Taşeron işçilere sağlık raporu açıklaması

Samsun Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Orhan Aydoğdu, "1 Ocak 2018 tarih ve 30288 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ uyarınca sağlık raporuna gerek yoktur" dedi.

Taşeron işçilere sağlık raporu açıklaması

Samsun Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Orhan Aydoğdu, "1 Ocak 2018 tarih ve 30288 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ uyarınca sağlık raporuna gerek yoktur" dedi.

05 Ocak 2018 Cuma 11:51
Taşeron işçilere sağlık raporu açıklaması

Samsun haber - Samsun Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Orhan Aydoğdu, taşeron işçilerin kafalarında soru işareti bırakan sağlık raporu konusuyla ilgili açıklama yaptı. Başkan Aydoğdu, "1 Ocak 2018 tarih ve 30288 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ" kapsamında "sağlık raporu" alınmasına gerek olmadığı belirtildi.

Kadroya geçecek olan taşeron işçilerin hazırladıkları evrakları nedeniyle bir çok sorunda beraberinde geldi. Kafa karışıklığına neden olan sağlık raporu konusu ise aydınlığa kavuştu.

SAĞLIK RAPORU SORUNSALI

Başkan Aydoğdu yaptığı yaptığı açıklamada, "Bilindiği üzere vatandaşlarımızın önemli bir kısmı kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron diye adlandırılan statüde yıllardır hizmet vermekte idi. Yakın zamanda bu vatandaşlarımızın özlük haklarının daha üst seviyelere taşınmasına aracı olacağına inandığımız kadroya geçiş ile ilgili önemli gelişmeler yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile bu vatandaşlarımızın önemli bir kısmına kadro müjdesi verilmiş oldu. Yaşanan gelişmeler bir meslek örgütü olan Samsun Aile Hekimleri Derneğinin de yakinen ilgisini çekmekte olup, kadroya geçecek olan bu kardeşlerimizin sevincini de aynı duygularla paylaşmak istediğimizi bilmelerini isteriz. Ancak bu gelişmelerle beraber 1 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazete’de ilgili personelin kadroya geçişi ile ilgili usul ve esaslar konulu bir tebliğ yayımlandı ve süreç başladı. Kurumlar bu statüdeki personellerini birtakım evrakları toplamaları için resmi kurumlara yönlendirmeye başladılar. Bu evraklardan bir tanesi de sağlık raporu idi. Bazı kurumlar bu vatandaşlarımızdan 'akıl sağlığı yerindedir' raporu isterken bazıları da 'işe giriş' raporu istedi ve bu vatandaşlarımızı aile hekimlerine yönlendirdi. Aile hekimi arkadaşlarımızın hatırı sayılır bir miktarı bu raporu mevzuata uygun olmadığı gerekçesi ile düzenlemek istemedi ve aile sağlığı merkezlerimizde istenmeyen görüntüler yaşandı" dedi. 

"AİLE HEKİMLERİNE GÜVENİN"

Kamu emekçileriyle görevli hekimlerin karşı karşıya getirildiğini belirten Aydoğdu, "1 Ocak 2018 tarih ve 30288 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ uyarınca böyle bir rapora gerek yoktur. Bu raporu istemekte ısrar eden kurum ve kuruluşların yöneticileri yıllardır umutla bugünü bekleyen vatandaşlarımızı, aynı şekilde kamu emekçisi olan aile hekimi arkadaşlarımızla karşı karşıya getirmektedirler. Kurumlar şahısların bireysel iradeleri ile değil devletin sınırlarını çizmiş olduğu mevzuat çerçevesinde yönetilebilir ancak. Bu süreçte vatandaşlarımızın kadroya geçişle ilgili teslim etmesi gereken evrak sadece ilgili yazı ekindeki başvuru formu olup kişinin sağlıklı olduğunu beyan etmesi yeterlidir. Bu doğrultudaki bilgi de zaten sağlık bakanlığımız tarafından yakın zamanda tekrar paylaşılacaktır. Bundan fazlasını talep eden yöneticiler vatandaşlarımızın devletin vermiş olduğu hakkı kullanmasının önüne engel koymuş ve dolayısıyla hem hukuken ve hem de gönüllerde suç işlemiş olacaklardır. Bu kişilerin kadroya kabul süreçleri tamamlandıktan sonra ise ilgili kurum kişinin işe uygunluğu açısından sağlık raporu isteme yoluna gidebilir ki bu rapor da sadece iş yeri hekimleri tarafından tanzim edilmesi gereken bir rapor olup, muhtemelen onunla ilgili de bir tebliğ yayınlanacaktır. Geçmişte olduğu gibi bundan sonra da vatandaşlarımızın ve aile hekimi arkadaşlarımızın sorunlarının yakın takipçisi olacağımızı dernek olarak taahhüt eder, tüm vatandaşlarımıza aile hekimlerine güvenmeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz" diye konuştu.
 

Son Güncelleme: 06.01.2018 09:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
salih 2018-01-05 14:32:25

ak partiliisen gerek yok zaten sagliklisiniz

banner177

banner342

banner338

banner341