banner388

Samsun Valiliği STK Kordinatörlüğü kurdu

Samsun Valiliği kapsamında Sivil toplu kuruluşlarının (STK) bilgi edinme ve proje çalışma kapsamındaki ihtiyaçlarını karşılamak için bir STK Kordinatörlüğü kuruldu.

banner269

Samsun Valiliği STK Kordinatörlüğü kurdu

Samsun Valiliği kapsamında Sivil toplu kuruluşlarının (STK) bilgi edinme ve proje çalışma kapsamındaki ihtiyaçlarını karşılamak için bir STK Kordinatörlüğü kuruldu.

10 Ağustos 2020 Pazartesi 13:56
Samsun Valiliği STK Kordinatörlüğü kurdu


Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada bir çok sivil toplum kuruluşunun heyecanını kaybettiği belirtilerek, “İlimizde sivil toplum kuruluşu olarak nitelendirilebilecek birçok dernek, vakıf, cemiyet, sendika vb. sivil toplum yapılanması bulunmaktadır. Bunların içinde aktif olarak çalışan STK’ların yanında, büyük bir heyecanla kurulmuş ancak tecrübe, teşkilat ve bütçe kaynaklı sebeplerle heyecanını kaybetmiş, tabela kuruluşuna dönüşmüş çok sayıda sivil toplum kuruluşu da yer almaktadır. Bu STK’lar, temsil yeteneğinden doğan eksiklikler, iletişimsizlik, katılım, işleyiş ve kaynak oluşturma açısından yeterlilik gösterememekte, zamanla etkinliklerini kaybetmektedirler” denildi.

STK Kordinatörlüğünün bir çok konuya çözüm getireceği söylenen açıklamada, “STK’ları bir bütün olarak ele alan Samsun Valiliğimiz; çözüm odaklı, hızlı ve etkin bir çalışma modeliyle tüm alanlarda sivil toplum kuruluşlarımız ile işbirliği ve dayanışma içinde faaliyetlerini sürdürecektir. Büyüme ve sürdürebilirliği öncelik olarak gören, proje destekli deneyim paylaşımı, yenilikçi çalışma, rekabet, kaynak oluşturma ve profesyonelleşme gibi birçok paylaşım da yeni çalışma modelimizin temel unsurlarıdır. Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Koordinatörlüğü, sivil toplum kuruluşlarının tecrübelerini paylaşmak, ortaya çıkan sorunların çözümünde iş birliği, güç birliği ve akıl birliği ortamı ve iklimi oluşumuna destek vermek, kamu ve sivil toplum kuruluşları arasındaki ön yargı ve mesafeyi ortadan kaldırarak birlikte proje bazlı çalışma yeteneği kazandırmak, ihtiyaç duydukları kamu desteğinde bürokratik uygulamalar konusunda yardımcı olmak ve esnek bir destek mekanizması geliştirilmek amacıyla Valimiz Dr. Zülkif Dağlı’nın onayı ile Sivil Toplum Kuruluşları Koordinatörlüğü ‘Kuruluş, Görev, Sorumluluk ve Çalışmalarına Dair Usul ve Esasları’ kapsamında kurulmuştur" denildi.

STK Koordinatörlüğü hakkında açıklamalarda bulunan Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı ise, “STK’lar ile devletimizin gücünü nasıl birleştirebiliriz düşüncesiyle yola çıkarak Samsun Valiliğimiz bünyesinde STK Koordinatörlüğü’nü kurduk. STK’larımız her türlü sorun, ihtiyaç ve bilgi edinme gibi konularda bu birime başvurabilecektir. İhtiyaç duydukları bürokratik uygulamalar konusunda STK’larımıza yardımcı olacağız. Yerel, ulusal ve küresel sorunlarla ilgili çözüm ve fikir üretilmesi noktasında STK’larımız ile birlikte eğitim ve çalıştaylar düzenlenmeyi planlıyoruz. Bu birim ile kamu kurumlarıyla STK’lar arası yardımlaşma ve dayanışmayı güçlendirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sivil Toplum Kuruluşları Koordinatörlüğü Samsun Valiliğinin 1. katında hizmet vermeye başladı." dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.