Samsun'da vebalı hayvanlarla vurguncu rant

Samsun'da Kurban Bayramı öncesinde genç çiftçi proje kapsamında dağıtılan küçükbaş hayvanları vebalı çıktı. Proje kapsamında çiftçilere sözleşme imzalatılıp vebalı hayvanlar verildi. CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, çiftçilerin mağduriyetini meclise taşımaya hazırlanıyor.

Samsun'da vebalı hayvanlarla vurguncu rant

Samsun'da Kurban Bayramı öncesinde genç çiftçi proje kapsamında dağıtılan küçükbaş hayvanları vebalı çıktı. Proje kapsamında çiftçilere sözleşme imzalatılıp vebalı hayvanlar verildi. CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, çiftçilerin mağduriyetini meclise taşımaya hazırlanıyor.

20 Ağustos 2019 Salı 16:21
Samsun'da vebalı hayvanlarla vurguncu rant

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, vebalı koyun olayını takip ve incelemek için koyunları ölen genç çiftçilerle görüştü.                                                

VURGUNCULARA RANT

Zeybek konu ile ilgili, "Üreticilerin desteklenmesi, gelir artışı sağlanması için verilen hibeleri destekliyoruz. Ülkemizde dağıtılan küçükbaş hayvanlarda görülen Veba hastalığı nedeniyle; hayvanların telef olması büyük ekonomik kayıplara neden olurken, çiftçilerde ise moral bozukluğu ve kaygılar yaratmıştır. Hayvan üreticisi gençlerimize verilen hibe desteği; yandaş şirketlerden alınan 500 TL değerinde olan hayvanların, 1000 TL değer üzerinden genç çiftçilere sözleşme imzalatıldığı görülüyor. Vebalı, hastalıklı, kabahatli hayvan verilmesi devletin şanına yakışmıyor. İktidar yöneticileri Allah için bir defada rantsız, doğru bir iş yapsın ne olur!  Üreticilerin büyük umutlarla beslemiş olduğu hayvanlarının telef olması ekonomik kayıpların yanında, başta Havza ve bölgedeki hayvan üreticilerini tedirgin etmektedir" ifadelerini kullandı.

VEBA İNSANA BULAŞTI

Veba hastalığının insana bulaştığını belirten Zeybek, "Yurt içinden toplanılan, yurt dışından getirilen hayvanların sağlık kontrolleri yapılmadan alındığı ve dağıtımının yapıldığı anlaşılmaktadır. Bu konuda sorumluluk sahibi olan bütün yetkililerin; sorumluluklarının gereğini yerine getiremedikleri veya bazı yandaş, çıkar çevrelerinin hastalıklı hayvanlarını alarak dağıtımlarını yaptıklarını bunun sonucunda Devletin ve üreticilerin zarara uğratıldığını görüyoruz. Genç çiftçilerin büyük umutlarla almış olduğu koyunların çoğalması için ellerinden gelen bütün çabaları sergilerken, hayvanların her gün Veba hastalığından ölmeleri üreticilerin umut ve emeklerinin yok olması yanında; Veba hastalığını taşıyan hayvanlara ilaç verme esnasında bir üreticimize hastalık bulaşması gizlenmeye çalışılmaktadır. Sağlıklı hayvanlarda risk altındadır" diye konuştu.
    
CHP Samsun Milletvekili Zeybek sözlerine şu şekilde devam etti

"Tarım ve Orman Bakanlığının bu projelerden sorumlu birimleri hastalıklı hayvan dağıtımı ile hastalığın yurt geneline yayılmasına zemin hazırlamışlardır. Bu hastalıklı hayvanlar hangi ülkelerden getirildiği ve hangi şirketlerden alındığının aydınlanması için mücadele edeceğim.   Bakanlık ilgililer hakkında yasal işlem başlatarak gereğini yapmalıdır. Tarım ve Orman Bakanlığının bazı yetkilileri yaptıkları açıklamalarda; ölen hayvanların yerine yeniden hayvan vereceklerini açıklamaktadırlar. Bu çiftçi kardeşlerimize konuyu kapatın konuşmayın demektir, verilen emeklerin karşılığını ve umutları yok edenler mutlaka cezalarını bulmalıdır.  Bu hayvanların dağıtımını yapanlar devleti ve üreticileri büyük zarara uğratırken, hayvan ölümlerinin kamuoyundan gizlenmesi için konuyu kapatabilmek için büyük çaba gösterdiklerini tespit ediyoruz."

MECLİSE TAŞINACAK

"Konuyu TBMM gündemine taşıyacağını ve olayın aydınlanması için Meclise araştırma önergesi vereceğiz. Konunun takipçisi olacağını ifade ederken; genç çiftçi proje kapsamında hayvanları Veba hastalığından ölen çiftçilerin zararlarının tamamının karşılanması gerekmektedir. Vebalı hayvandan bir üreticiye hastalık bulaşmasının ise baskı ile örtülmeye çalışıldığı, çıkar çevrelerinin olayı kamuoyundan saklamaya çalıştığı ve üreticilere konuyu kimseye söylemeyin diye baskı yapıldığı ifade edilmektedir. Ayrıca üreticiye hayvan dağıtımı yapılırken mutlaka ilgili birimler tarafından sağlık kontrolleri mutlaka yapılmalı, sorumlular hesap vermelidir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
selim 2019-08-21 09:02:12

bu dağıtımda onayı imzası izni bulunan bütün görevliler hakkında suç duyurusu yapılmalı ve savcı bunları mahkeme karşısına çıkarmalı bu resmi kurumlar içinde bu tarım il müdürlükleri, duyarsızlık aymazlık ve iş yapmazlık konusunda birinci sırada zaten,burada insan sağlığı ve rant söz konusu bu şahısların yaptığı cinayetten farksız...bu konunun muhatabı bütün çiftçiler direk savcılıklara gidip suç duyurusunda bulunmalı.

Avatar
Tabii ki 2019-08-20 16:34:44

Tarım il müdürlüğü tarafından yapılan uygulamalar devletin üst kademesinde tanıdığı olanlar personeli eziyor kontrol hikaye kağıt üzerinde at imzayı bitsin modunda

banner362