'Güven ayna gibidir, bir kere kırıldı mı hep çizik gösterir' diye bir söz vardır. Zamanımızın en büyük sıkıntılarından biri de güvensizlik. İnsanlar artık herkese kuşkuyla bakar hale geldi, duygular dahi sürekli sorgulanmak durumunda. Peki bu hale nasıl gelindi? En çok güvendiğimiz insanlar aile bireylerimizdir, değil mi? Aile içi cinsel taciz olaylarının bu kadar arttığı, miras paylaşımı yüzünden birbirlerine silah çeken, öldüren kardeşlerin bile sık sık örneklerine şahit olduğumuz günümüzde doğal olarak kimseye güvenmemeye başladık ve yalnızlaştık. Kaçınız bir yere giderken hala anahtarınızı ya da çocuğunuzu komşunuza emanet edebiliyorsunuz? Çoğumuz artık komşularımızla asansörde denk geldiğimizde bile bir 'Günaydın' ya da 'İyi akşamlar' bile demekten, iletişim kurmaktan kaçınıyoruz. Yaşadığımız terör saldırıları, artan şiddet olayları sonrasında sokaklarda güven içinde yürüyemiyor, bize iyi davranan birine denk geldiğinizde, aklımıza hemen 'Benden ne beklentisi var acaba' sorusu gelebiliyorsa artık, evet ayna kırıldı…

Geçen hafta Samsun’da birileri eski komşusuna, birileri kocasına, birileri sözde liderine, birileri elindeki tapuya güvendi ve bakın neler yaşandı yaşandı... 

* Samsun'un Bafra İlçesinde 13 yaşındaki bir kız çocuğu, okula gitmek için evden çıktı. Bir daha eve dönmeyen kızı merak eden ailesi polise giderek kayıp başvurusunda bulundu. Kayıp kız bir hafta sonra ailesini arayarak eski komşuları olan bir kadının evinde olduğunu söyledi. Aile hemen gidip kızlarını kadının evinden aldılar. Konu ile ilgili soruşturma başlatan polis, küçük kıza gittiği o evde cinsel tacizde bulunulduğu iddiasıyla ev sahibi kadınla beraber 6 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan eski komşuları kadınla beraber 4 kişi tutuklanırken, iki kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/samsun-da-yine-bir-rezalet-h10857.html

* Samsun'un İlkadım İlçesi Zeytinlik Mahallesinde yaşanan 25 yaşındaki F. İ. adlı bir genç, akrabası R.Ç.'nin evine gitti. "Ayaklarım ağrıyor" diyen akrabasına uyku ilacı verdikten sonra kahve yapıp birlikte içen genç, ilacın etkisiyle uyuya kalan akrabasının yatağın altındaki bazada sakladığı 4 bin lirayı alarak kaçtı. Bir süre sonra kendine gelen ve parasının yerinde olmadığını fark eden R.Ç., olayı polise bildirdi. R.Ç. polise verdiği ifadede, "Kahve yaptı ve birlikte içtik. Bana uyku hapı vermiş. Bir süre sonra kendimden geçtim. Kendime geldiğimde 4 bin liram yoktu. Şikayetçiyim" dedi. Yakalayıp gözaltına alınan genç, çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/akrabasina-uyku-ilaciyla-uyutup-soyan-sahis-hakkinda-flas-gelisme-h10878.html
https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/samsunda-akrabaya-uyusturucu-ve-gasp-iddiasi-h10826.html

* Samsun'da yaşanan ilginç asayiş olaylarına artık şaşırmaz hale geldik. Samsun'da sıradan bir gün deyip geçiyoruz. İşte bir ilginç olay daha. Samsun'un İlkadım ilçesinde akşam saatlerinde bir pideciye giden 47 yaşındaki A.Ş., adlı vatandaş sipariş verdiği lahmacunu beğenmediğini söyleyip, parasını geri istedi. Dükkan sahibi ile müşteri arasında başlayan sözlü kavga şiddetlendi. Bunun üzerine dükkan sahibi tabancısını alıp, müşteriyi  dizinin üst kısmından vurdu ve kaçtı. Yaralanan müşteri kaldırıldığı hastanede tedaviye alınırken, yapılan kimlik soruşturmasında daha önce bir suçtan aldığı para cezasını ödemediği ve bu nedenle hakkında yakalama kararı olduğu belirlendi. Taburcu olan A.Ş., mahkemeye sevk edildi. Para cezası 150 gün hapis cezasına çevrilen A.Ş., adliyedeki işlemleri sonrasında Bafra Yarı Açık Cezaevine gönderildi. Müşterisini vurduğu için gözaltına alınan pide dükkanı sahibi 29 yaşındaki S.Y. ise verdiği ifadede, "Alkollüydü ve bana küfredince, ben de vurdum' dedi.
https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/samsun-da-bir-pideci-dehset-sacti-h10925.html
https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/samsunda-pidecinin-vurdugu-musteriye-tutuklama-soku-h10959.html
https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/samsunda-musterisini-vuran-pideci-yakalandi-h10963.html

