banner388

Türkiye'de bir ilk: Kızılırmak Deltası...

Samsun’da bulunan Kızılırmak Deltası Türkiye’de bir ilke imza atıyor.

banner269

Türkiye'de bir ilk: Kızılırmak Deltası...

Samsun’da bulunan Kızılırmak Deltası Türkiye’de bir ilke imza atıyor.

06 Şubat 2018 Salı 16:29
Türkiye'de bir ilk: Kızılırmak Deltası...

Samsun haber - Türkiye’nin en büyük sulak alanlarından birisi olan Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti bir ilke imza atıyor.

Somut Olmayan Kültürel Miras Enstitüsü Derneği tarafından hazırlanan doğal ve somut olmayan kültürel miras çalışması katalogla tescilleniyor. Deltanın UNESCO Dünya Kültür Mirası daimi listesine girmesi için bu çalışma önem arz ediyor.

Somut Olmayan Kültürel Miras Enstitüsü Derneği’nin katılarıyla yapılan Türkiye’nin ilk doğal ve kültürel miras çalışması Gazi Üniversitesi Türk Halk Bilimi Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğiyle tamamlandı.

Alaçam, Bafra ve Ondokuzmayıs ilçelerine bağlı köylerde yapılan çalışmayla ilgili Unesco Türkiye Milli Komisyonu Somut Olmayan Kültürel Miras Enstitüsü Genel Sekreteri ve İhtisas Komitesi Üyesi Doç. Dr. Evrim Ölçer Özünel bilgi verdi.

400 KİŞİYLE GÖRÜŞÜLDÜ

Gazi Üniversitesi Türk Halk Bilimi Bölümü’nden öğretim üyeleri koordinatörlüğünde doktora ve yüksek lisans düzeyinde 14 araştırmacıyla 400 kaynak kişiyle görüştüklerini belirten Doç. Dr. Özünel, “Alan çalışmasıyla somut olmayan kültürel miras alanında yer alan masal, destan, hikâye gibi sözlü ürünler; âşıklık sanatı, köy seyirlik oyunları, karagöz, meddah gibi gösteri sanatları örnekleri; doğum, evlenme, ölüm, Hıdırellez gibi toplumsal uygulamalar, ritüeller ve şölenler; halk hekimliği, halk mutfağı, halk mimarisi gibi doğa ve evrenle ilgili uygulamalar, usta çırak ilişkisi içinde seri üretime dayanmayan tüm geleneksel meslekler ve el sanatları geleneği ile ilgili bilgileri derledik. Proje gerçekleştirilirken doğa-kültür-mekân ilişkisinin canlı bir şekilde gözlenebileceği alanlar da kaydettik“ dedi. 

DOĞA HARİKASI ALAN

Doç. Dr. Evrim Ölçer Özünel açıklamasını şu şekilde sürdürdü;  “Bu doğa harikası alan, doğal güzellikleri ve habitatı yanında onlarca hikâyeye, masala, atasözüne, kutlamalara, geleneklere ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Karadeniz’e özgü habitat tiplerini temsil etmesi, ekolojik ve genetik çeşitliliğini sürdürmesi, Güney Karadeniz Havzası’nın en büyük sulak alanı olması,  çeşitli yaşam ortamlarıyla çok sayıda türün barınabilmesine imkân sağlaması ile doğa ve insan uyumu bakımından uluslararası önem ve örnek teşkil ediyor.  Delta, doğru yöntemlerle korunmalı, farkındalık oluşturulmalı ve özgün bir şekilde gelecek kuşaklara aktarılmalıdır.

BEŞ BAŞLIKTA SINIFLANDIRILDI

Elde ettiğimiz verilerle görsel, işitsel ve yazılı bir arşiv oluşturarak, somut olmayan kültürel mirasın beş başlığına göre sınıflandırdık. Titiz bir çalışma sonucunda da fotoğraflarla desteklediğimiz 300 sayfalık katalog, yakın zamanda hazır olacak. Proje sayesinde el sanatlarının canlandırılması, somut olmayan kültürel miras müzeciliği, ekolojik-organik ürünlerin üretimi, Hıdırellez, Mayıs Yedisi, at yarışları, manda salınım festivali gibi kutlamaların yeniden canlandırılması, manda popülasyonunun korunarak elde edilen ürünlerin tanıtımının sağlanması gibi adımların, doğa ile uyumlu sürdürülebilir bir kalkınmayı sağlayacağı da ön plana çıkmıştır.”

“KORUMA KAVRAMINI ELE ALIYOR”

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkan Vekili Prof. Dr. Muhtar Kutlu ise Türkiye’de doğal alanların somut olmayan kültürel miraslar ile birlikte korunması, buna yönelik planların hazırlanması ilk kez gerçekleştirildi. UNESCO da koruma kavramını bütüncül çerçevede ele alıyor. Yani somutun somut olmayanla, doğalın kültürle birlikte korunması, bizim için ideal ve olması gereken bir düşüncedir.  Ülkemizde ilk defa bu ideal ve çabalar, Kızılırmak Deltası ile birlikte gerçekleşiyor” diye konuştu.

Son Güncelleme: 07.02.2018 14:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hüseyin 2018-02-07 09:13:38

kızılırmak deltası büyükşehir elini sürmeden önce gerçekten doga harikasıydı ama şuan mahfettiler dogayı katlettiler yazık doganın kendini korudugu gibi kimse dogayı koruyamaz ve buraya harcanan para ile en kıral bir fabrika bafraya yapılırdı ve binlerce kişiye iş kapısı açılırdı bizim turizimden önce iş kapısına ihtiyacımız var oraya üçbeş kişi gelecek diye tirilyonları dökmeye gerek yoktu yöre halkınıda dogayıda perişan ettiniz eskiden saz biçilirdi yenisi çıkardı şimdi gölde saz kalmadı kabak gibi açıldı fazla sürmez yok olur gider demedi demeyin

Avatar
ömer 2018-02-07 10:08:31

Ziyarete gidenlere bir sorun hele, burası gerçekten cennetmi diye, onlar ne cevap verdilerse gerçek o dur. Sizin yüzünzden göl kültürü kayboldu.

Avatar
Ali 2018-02-08 01:35:25

Rantdan başka birşey değil.