banner388
banner390

Fahiş fiyatların önüne geçecek sistem uygulamaya giriyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne geçeceğiz açıklmasının ardından fahiş fiyatla mücadele kapsamında atılan adımlar hızlandı.Vatandaşın belini büken fahiş fiyatlara son vermek için yeni eylem planı hazırlandı. Erken Uyarı Sistemi gibi mekanizmalarla fırsatçılık ve haksız fiyat artışına son verilecek.

banner269

Fahiş fiyatların önüne geçecek sistem uygulamaya giriyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne geçeceğiz açıklmasının ardından fahiş fiyatla mücadele kapsamında atılan adımlar hızlandı.Vatandaşın belini büken fahiş fiyatlara son vermek için yeni eylem planı hazırlandı. Erken Uyarı Sistemi gibi mekanizmalarla fırsatçılık ve haksız fiyat artışına son verilecek.

21 Eylül 2021 Salı 15:42
Fahiş fiyatların önüne geçecek sistem uygulamaya giriyor

FİYAT İSTİKRARI KOMİTESİ İŞ BAŞINDA OLUCAK

Fiyat İstikrarı Komitesi, arz yönlü ve yapısal sorun alanlarına odaklanacak ve uygulanacak politikaların koordinasyonunu sağlayarak etkinliğini artıracak. Piyasada sağlıklı fiyat oluşumuna katkı sağlamak amacıyla başta gıda fiyatlarına yönelik "Erken Uyarı Sistemi" olmak üzere büyük veri ve veri analiz sistemleri oluşturularak, etkin şekilde kullanılacak.

TEKNOLOJİ ODAKLI DÖNÜŞÜMÜ SAĞLAYICI PROGRAMLAR UYGULAMAYA KONULACAK

Gıda arz güvenliğini sağlamak ve fiyat istikrarını korumak amacıyla tarım arazilerinin korunması ve etkin kullanımı çalışmalarına devam edilecek. Tohum, gübre, yem, ilaç ve mazot gibi girdi maliyetlerinin yanı sıra finansman yükünü hafifletici, teknoloji odaklı dönüşümü sağlayıcı programlar uygulamaya konulacak.Gıda ürünlerinin tarladan sofraya soğuk zincir sistemiyle güvenli biçimde, en az fireyle ve makul fiyatlarla ulaşmasını sağlamak amacıyla bütüncül bir yaklaşımla hal ve kooperatifçilikte iyileştirmeler yapılacak. Dağıtımın kayıtlı ve en az lojistik maliyetli olmasına yönelik düzenlemeler hayata geçirilecek. İşlenmemiş gıda fiyatlarında aracılık maliyetlerini de düşürecek olan Halk Yasası da Meclis'e sunulacak.

ERKEN UYARI FONKSİYONU GÖRECEK

Erken Uyarı Sistemi "arz, fiyat ve tedarik zinciri" izleme olmak üzere üç ayaktan oluşacak. Fiyat izleme sistemiyle ürün fiyatlarındaki hareketler belirlenecek. Merkez Bankası çatısı altında kurulan Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları Analiz Müdürlüğü; fiyat istikrarı açısından kritik önem taşıyan gıda ve tarım ürünleri fiyatlarına yönelik verileri detaylı ve zamanlı inceleyerek erken uyarı fonksiyonu görecek.

MARKETE ARZ ZİNCİRİ YAKINDAN TAKİP EDİLECEK

Sabah'ta yer alan habere göre, Erken Uyarı Sistemi ile tarımsal ürün arzı, fiyatlar ile tarladan markete arz zinciri yakından takip edilecek. Sistem, tarımsal üretimde arz eksiği olup olmadığını ürün bazında belirleyerek bunun fiyatlara yansımasını önleyecek önlemlerin alınmasına öncülük yapacak.

TARIMSAL ÜRETİMDE ARZ EKSİKLİĞİ OLUP OLMADIĞI ÜRÜN BAZINDA TESPİT EDİLECEK

Yeni sistemle tarımsal üretimde arz eksiği olup olmadığı ürün bazında tespit edilecek. Tarımsal ürünlerin fiyatlarındaki hareketler belirlenecek. Arz izleme sisteminden gelen verilere göre, yurtdışı fiyatlar, diğer yapısal unsurlar tasnif edilerek gıda ürünlerinin fiyatlarına yansımadan tedbir alınacak. Geçici arz eksikliğinden kaynaklanan piyasa dengesizliklerine söz konusu eksiklik fiyatlara yansımadan önce geçici dış ticaret tedbirleri ile önlem getirilecek. Kalıcı arz eksikliklerini gidermeye yönelik uygun teşvik ve tedbirlerin geliştirilmesi sağlanacak. Sistem, kalıcı arz eksikliklerini gidermeye yönelik teşvik ve tedbirlerin geliştirilmesine katkı sunacak.

İHTİYACA GÖRE VERGİLER YENİDEN DÜZENLENECEK

Hükümet gıda enflasyonu ile mücadele kapsamında ürün bazında tedbirler alarak, ihtiyaca göre vergiler yeniden düzenlenecek, bazı ürünlerde ihracat kısıtlamasına gidilebilecek, kritik ürünlere alım garantisi verilecek. 81 ilde planlama yapılarak arz açığı ürünlere öncelik verilecek stok ve piyasa takibi etkin şekilde yapılacak.

KAYNAK:HABERLER.COM

Anahtar Kelimeler:
FahişFiyatı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Totti 2021-09-21 15:56:12

Devlet herşeye zam yapmayı bıraksın zaten fiyatlar yerinde durur onun vergisine zam bunun vergisine zam herşey serbest piyasa

Avatar
selim 2021-09-21 17:16:45

geçemezsiniz serbest piyasa var,siz devlet olarak vergi ve harçlardaki fahiş fiyatları kaldırın ondan sonra belki....