Taşeronlar kadroya alınacak mı?

"Taşeronlar kadroya alınacak mı?" sorusu merak edilen konular arasında yer alıyor. Taşerondan kadroya geçen yüz binlerce işçiye önemli bir müjdeli haber geldi.

banner269

Taşeronlar kadroya alınacak mı?

"Taşeronlar kadroya alınacak mı?" sorusu merak edilen konular arasında yer alıyor. Taşerondan kadroya geçen yüz binlerce işçiye önemli bir müjdeli haber geldi.

19 Kasım 2019 Salı 19:32
Taşeronlar kadroya alınacak mı?

696 sayılı KHK ile 2018 yılında kadro alan işçilerin maaşları için mahkemeye başvuran işçi kazandı ve geriye dönük olarak eksik yatırılan maaşların da ödenmesi istenildi.  Kit taşeronlarla ilgili gelişme de yaşandı.  Taşeron işçi ek ödeme ve KİT taşeron kadro gelişmeleri sizlerle...

KİT'lerle ilgili açıklama

Yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 8 . maddesinde , KİT 'lerdeki taşeron işçilerin kadroya alınması için; "Kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarında, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılmakta olanlardan, 4 Aralık 2017 tarihi itibariya en az 2 yıl kesintisiz olarak ilgili teşebbüs ve bağlı ortaklarda çalışmış ve halen çalışmaya devam edenler, aşağıda belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde yapılacak sınavda başarı göstermeleri halinde halihazırda görev yaptıkları teşebbüs ve bağlı ortaklarında işçi statüsünde istihdam edilebilir.

Bu maddenin uygulanmasında, kişilerde aranacak şartların tespiti ve personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmesinin kapsamının belirlenmesi açısından, 375 sayılı KHK 'nın geçici 23 üncü maddesi hükümleri esas alınır.

Bu madde uyarınca yapılacak atamalar 4 ünü maddenin birinci fıkrası ile 5 inci maddenin birinci fıkrası kapsamında doğan kontenjandan, teşebbüslerin talepleri doğrultusunda, her bir kamu iktisadi teşebbüsü ve bağlı ortakları için Bakanlık tarafındna belirlenecek sayıyı aşmayacak şekilde karşlanır. Bu şekilde yapılacak atamalarda 7 inci mddenin birinci fıkrasında belirtilen usul uygulanmaz.

Teşebbüs ve bağlı ortaklıklar yıl içerisinde yazılı ve/veya sözlü ya da uygulamalı sınav yapar. Bu kapsamda yapılacak sınava ilişkin usul ve esaslar ile gerekli nitelikleri tesepit etmeye yönetim kurulları yetkilidir. 

Bu madde kapsamında yapılacak işlemler sebebiyle oluşacak şartlara uyum sağlaması amacıyla hizmet alım sözleşmelerinde değişiklik yapmaya 5 Ocak 2002 tarihli ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu ile 11 Ocak 2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu hükümleri çerçevesinde yönetim kurulları yetkilidir." ifadelerine yer verildi.

Mevsimlik işçiler için de düzenleme yapıldı

Kamu Teşebbüsleri 4 Nisan 2007 tarili ve 5620 sayılı Kanun çerçevesinde sadece mevsimlik işçilerde ve/veya kampanya işçilerinde geçici işçi çalıştırılabilir. Söz konusu geçici işçilerle yapılacak sözleşmelerde işçinğin mevsimlik ve/veya kampanya işçisi olduğu belirtilir. 

2020 yılında geçici işçilerin çalıştırılacakları toplam ay süresi 22 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca bildirilecek olan tavanı aşmayacak şekilde, yıl içinde askerden dönecekler dikkate alınarak Aile Bakanlığı'na vize edilir.

