*  “Biz Seni, bütün insanlara müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik.” (Kur’ân-ı Kerîm-Sebe Sûresi, âyet 28)

*   “Biz Seni, âlemlere rahmet olarak gönderdik.” (Kur’ân-ı Kerîm-Enbiyâ Sûresi, âyet 107)

*  “Senin için bitmeyen, sonsuz mükâfat vardır. Elbette Sen, büyük bir (en büyük) ahlâk üzeresin.” (Kur’ân-ı Kerîm-Kalem Sûresi, âyet 3-4)

*  “Rabbin Sana (çok ni’met) verecek, Sen de râzı olacaksın!” (Kur’ân-ı Kerîm-Duhâ Sûresi, âyet 5)

*  “Allah ve melekleri, Resûle salât ediyorlar (Allah’ın salâtı rahmet etmesi, meleklerin salâtı ise istiğfâr veya duâ etmeleri demektir); ey îmân edenler, siz de O’na salât u selâm getiriniz! (duâ ediniz!) (Kur’ân-ı Kerîm-Ahzâb Sûresi, âyet 5

*   “Mekke-i mükerreme ahâlisinden olup, Medîne-i münevvereye hicret eden Eshâb-ı kirâmdan ve iyilikte onların izinden gidenlerden, Allahü teâlâ râzıdır. Onlar da, Allahü teâlâdan râzıdırlar. Allahü teâlâ onlara cennetler hazırlamıştır.”                                                                                                                                                                             (Kur’ân-ı Kerîm-Tevbe Sûresi, âyet 100)

*  “Levlake levlake lema halaktül eflake/Ey Resulûm! Sen olmasaydın âlemleri yaratmazdım” (Hadîs-i Kutsî)       

“Beni, insanların en iyisi bilmeyen kâfir olur.”, “Eshâbımın her biri, gökteki yıldızlar gibidir. Herhangisine uyarsanız, Allahü teâlânın sevgisine kavuşursunuz.”, Âlimler, peygamberlerin vârisleridir.”, “Ümmetimin âlimlerine hürmet ediniz. Onlar, yeryüzünün yıldızlarıdır.”, “Kişi, (Kıyâmet günü) sevdiği ile birlikte olur.”, “Bazı şiirler, elbette apaçık bir hikmettir…”, “Hikmetli söz müminin yitiğidir. Onu nerede bulursa, hemen alır.”,  “Büyüleyici sözler gibi, hikmetli şiirler de vardır...”, “Şâir Hassan’ın sözleri, düşmana ok yarasından daha tesirlidir…”,  “Şiir, bir söz ki, güzeli daha güzel, çirkini daha çirkindir...”,  “Allahü teâlâ bir kimseye söz ve yazı sanatı ihsân ederse, Resûlallahı övsün, düşmanlarını yersin!”                                                                                                                                                                   (Hz. Muhammed “sallallahü aleyhi ve sellem

*   “Yâ Rabbî! Sana lâyık hiçbir şey yapamadım. Yüzüm kara olarak huzuruna geldim.                 Fakat, senin dînini yıkmak, İslâmiyet’i yok etmek isteyenleri sevmedim. Senin için olan bu buğzuma (nefretime) beni bağışla!..”                                                                                                                                                                     (Seyyid Abdülhakîm Arvâsî “r. aleyh”)

 * “Yâ Rabbî! Sana hep isyân ettim. Fakat, sana itâ’at edenleri hep sevdim. Beni bu  sevgime bağışla!..”                                                                                                                                                    (Muhammed İbnis-Semmâk “r. aleyh”

 *  “Ey yardımcıların en iyisi! Ey ümitsizlerin sığınağı!..  Yâ Erhamerrâhimîn! Ey günâhları örten merhameti bol Allah’ım! Habîbin, sevgili Peygamberin hürmeti için ve bütün Peygamberlerin ve Meleklerin ve Peygamberinin, Eshâbının ve Tâbi’înin hürmetleri için, günâhı çok olan bizlere acı! Suçlarımızı affeyle!”   (İmâm-ı M. Birgivî “r. aleyh”)

*  “Müjdecim, kurtarıcım, efendim, peygamberim: Sana uymayan ölçü, hayât olsa teperim!” (N. Fâzıl Kısakürek)

*  “Allah, şiiri hak yolunda kullananlardan râzı olsun!” (Prof. Dr. Cevat Akşit-Millî Gazete; 27.04.2017, s. 9)             

S

aygıdeğer Okuyucularımız!..

Yukarıda “serlevha” olarak aldığımız “evliyâlar”ın “son nefes sözleri”ni, rahmetli “H. Hilmi Işık”Efendinin “Müslümana Nasîhat” isimli kitâbının 332-334. sayfalarından aktardığımızı belirttikten sonra hemen ifâde edelim ki, bunlardan çıkarılacak sonuç şudur:

Kimse, ama hiç kimse; ibâdetine ve yaptığı hayır-hasenâtına asla güvenmesin!.. Güvenecekse; Rabbinin af ve mağfiretine ve Resûl-i Ekrem’ine olan sevgi ve muhabbetine, O’nun yolunda gidenlere karşı olan saygısına güvensin!..                     

Diyoruz ve bu his ve düşünceler ile kaleme aldığımız aşağıdaki mısraları Sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kalbî sevgi ve saygılarımızla!..                                                                                                                                                             * - * - * - * - * -                                                                                                                 

                Onca “hâyır-hasenât”, ve “ibâdet-ü taât”;

                Asla O’nun “şân”ına, “lâyık” değil-olamaz!..

                “Kurtuluş sevgide”dir, sevenlere itâat…

                “Habîbi sevmekte”dir, “Sevenleri sevmekte”;

                “Melek-Ashâb” sevmeyen, “şefâat”i bulamaz!..

                Onca “hâyır-hasenât”, onca “taât-ibâdet”;

                Bunları “sevmek” ile, kazanır ancak “kıymet”;

                “Sevgi mihenk taşı”dır, ayna o gün “Kıyâmet”…

                “Habîbi sevmekte”dir, “Sevenleri sevmekte”;

                “Hâsım”a sevgi ise, felâketten “felâket…”

                Onca “hâyır-hasenât”, “taât-ibâdet şartı”;

                “Hakk rızâsı” ve “sevgi”, kazandırır o “tartı”;

                “İhlâs” ve “sevgi” yoksa, bekleme sakın “artı!..”

                “Habîbi sevmekte”dir, “Sevenleri sevmekte”;

                “Günâhlar”ı temizler, kalmaz kalbte “karartı…”

                Onca “hâyır-hasenât”, “taât-ibâdet cevher”;

                “Elmas-altun” misâli, “güzel amel mücevher”;

                Dahî en kıymetlisi, “Ümmetim!..” desin “Server…”

                “Habîbi sevmekte”dir, “Sevenleri sevmekte”;

                Bu halka kopar ise, olunmaz hiç “münevver…”

                Onca “hâyır-hasenât”, “taât-ibâdet ışık”;

                “Habîbe” sevdâlanmak, böyle olunur âşık;

                KAYIKÇ’Ali bul derviş, âşıklara bir mâşuk!…

                “Habîbi sevmekte”dir, “Sevenleri sevmekte”;

                “Ehl-i Sünnet” harici, yollar karma-karuşuk…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.