banner388
banner390

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajları

İşte 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Samsun protokolünden yayınlanan mesajlar.

banner269

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajları

İşte 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Samsun protokolünden yayınlanan mesajlar.

17 Mart 2017 Cuma 14:10
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajları

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç

"Çanakkale Muharebelerinin deniz zaferiyle taçlanmasının üzerinden tam 102 yıl geçmesine rağmen; orada insanüstü gayretlerle mücadele veren kınalı kuzuların hatıraları taptazedir. Onların tarihe not düştüğü kahramanlık destanları; bugün de bizim yolumuzu aydınlatmaktadır. Balıkesir Havranlı Seyit Onbaşı'nın açtığı yol; Niğdeli Ömer Halisdemirler'le devam etmiştir. Çanakkale'de düşmana karşı yalnızca savaşmayı değil, gerekirse o uğurda ölmeyi de emreden irade; Sütçü İmamların, Şahinbeylerin inancıyla birleşmiş ve bir milletin hürriyetini kazanmıştır. Onların bıraktığı sancağı Asım'ın nesli omuzlamış ve 15 Temmuz'da vatan sevdasıyla ölümün üstüne yürümüştür.

Al bayrağa rengini veren, istiklal ve istikbal sevdasıyla Çanakkale'yi geçilmez kılan aziz şehitlerimizi ve onların izinden giderek şehadete yürüyen tüm vatan evlatlarını rahmet ve minnetle yâd ediyor, Milli Şairimizin "Cihan yıkılsa emin ol bu cephe sarsılmaz" mısrasında dile getirdiği inançla bu vatana bağlı olan tüm milletimizi saygıyla selamlıyorum."


Samsun Valisi İbrahim Şahin

"18 Mart Şehitler Günü'nü ve bu tarihe ''Şehitler Günü'' adını veren Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yıldönümünü, haklı bir gurur içinde idrak etmekteyiz.Çanakkale Savaşı'na katılan Yüce Türk milletinin kıymetli evlatları kader birliği ederek aynı safta dua etmiş, birbirinin umudu olmuş ve vatanın selameti uğruna tek ulus, tek devlet, tek dil ve tek bayrak için şehit olmuştur. Hiç şüphesiz bu destansı zaferin temelinde güçlü bir inanç, büyük bir vatan sevgisi ve özgürlük tutkusu bulunmaktadır. 
 
İstiklal Savaşı'nda elde edilen zaferin adeta bir 'ön sözü' ve başlangıcı olan Çanakkale Zaferi, milletimizin tarih boyunca kazandığı en parlak zaferlerden ve en büyük kahramanlıklardan biridir. Fedakârlığın doruk noktasına ulaştığı bir var olma ve yok olma mücadelesi olan Çanakkale Zaferi, tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, vatanını canı pahasına nasıl savunduğunu bütün dünyaya göstermesi bakımından tarihi bir öneme sahiptir.

Bugün bizlere düşen görev; şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve emanet edilen bu kutsal vatan topraklarının korunması ve bayrağımızın dalgalanması için birlik, beraberlik ve bütünlük içinde verilen mücadeleyi millet olarak idrak etmek, gelecek nesillere bu bilinci aktarmak ve bu kutsal toprakları bizden sonraki nesillere daha güvenli bir şekilde devretmektir.

Tarihe altın harflerle yazılmış bu anlamlı gün vesilesiyle, gazilerimize sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir hayat dilerken, vatanımızın bölünmez bütünlüğünü müdafaa uğrunda şehit düşen, 'vatan ebedi şan ve şeref bulsun' diyerek can veren, aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun."

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar 

"18 Mart 1915 tarihinde Çanakkale Deniz Zaferiyle elde edilen başarı tarihin akışında çok önemli bir dönüm noktası olmuştur. Yok edilmek istenilen Milletimiz, tarih sahnesinde yerini koruyacağını ve Çanakkale’nin geçilmeyeceğini tüm dünyaya güçlü şekilde ilan etmiştir. 18 Mart Çanakkale Zaferi kadın erkek, genç yaşlı herkesin katıldığı topyekün bir mücadelenin öyküsüdür. Türk ve Dünya tarihine altın harflerle yazılmış bir destan vardır ki adı Çanakkale Destanıdır. 250 bin vatan evladının gözlerini kırpmadan şehit olduğu, Türk tarihinde bir askeri ve siyasi başarı olmaktan öte inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yaradılış tarihi, bir kahramanlık destanı olarak tarihin tozlu sayfalarına nakış nakış işlenmiştir. Şahadet şerbetini içen 57. Alaydan uğruna şarkılar yazılan liseli talebelere, Allah ve Vatan uğruna kurban olmaya gelen Yozgatlı kınalı kuzu Hasan’a, İngiliz donanmasını bozguna uğratan, 275 kilogramlık top mermisini sırtına alarak düşman donanmasının ilerleyişini durduran Seyit Onbaşıya sayısız kahramanlık mucizesi yaşanmış ve düşmanlarımıza geçit verilmemiştir. Böylece o güne kadar tarihin yaşanmış en büyük kara savaşı sonrasında düşmanlarımıza ve tüm dünya devletlerine “Çanakkale geçilmez” sözlerini söyletecek büyük bir zafer kazanılmıştır. 

