Atakum Belediyesi'nin borcu 22 Milyon TL arttı iddiası

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, Atakum Belediyesi'nin borcunun 2016 yılı baz alındığında, 22.160.000 TL arttığını iddia etti.

Atakum Belediyesi'nin borcu 22 Milyon TL arttı iddiası

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, Atakum Belediyesi'nin borcunun 2016 yılı baz alındığında, 22.160.000 TL arttığını iddia etti.

16 Mayıs 2017 Salı 12:02
Atakum Belediyesi'nin borcu 22 Milyon TL arttı iddiası

Samsun haber - Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, CHP'li Hasan İpek'in Belediye Meclisi'ne sunduğu rapor üzerine açıklamalarda bulundu. Atakum Belediyesi'nin 20106 yılı iş ve işlemlerinin mali denetimini yapmak üzere Atakum Belediyesi CHP Meclis Üyesi Hasan İpek seçilmişti. Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, yaptığı açıklamada "Hasan İpek, Atakum Belediyesi Meclis üyemiz. Yürekli ve çalışkan bir belediyeci. Kamuoyu ile paylaşmış olduğu rapor oldukça ilginç ve bir o kadar da ürkütücü sonuçlar içeriyor. Bunların hepsine ayrı ayrı Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı cevap vermek zorunda. Elbette kendini savunma hakkı var. Ancak cevap vermek zorunda. Hatta tüm bu iddiaların, müfettişler tarafından incelenmesi gerekiyor. Mesela bir yemek hizmet alımı var ki, akıl alır gibi değil. Ramazan ayı iftar alımı ihalesi yapılıyor ve ihale kanununa aykırı bir şekilde pazarlık usulü ile bu hizmet veriliyor. Bunun bedeli 600 bin Türk Lirası. Oysa Kamu ihale kanununda, 21/B (pazarlık usulü) ile ilgili olarak ; bu ihale yöntemi, '' Doğal Afetler, salgın hastalıklar, can ve mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülmeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması'' durumlarında yapılır ibaresi var. İzah ettiğimiz bu durum, tam bir hukuksuzluk abidesidir. Hukuk hiçe sayılmıştır. Peki hukuksuzluklar bundan mı ibarettir? Değil. Atakum Belediyesi araç kiralıyor. Bu işi yaparken yine hukukla ve yasalarla bağlı olması gerekiyor ama burada da yasaların hiçe sayıldığı görülüyor. 237 sayılı Taşıt Kanununun 12. Maddesine göre Bakanlar Kurulunca Karar Sayısı: 2015/8204 6 Kasım 2015 tarihinde Resmi Gazete de yayınlanan karar ile '' Şoför giderleri dahil taşıt kiralamalarında aylık kiralama bedeli hesabında yemek, yol, resmi tatil ücreti ve benzeri giderler de dahil yürürlükte bulunan brüt asgari ücretin yüzde elli artırımlı tutarı esas alınacak'' ibaresi vardır. (2016 yılı için Brüt Asgari ücret 1647,50 TL. olarak gerçekleşmiştir. ) Kira bedeli, kanunda belirtilen limitin üzerindedir. Ortaya çıkan sonuca göre Atakum Belediyesi'nin gelir ve giderleri arasında 22.160.000 TL.lik fark olduğu görülüyor. Özetle, Atakum Belediyesi'nin borcu 2016 yılı baz alındığında, 22.160.000 TL. artmış demektir" şeklinde konuştu.

RAKAMLAR UÇUK

Tabloda yer alan temsil giderlerinin arasındaki oranların uçuk olduğunu vurgulayan Akcagöz, "Temsil giderleri oldukça fazladır. Bu rakam 2015 yılı için 2.025.000 TL. gibi yüksek bir rakamda gerçekleşmiş olmasına rağmen idare bu hususta tedbir almayarak 2016 yılı için bu rakam 3.130.958 TL. olarak gerçekleşmiş, yani % 55 oranda artmıştır. Bu artış, anormal bir tablo ortaya koymaktadır. Böyle keyfi bir anlayışla ve rahatlıkla Belediye yönetilemez. Bütün bunlar denetlenmez sanıyorlarsa yanılıyorlar. Gün gelir bunların hepsi teker teker sorulur" şeklinde konuştu.

ARSA SATIŞLARI NORMALİN DIŞINDA

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Atakum Belediyesi'ndeki arsa satışlarınında normalin dışında seyrettiğini söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı "Atakum Belediyesi Meclis Üyemiz Hasan İpek'in, denetleme raporunda arsa satışları ile ilgili ortaya çıkarmış olduğu tablo da oldukça vahimdir. 11.10.2016 tarihli Encümen kararı ile bir arsanın satışı yapılıyor. Bu arsanın geçmişine bakıyoruz, encümen kararı ile bitişik bir parselle birleştirilmiş. Buraya kadar herşey normal görünüyor. Ancak, bahse konu arsaya Belediye'nin ortaklığı devam ettiği halde, ortada herhangi bir sözleşme olmadan, Belediye ile inşaat şirketi ve diğer ortaklarla herhangi bir sözleşme imzalanmadan, bu arsa üzerinde yapı ruhsatı verilmiştir ki, sonrasında bu yerin encümen kararı ile satışı yapılmış, encümen kararında imzası bulunan bir üyenin aynı zamanda inşaat şirketi sahibi olarak imzası görülmektedir. İnşaatı yapan şirketin 182 ada 1 parselin sahibiyle 28.08.2015 tarihinde noter vasıtasıyla sanki 182 ada 2 parselle birleştirilmiş gibi kat sayısı ve bağımsız bölüm sayısını da içerecek şekilde ''Taşınmaz Satış Vaadi ve Arsa Payı Karşılığı İnşaat sözleşmesi ''yapması, mutlaka hukuken araştırılması gereken bir konudur. Hukuk tanımaz bir şekilde, mevcut duruma hukuk alet edilmiş, yasal bir hukuki zemin oluşturulmaya çalışılmış, ancak bu da becerilememiştir. Çünkü ortada tam bir hukuksuzluk hali vardır ki, Belediye Meclisi üyelerimiz tarafından, yapılan satışın hukuka aykırılığı sebebiyle iptali için idare Mahkemesine dava açılmıştır. Tüm bunların yanında, Belediye Kanunu 75.maddeye aykırı olarak, Meclis Kararı olmaksızın, Atakum'da faaliyet gösteren bir derneğin dayanışma yemeğine getirilen müzik grubunun ücreti Belediye gelirlerinden ödenmiştir. Oysa bu tür faaliyetler için Belediye Kanunun 75. Maddesi gereği Meclis kararı gerekmektedir. Belediye Meclisi'ni by-pass eden bu yaklaşım ve uygulama kabul edilemez ve açıkça hukuk dışıdır. Tüm bu tablo karşısında diyebiliriz ki, Atakum Belediyesi'nin işlerini incelemek için öyle bir iki müfettiş yetmez, bir otobüs müfettiş gelip Atakum Belediyesi'nin karmaşık işlerini incelemelidir. Şayet Samsun Cumhuriyet Savcılarından biri, Atakum Belediyesi'nde neler oluyor diye konuyu incelemek isterse, Meclis Üyemizin raporunu kendilerine ulaştırabiliriz"

Son Güncelleme: 16.05.2017 17:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fikret 2017-05-16 12:18:29

eğer vatandaş olarak bunların üzerinde bir nebze dahi hakkım varsa haram zıkkım olsun bu oluşumun içinde kim varsa hepsinide ALLAH bildiği gibi yapsın..

Avatar
komik 2017-05-16 14:39:47

başı neki k..çı ne olsun bunlar hırsız malesef:D:D:D