4. Uluslararası Klinik Nörobilim Kursu başladı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Nöromodülasyon Merkezi Sorumlusu Beyin ve Sinir Cerrahı Doç. Dr. Ersoy Kocabıçak; "Beyin pili tedavisi ile bu ameliyata uygun Parkinson hastalarında oldukça iyi sonuçlar alınmakta." şeklinde konuştu.

4. Uluslararası Klinik Nörobilim Kursu başladı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Nöromodülasyon Merkezi Sorumlusu Beyin ve Sinir Cerrahı Doç. Dr. Ersoy Kocabıçak; "Beyin pili tedavisi ile bu ameliyata uygun Parkinson hastalarında oldukça iyi sonuçlar alınmakta." şeklinde konuştu.

18 Ekim 2019 Cuma 14:23
4. Uluslararası Klinik Nörobilim Kursu başladı

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Klinik Nörobilim Kursu, beyin pili yöntemiyle Parkinson hastalarının tedavi edilmesini konu alıyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöromodülasyon Merkezi tarafından gerçekleştirilen kursta Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Nöromodülasyon Merkezi Sorumlusu Beyin ve Sinir Cerrahı Doç. Dr. Ersoy Kocabıçak, beyin pili tedavisi ile Parkinson hastalarında oldukça iyi sonuçlar alındığını belirterek; “Bu tedavi yöntemi hastalığı durdurmasa da hastaların yaşamını zorlaştıran titreme, hareket yavaşlığı ve kaslardaki ağrı ve gerginlik gibi şikayetleri düzeltmeye yarıyor.” dedi.

35 KONUŞMACI HOCA KATILACAK 

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Nörolojik Bilimler Kursu’nun bu seneki konusu Parkinson hastalığı ve bu hastalığın tedavisinde kullanılan beyin pili ameliyatları olacak. Yerli ve yabancı alanlarında uzman bilim insanlarının konuşmacı olarak katıldığı kursta 35 konuşmacı hoca ve toplam 160 kişilik bir katılımcı olması bekleniyor. 

Parkinson hastalığının hayatı zorlaştıran etkilerini azaltmaya yarayan beyin pili tedavisi, gelişen teknolojiyle daha fazla hastanede uygulanmaya başlanıyor. Ameliyatların etkinliği arttıkça, ameliyatın olası riskleri de azalmış oluyor. Beyin pili tedavisi ile Parkinson hastalarında oldukça iyi sonuçlar alınıyor. Bu tedavi yöntemi hastalığı durdurmasa da hastaların yaşamını zorlaştıran titreme, hareket yavaşlığı ve kaslardaki ağrı ve gerginlik gibi şikayetleri düzeltmeye yarayan bir ameliyat türü olarak dikkat çekiyor. 

"HASTALARIMIZI TAKİP EDİYORUZ." 

Beyin pili ameliyatlarından sonra oldukça iyi sonuçlar alındığını belirten OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Nöromodülasyon Merkezi Sorumlusu Beyin ve Sinir Cerrahı Doç. Dr. Ersoy Kocabıçak; "Bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz nörolojik bilimler kursumuzun bu seneki konusu Parkinson hastalığı ve bu hastalığın tedavisinde kullanılan beyin pili ameliyatları. Beyin pili tedavisi ile bu ameliyata uygun Parkinson hastalarında oldukça iyi sonuçlar alınmakta. Bu tedavi yöntemi hastalığı durdurmasa da hastaların yaşamını zorlaştıran titreme, hareket yavaşlığı ve kaslardaki ağrı ve gerginlik gibi şikayetleri düzeltmeye yarıyor. Yaklaşık 10 yıldır Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi hastanemizde Parkinson hastalığında beyin pili ameliyatlarını zaten uyguluyorduk. Fakat bu hastalıkla ilgili tüm branşlar ayrı ayrı çalıştığı için hastaların takip ve tedavisinde bazı zorluklar yaşıyorduk. Üniversite yönetimimizin desteğiyle nöroloji ve beyin cerrahi, psikiyatri, psikoloji, fizik tedavi gibi branşların bir çatı altında toplandığı bir serviste hastalarımızın tedavisini yapıyoruz. Bu sayede daha düzenli daha bilimsel olarak hastalarımızı takip ediyoruz. Böylece Parkinson hastalarımız en güncel ve en doğru tedaviye ulaşma imkanı buluyorlar” diye konuştu.

PARKİNSON DIŞINDA DİSTONİ, OKB VE TOURETTE HASTALIKLARINDA DA KULLANILABİLİYOR

Parkinson ve kurs hakkındaki diğer soruları da yanıtlayan Nöromodülasyon Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Ersoy Kocabıçak; "Türkiye’nin neredeyse tüm şehirlerinden Parkinson hastaları tedavi için bize başvuruyorlar. Telefonla, mesajla ya da mail yoluyla bize ulaşabilirler. Randevu sistemiyle çalışıyoruz ve mümkün olan en kısa zamanda kendilerini merkezimize kabul ediyoruz. Parkinson hastalığı dışında ülkemizde kasılmalarla seyreden distoni hastalığı ve daha ziyade el titremeleriyle karakterize tremor hastalığında da beyin pili ameliyatlarını uyguluyoruz. Bu hastalıklar dışında takıntı hastalığı olarak bilinen obsesif kompülsif bozuklukta ve tik hastalığı olarak bilinen Tourette sendromunda da beyin pili tedavisi uygulanabilmekte. Kendi merkezimizde beyin pili ameliyatları dışında özellikle birkaç kez bel fıtığı ve omurilik ameliyatı olmuş, şiddetli ağrıları olan hastalarda ağrı pili ameliyatlarını uyguluyoruz. Ayrıca halk arasında sara olarak bilinen epilepsi hastalığında da benzer pil ameliyatlarını ve spastisite hastalığında kas gevşetici ameliyatları yapıyoruz. Merkezimizde beyin cerrahları ve nörologlar dışında psikiyatrist, psikolog, Parkinson hemşiresi, diyetisyen, fizyoterapist, konuşma terapisti ve Parkinson hastalığını ilgilendiren diğer pek çok branş bir çatı altında görev yapıyor. Maalesef Parkinson ve benzeri hastalıkların tedavisinde özelleşmiş merkezlere ülkemizde ihtiyaç var. Bizim merkezimiz gibi merkezlerin kurulması hasta sağlığı açısından çok önemli. Düzenlediğimiz bu tür bilimsel toplantılarla ve verdiğimiz eğitim desteğiyle bu açığın kısa sürede kapanması için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu. 

4. Uluslararası Klinik Nörobilim Kursu, 19 Ekim tarihine kadar devam edecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner362