banner388

Taşeron için önerge meclise geldi! 

Kadro alamayan taşeronları ilgilendiren yeni önerge TBMM meclisine geldi. İşte taşeronlar konusunda son durum... 

banner269

Taşeron için önerge meclise geldi! 

Kadro alamayan taşeronları ilgilendiren yeni önerge TBMM meclisine geldi. İşte taşeronlar konusunda son durum... 

07 Kasım 2020 Cumartesi 12:42
Taşeron için önerge meclise geldi! 

Geçtiğimiz gün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın bütçesi 2021 yılı bütçesi görüşüldü. Görüşme sırasında milletvekilleri sık sık kadro alamayan taşeronları gündeme getirdi. 

KADRO ALAMAYAN İŞÇİLER

Milletvekilleri, Bakan Selçuk'a taşeron ve kamu işçilerinin sorunlarını şu şekilde iletti:

Erhan Usta yaptığı açıklamada, "Hükûmetinize teşekkür ediyoruz, güzel bir iş yapıldı, yapılması gereken yapıldı. Keşke bu kadar taşeron meselesi bu ülkede olmasaydı. O zaman zamanında biz onlara itiraz ettik ama yapıldı, en azından bu sorunun bir kısmı çözüldü. Fakat bu hastane bilgi sisteminde çalışanlar ve kiralık araç şoförlerinde bu sorun çözülmedi, bir de KİT’lerde bu sorun çözülmedi. Özellikle o ikisinde yüzde 70’lik bir baraj var. Sayın Bakanım, bu, insanın suçu değil ki. Devlet Audi kiralamaya meraklı ya, Audi kiralarken orada vatandaşı niye içine koyuyorsunuz? Yani oradaki şoförün güvenlik görevlisinden ne farkı var ? Bu ondan ayıramayacağımız bir şey olsa onu ben anlayabilirim. Dersiniz ki: “Ayıramıyoruz biz bu ikisini birbirinden.” Yani dolayısıyla bu şoförlerin bu kapsama alınmaması… Veya bilgi işlem sistemi almışsınız, yanında eleman almışsınız. Bakın, bunlarla ilgili delilleri biz aşağıda çok söyledik, vaktim olmadığı için teferruatına girmiyorum. Taşeron firmasından 2 çalışan var, farklı statüler vermişsiniz, adam o statünün bile farkında değil. Birine kadro verdik, diğerine vermedik. Lütfen, bu hastane bilgi sis temlerindeki taşeron meselesini çözelim." dedi.

Kamil Oktay Sındır yaptığı açıklamada, "Sayın Bakanım, işsizlik sigortasından yararlanma koşulları ve ödenek miktarını iyileştiriniz. İşsizlik sigortası fonunun amaç dışı kullanımına da lütfen son veriniz. Uluslararası çalışma normları doğrultusunda herkese en az bir ay ücretli yıllık izin hakkını mutlaka tanıyınız. Güvencesiz çalışma biçimlerine son veriniz. Tüm taşeron işçilerine kadro veriniz, kamu taşeron işçileri kamu işçisi olarak kadroya alınmalı." dedi.

Baki Şimşek açıklamasında, "Tabii, taşerondan kadroya geçen işçilerimiz, özellikle belediyelerde çalışanlar yasal güvence istiyorlar. Maalesef siyasi sebeplerle, sürgünler, kıyımlar, işçi çıkarmalar devam ediyor. Mahkeme kararıyla işe iadeler veriliyor ama belediye başkanları işe iadeleri de yerine getirmiyor, tazminatını veriyor, çıkarıyor. Bunlarla ilgili ve yine, kamuda çalışan sözleşmeli personellerle ilgili her yıl sözleşme imzalamaları gerekiyor. Sağlık Bakanlığında, Millî Eğitim Bakanlığında, diğer kurumlarda, devlette çalışanlarda çok bir sorun yaşanmıyor ama yine belediyede çalışan sözleşmeli personellerin kaderi belediye başkanının ağzından çıkacak olan iki kelimeye bağlı. Bunların uykuları kaçıyor, yılbaşında sözleşmeleri yenilenmezse işlerinden olacaklar. Bunu da gündeminize almanızı bekliyorum." dedi.