Taşeron maaşları yeniden hesaplanacak

Kamuda çalışan binlerce kişiyi ilgilendiren karar Ankara 24. İş Mahkemesin'den geldi. Binlerce çalışanın maaşı yeniden hesaplanacak.  Hizmet İŞ Sendikası tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: "Sendikamız Hukuk Müşavirliği'nce, 696 Sayılı KHK ile mahalli idarelerin iktisadi teşebbüsleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen ve asgari ücretin katlarına (%10, %20, %30,vb.) çalışan  adına, geçiş sonrası asgari ücretin yüzdelik katlarının uygulanmaması nedeniyle açılan dava işçiler lehinde sonuçlandı. Sağlık Bakanlığı’na karşı Ankara 24. İş Mahkemesi’ne açılan davada yerel mahkeme, 10 Eylül 2019 tarihli duruşmada itiraz yolu açık olmak üzere davamızın kabulüne karar verdi."

1 Ocak itibariyle yeni ücret uygulanacak

Yerel mahkemenin verdiği karara göre, asgari ücretin fazlasına çalışan emekçilerin ücreti yeni asgari ücrete yükseltilecek. Hizmet alım ihaleleri ve bireysel iş sözleşmesinde belirlenen yüzde fazlası (%10, %20… vb) ise yeni asgari ücret esas alınarak belirlenecek. Asgari ücretin yüzde fazlasına çalışan emekçilerin bu şekilde tespit edilen yeni ücretlerine, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Yüksek Hakem Kurulu kararı ile imzalan toplu iş sözleşmesinde belirtilen ücret zammı uygulanacak. İşçi hizmet alım ihalelerine ile bireysel iş sözleşmelerine göre asgari ücretin % 10 fazlası ile çalışıyor ise; 1 Ocak 2019 tarihinde uygulanacak 85,28 TL/gün brüt asgari ücretin %10 fazlası 93,80 TL/gün brüt üzerine %4 oranında zam yapılarak, 97,55 TL/gün brüt olarak ücreti tespit edilecek. Yine, işçinin ücreti asgari ücretin %20, %30, %40, %50 ve katları ise, bu örnek hesaplama temel alınarak 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle ödenecek ücretlerin tespit edilmesi gerekecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cevdet 2019-11-20 11:09:13

Her konuda kararname çıkarılıyor taşerondan kadroya geçenlere seyyanen 500 tl zam yapın bu sene için aynı işi yapan ve farklı ücret almak adalet mi seneye de aynı şekilde yaparak bu farkı kapatın 2020 tl nere 4000 tl nere

Avatar
Fatoş 2019-11-20 01:15:43

Slm benim anlamadığım ben taserondayken 200 TL farklı alıyordum mesleğim gereği kadroya alindik param kesildi şimdi günlük sadece 3 TL fark veriyolar.Ve bu okudugum yazıda hala 2019 asgari ücret tespit düzenleme olacak diyor 2020 mi yazilacakti herhalde neyse inşAllah kesilen paramızı geri alırız mevlam büyük

Avatar
İsci 2019-11-20 09:15:44

Taşeron demeyin şuna ya bizde taseronuz biz alinmadik karayollarında girenlere de kadrolu demeye bin şahit lazım

Avatar
pendik li 2019-11-20 09:59:22

hepsi verse pendik belediyesi biyolunu bulur yine vermez demedi demeyin

Avatar
Dadas 2019-11-20 11:13:54

Gardas sizin hicbirseyinizi istemiyorum her düzenleme yapıldığında bol keseden atıyorsunuz elimize hiçbirşey gelmiyorrr.. SİZİN HERSEYINIZ YALAN OLDU KİT. KİT. KİTT BİTLER NERDEEEE SİZ YALANCISINIZ KADRO HERKEZE VERDIK DEDINIZZ BIT.LER KIT.LER KADRO DEDINIZ VERDIGINIZ KADRO FOS BİR KADRO KADROLUNUN MAASI 5ve BEŞBUCUK üzeri bizim maaşlar aynı BU NASIL KADRO BORAKIN ALLAH AŞKINAAA YAAA

Avatar
Mehmet 2019-11-20 12:04:15

Belediye de 696 ile çalışanlar ne olacak saygıyla....

Avatar
Hakkarili 2019-11-20 13:05:22

Milli eğitim bünyesi altında çalışan taşeron işçiler her yıl 2 ay askıya alınacak durum ne olacak Bi bilgisi olan var mı acaba bu her yıl devam edecek mi

Avatar
Ömer 2019-11-20 14:05:29

Ne kadrosu daha beter olduk kadro dediler sonumuzu alacaklar