MEZUNU diyor.Yani HUKUK MEZUNU OLMAYAN BU SINAVA GİREMEYECEK.Bence doğru karar.

Avatar
Faruk 2019-08-03 08:52:20

Nekur bozdağ adalet bakani iken alinablarin tanami fetöcü diye atildi. Bekur bozdağ niye duşarda? Bükent arinç hüseyin çelik sadece gariban memurmu atiliyir. Alinacak şimdiki nemurkarda tirpille aliniyir. Yaş tsk toplantisinda 15 temmuzda fetöcü askerkere karşi mücadele veren vatansever generallerin tamami dün emekli edildi. Diyecek birşey varmi daha...kim fetö ile mücadeke ediyirsa ya emekli ya hapiste. Kim asil fetöcüyse kahraman yada hala bülent arinç gibi etkili yerkerde oglunu milletvekili yaoti. Inanirmiyiz size sizi herkez bizide bir siz kandirdinuz. Allah bu memkeketi korusun....

Avatar
Demirci55 2019-08-10 03:54:36

Adalet mülkün temeli...mülķün varsa adaletinde vardır

Avatar
Ahmet yıldiz 2019-08-10 06:56:07

Kpss nin olmadıği her yer de yolsuzluk var demektir.Bu kararı alanlardan elbet hesap sorulur.