Ömer Fethi Gürer yaptığı açıklamasında, "Millî Eğitim Bakanlığında on ay çalıştırılıp iki ay işsiz bırakılan hizmetliler ve güvenlik görevlileri sürekli, asıl kadroya alınmalıdır. Kamuda kiralık araç şoförleri asıl kadroya alınmalıdır. Hastane bilgi işlemcileri, görüntüleme merkezi çalışanları, sosyal tesis çalışanları, yemekhane çalışanları taşeron firmalarda kalmıştır. Bunlar, asıl yaptıkları işin kadrosuna, bakanlık kadrolarına bir an önce alınmalıdır. Yardımcı hizmetlilerin kadroları verilmelidir. Karayolları, Demiryolları, PTT, Orman, Millî Eğitim, Sağlık ve kamu iktisadi teşekküllerinde binlerce işçi yaptıkları işin asıl kadrosuna alınmayıp taşeron bırakılmıştır. Bunlar için de bir an önce kadro düzenlemesi sağlanmalıdır. Belediye il özel idarede beş ay yirmi dokuz gün çalıştırılan işçiler sürekli kadroya alınmalıdır. Türkiye Büyük Millet Meclisinde dahi taşeron çalışan işçinin olması, bu anlamda bir ayıptır; bundan da bir an önce kadroları verilerek kurtulunmalıdır. 400 bin taşeron işçisi belediye şirketine alınmış, asıl kadrosu verilmemiştir. İki yıldır taşeronda geçen hakla çalışmaktadırlar. Şirket işçileri belediye kadrosuna alınmalıdır." dedi.

Garo Paylan yaptığı açıklamada, "Anayasamıza göre sosyal bir devletiz ama sosyal devlet olmanın sınırından geçemiyoruz. Şurada çalışan arkadaşlarımız 2.300 liraya çalışıyorlar, 4/D’li arkadaşlarımız, utanç duyuyo rum. Bu eşit işe eşit ücret konusunda adımlar atamadık. Bu konuda mutlaka adımlar atmalıyız. Sayın Başkan, bir haftada altmış saat burada çalışıyorlar işçilerimiz. Bu anlamda da 2.300 liraya çalışıyorlar arkadaşlar. Bu, bu Meclisin utancıdır, Türkiye’nin utancıdır. Bizler 25 bin lira maaş alırken 2300 liraya insanımızı çalıştırmak bizler için utançtır" dedi.

"Sayın Bakan, kamu kurumlarında engelli kadrolar için bu yıl neden atama yapmadı nız? Sayın Bakan, size çay getiren 4D’li işçiler 2.300 lira maaşa talim ediyorlar. Onlar, inanın kadroyu aldıklarına neredeyse pişman durumdalar. Onlarla ilgili bir düzenleme yapmayı ne zaman düşünüyorsunuz?"

BAKAN SELÇUK NOTLARINA ALDI

Komisyon akşam saatlerinde çalışmasını sonlandırdı. Bakan Selçuk, taşeron konusunda gelen soruları, talepleri notlarına aldı ve bu konularda çalışma yapılacağını aktardı.

Anahtar Kelimeler:
TaşeronönergeTbmmKadro
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kit taseron 2020-11-08 00:40:02

Herkes anladıda aradakı taseron fırmanın devlete yukunu bı devletımız anlamadı devlette taşeronmu olur ya iş guvencesi istiyor ınsanlar herseyden once devlette ıs guvencesı olmazmı

Avatar
Hastane 2020-11-08 01:04:23

DEVLETIN DEVLET HASTANESI YUZDE 70 ENGELINE TAKILARAK KADRO ALAMAYAN SAGLIK CALISANLARI SESIMIZI DUYUN DUYURUN

Avatar
vergi 2020-11-09 16:58:30

vergi dilimleri işçiyi perişan ediyor yılın ilk ayı ile son ayları arasında 1000 tl. fark mı olur. bu ay 2100 tl. vergi kesilmiş benden. ben işçi miyim işveren mi. memur 500-600 vergi veriyor, neden hep işçide yük.

Avatar
Yüksel savaş 2020-11-08 16:54:31

Sayın bakanım asgari ücreti yükseltin vergiyi kaldırın sadece memura kadro verdiklerinize değil bizlerede düşünün

Avatar
Meliha 2020-11-08 08:37:25

Halk Eğitim Merkezlerinde çalışan Usta Ögreticilerin mağduriyetleri giderilsin kadroları verilsin.

Avatar
Mehmet koç 2020-11-08 11:38:44

Ben DSİ de çalışıp kadroya geçen ve hevesi kursağında kalan bir kadrolu özel güvenlik görevlisi idim sevindim kadroya geçtim diye alamadığım evi aldım kredi ile sonuç günün geldi dediler 50 yaşı doldurduğum gün emekli edildim.ama hala devam eden 60 küsur yaşında olanlar var belki okuyup da bana hak veren çıkar teşekkürler saygılar

Avatar
EROL 2020-11-08 12:41:25

Belediye çalışanları olarak çok mağdur edildik artık gerçek kadro istiyoruz. Bizler bunu çok fazlasıyla hak ediyoruz. Eşit iş eşit haklar eşit ücret DUYUN ARTIK SESİMİZİ. Avrupaya abd ye nasıl ki çifte standar yapmayın diye haykırıyorsanız bizde size sesleniyoruz işçiler arasındaki bu çifte standartı bitirin artık .

Avatar
Dkmp Çalışanı 2020-11-08 13:08:42

Gerçektende çok mağdur oluyoruz 6 ay çalışıp 6 ay boşta kalıyoruz artık bi düzenleme bekliyoruz bizde