Flaş karar! İşi bırakıp Beyaz Nöbet tutacaklar

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ve Tabip Odalarının aldığı karar doğrultusunda Beyaz Nöbet yapılacak.

banner269

Flaş karar! İşi bırakıp Beyaz Nöbet tutacaklar

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ve Tabip Odalarının aldığı karar doğrultusunda Beyaz Nöbet yapılacak.

24 Ekim 2018 Çarşamba 15:14
Flaş karar! İşi bırakıp Beyaz Nöbet tutacaklar

Samsun Haber-Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ve Tabip Odalarının tarafından sağlıkta şiddete yönelik hiçbir adım atılmamasına ilişkin Beyaz Nöbet tutulacak.

Tabipler Odası Birliği, "Sağlıkta Şiddet Yasa Tasarının" kabul edilmesi için işi bırakarak Beyaz Nöbet'e başlayacaklarını duyurdu.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ve Tabip Odaları Olarak;
Sağlık ortamında yaşanan ve durdurulması için yetkililer tarafından hiçbir adım atılmayan ölümcül şiddete karşı tüm kamuoyuna açık deklarasyonumuzdur:
Hayatlarını kaybeden meslektaşlarımızın hatırasına borcumuz var! Gece gündüz özveriyle sürdürdüğümüz sağlık hizmetinin binlerce yıllık mirasını korumak gibi bir sorumluluğumuz var!
Dr. Fikret Hacıosman’ın ölümü son olmalıdır!
Bilinmelidir ki, bugünden itibaren benzer bir vahim olayla karşılaşıldığında; o sağlık kurumunda sağlık hizmeti duracak, şehirdeki bütün hekimler ve sağlık çalışanları olayı duydukları andan itibaren günün hangi saati olursa olsun o sağlık kurumuna akın edeceklerdir. En yetkili ağızlardan net, kararlı ve sonuç alıcı bir tutum gelinceye kadar “işlerine güçlerine” ara verecek, yaşamlarına sahip çıkmak için “sağlıkta şiddete ve bu şiddete seyirci kalanlara karşı” iş bırakarak “BEYAZ NÖBET”e başlayacaklardır.
Sağlık hizmetini üreten tüm hekimleri, en küçük kasabasından en büyük kentine kadar ülkemizin her yanındaki tüm sağlık kurumlarında; üniversite hastanesinden aile sağlık merkezlerine, eğitim ve araştırma hastanelerinden toplum sağlığı merkezlerine, özel hastanelerden tıp merkezlerine, şehir hastanelerinden verem savaş dispanserlerine , belediye sağlık kuruluşlarından özel muayenehanelere kadar her yerde sağlıktaki bu ölümcül şiddet karşısında kararlılık göstermeye,
Benzer vahim olayların bir daha yaşanmaması, 5 yıldır TBMM’de belirtilen “Sağlıkta Şiddet Yasa Tasarımızın” kabul edilmesi için “BEYAZ NÖBET” çağrısına uymaya,
Ellerinde yasa çıkarma gücü bulunduğu halde adım atmayan hükümet yetkililerini, söz ve oy hakkına sahip muhalefet partilerini, başta Sağlık Bakanı olmak üzere konunun ilgilisi tüm bürokratları tarihsel sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz.
Biz hekimler, sağlık çalışanları ve hastalarımız birbirine rakip değil,
Şiddet içermeyen nitelikli bir sağlık hizmetinin eşit iki tarafıyız.
Nitelikli sağlık hizmetinin ortak talebimiz olduğundan hareketle, halkımızı da sağlık ortamında şiddeti ortadan kaldırmak için bizlerle yan yana durmaya çağırıyoruz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.