Türk Ordusunun Çanakkale de vermiş olduğu bu büyük mücadele; sadece dünya tarihi üzerinde oluşturduğu büyük etkiyle değil, Türk savaş sanatının uygulanış tarzı ve Türk askerinin doğasında bulunan insani değerlerin savaş sahasında sergilenmesinden dolayı da dünya savaş tarihinde örneği bulunmayan müstesna bir zaferdir. Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin tüm engelleri nasıl aşabileceğinin en güzel örneğidir.

Çanakkale Zaferi ile birlikte, Şehitler Günü olarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününün 102. yılında, kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine ve onuruna erişen aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Aziz şehitlerimiz ebedi istirahatgahların da şunu hissetmelidirler ki; aziz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Gençliği ve tüm Türk ulusu tarafından en kutsal emanet olarak müdafaa ve muhafaza edilecektir. Bu duygu ve düşüncelerimle, Çanakkale zaferimizin 102. Yıl dönümünde bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, başta Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder, Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere; bu mücadeleye iştirak eden tüm askerlerimizi, isimsiz kahramanlarımızı ve vatan uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhlarınız şad mekanları cennet olsun"

Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu

"Dünyanın en şanlı zaferlerinden biri olan Çanakkale Savaşı, en yüce destanların yazıldığı muharebe meydanı olarak tarih kitaplarındaki yerini almış, tüm yoksunluklara rağmen Türk milletinin neler yapabileceğini tüm dünyaya ispatlamıştır.Tarihimize altın harflerle yazılan savaşlar vardır, komutanlar, yiğitler vardır. İşte Çanakkale Zaferi böyle büyük bir zaferdir ve burada cenk eden komutanlar, yiğitler öyle büyüktürler. Mustafa Kemal Atatürk'ün "Çanakkale Zaferi Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir, emin olmalısınız ki Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur" ifadesinde de belirtildiği gibi; milletimiz tarih boyunca sahip olduğu bu yüksek ruhu önce Çanakkale'de, sonra da Milli Mücadele döneminde ortaya koymuş ve bu toprakları sonsuza kadar bize vatan yapmıştır. Dün olduğu gibi bugünde sahip olduğumuz bu değerleri koruma ve geliştirme adına karşımıza çıkan her zorluğu ve engeli aşma azminde olduğumuz muhakkaktır. Bu adını tarihe yazdıran zafer askerlerine "Taarruzu değil, ölmeyi" emreden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vatan ve milletin bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden 200 bini aşkın şehidimizin, on binlerce gazimizin, analarımızın, bacılarımızın top yekün Türk milletinin zaferidir. Milletimizin varlığının, birlik ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Çanakkale Zaferinin 102. yıl dönümünü kutluyorum" 

19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu 

"Yokluklar içinde bir milletin, vatan sevgisi bilinciyle dönemin en güçlü devletlerine karşı tarihe altın harflerle yazdığı Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıldönümünü kutlarken, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnet ve şükran anıyorum. Bu gün tarihin her döneminde insanlığın ibret milletimizin ise iftiharla anacağı Çanakkale Zaferinin 102.yıl dönümünü kutluyoruz. 

Vatan topraklarını korumak için en güç şartlar altında dahi canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen şehitlerimiz, birlik ve beraberliğimizin sürekliliği konusundaki kararlılığımızın en büyük kanıtıdır. Ve bu uğurda can veren Şehitlerimiz birer onur abidemizdir.

Çanakkale Zaferi Türk insanının bütünlüğü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda neler başarabileceğini gösteren bir kurtuluş destanıdır. İşgalci ve sömürgeci batılı devletlerin kudretlerine dayanarak giriştikleri bu küstah, müteşebbis olay, milletimize ve insanlığa kurtuluşun yolunu göstermesi bakımından çok önemlidir. Unutmayalım ki Çanakkale zaferi sırf askeri bir zafer değildir. Hür, eşit ve özgür insanların askeriyle, genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla ortaklaşa kazandığı bir zaferdir. Çanakkale zaferi milletimizin zaferidir.

Bu zafer varoluş mücadelesinin sonunda kazanılmıştır. Bıyığı dahi terlememiş 15’lilerin, Seyit Onbaşıların ve daha nice yiğitlerin memleket sevdasıyla şehadet şerbeti içtiği önemli bir zaferin yıl dönümünü kutluyoruz. Bize inancı ve bilgileri doğrultusunda ışık tutarak mücadele bilincini aşılayan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi saygıyla anıyorum" 
 

Son Güncelleme: 17.03.2017 15:40
Anahtar Kelimeler:
çanakkale Zaferi18 Mart
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.