* Samsun'da geçen hafta FETÖ soruşturmaları ve operasyonları bakımından oldukça yoğun bir gündem vardı. FETÖ soruşturmaları kapsamında  açığa alınan Samsun Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Dr. Dursun Mehmet Mehel, görevine iade edildi. Cuma günü ise Resmi Gazetede yayımlanan 679, 680 ve 681 no'lu 3 yeni KHK kapsamında OMÜ'den aralarında profesörlerin de bulunduğu 15 akademisyen, doktordan, zabıt katibine kadar birçok kurumdan çok sayıda memur ihraç edilirken, 5 isim ise görevlerine iade edildi. Ayrıca Samsun’da yürütülen soruşturmalar kapsamında örgütünün Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin (OMÜ) 'Burhan' kod adlı imamı da deşifre edildi. Valilikten yapılan açıklamaya göre 'Burhan' kod adlı örgüt yöneticisinin açık kimliği tespit edildi, şüphelinin yurt dışında olmasına karşın darbe girişiminden kısa bir süre önce ülkeye yabancı ülke pasaportu ile giriş yaptığı, kısa bir süre sonrasında da tekrar yurt dışına çıktığı, bir daha geri dönmediği ve halen kaçak konumunda aranmakta olduğu bildirildi.

https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/iste-samsun-da-ihrac-edilen-memurlarin-listesi-h11106.html
https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/iste-samsun-da-goreve-iade-edilen-isimler-h11107.html
https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/omu-de-yeni-khk-larla-aciga-alinan-isimler-h11104.html
https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/valilik-acikladi-samsun-da-flas-feto-gelismesi-h10868.html
https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/dursun-mehel-gorevine-iade-edildi-h10800.html

Devam eden FETÖ duruşmalarından birinde çok ilginç bir ifade ile karşılaştım. Bilindiği üzere Terme eski kaymakamı İlyas Gün, FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında tutuklandı. Öğretmen eşi ise tutuksuz olarak yargılanıyor. Gül Hanım mahkemede verdiği ifade bir aile dramını da gün yüzüne çıkardı İşte o ifade:
"Eşim Terme eski kaymakamı İlyas Gün'de FETÖ/PDY soruşturmasında tutukludur.  Eşimle aram zaman zaman ailevi nedenlerden dolayı bozuluyordu. O yüzden maaş kartım ondaydı ve maaşımı kendi çekiyor bana harçlık veriyordu. Bana bazen eziyet ediyordu. Bunlar poliste kayıtlıdır. Ben de evi terk ediyordum. Bank Asya'ya para yatırmadım. Ben evi terk ettikten sonra eve dönmem için eşim bu bankadan bana 900 lira havale yaptı. Evde bulunan Fethullah Gülen'e ait ses kaydının bulunduğu MP3 bize ait değildir. Kaymakamlık lojmanı 2 salon 7 odadır. Bu lojmana taşındığımızda önceki kaymakam ve ailesinden kalma eşyalar vardı. Dolayısıyla her tarafa ulaşmamız mümkün değil. Çocuklarımı eğitim nedeniyle bir dönem Fethullah Gülen'e ait  özel okullara gönderdim. Kesinlikle örgüt üyeliğini kabul etmiyorum ve burada yargılanan hiçbir kimseyi tanımıyorum. Beni tanıyan varsa kalkıp söylesinler"

https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/feto-den-tutuklanan-kaymakamin-esi-hakim-karsisinda-h11006.html
https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/samsun-daki-feto-davasinda-flas-gelisme-h11000.html

FETÖ soruşturmalarında bir ilginç ifade de Samsun'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderilen eski Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken'den geldi. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Eken hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yanı sıra, 'Terör örgütü üyesi olmak' suçundan da 15 yıla kadar hapis cezası istendi. Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, kendisine yönelik suçlamalara karşı verdiği ifadede şu cümleleri kullandı: "15 Temmuz darbe girişimi gecesi telefonuma mesaj atılıp Samsun-Sinop sıkıyönetim komutanı olarak atandığım talimatı geldi. Ancak ben görevi kabul etmedim. Talimat geldikten sonra hazırlanan listede Samsun-Sinop Sıkıyönetim komutanı olarak ismimi gördüm. Bu listeye kim tarafından ne zaman yazıldığımı bilmiyorum. Bunu beni listeye yazanlar bilir. Listeyi hazırlayanlarla herhangi bir irtibatım olmamıştır ve talimatta belirtilen emirlerin hiçbirine uymadım. Darbe yapanlara katılmadım.”
O gece Vali Şahin'in defalarca cep telefonunu  aramasına ve mesaj çekmesine rağmen bu telefonlara neden bakmadığı sorusuna ise Eken şu cevabı verdi: "Olay akşamı cep telefonumu yanıma almadım. Askerlere de sivil aramalar olduğunda telefonu bana getirmemelerini söyledim. Belirttiğim gibi sadece kendi komutanımla görüştüm. İl Valisi benim amirim pozisyonunda değildir. Dolayısıyla benim valiye rapor verme gibi bir durumum yoktur"

https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/iste-tutuklanan-samsun-eski-garnizon-komutaninin-ifadesi-h11142.html

*  Samsun Kuaförler Odası Başkanı Savaş Kiraz, yaptığı açıklama ile ay sonu itibariyle kadın kuaförlerinin pazar günü kapalı olacağını belirtti. Biz çalışan kadınları da düşünerek hafta içi bir günün tatil yapılmasını beklerdim, ancak Kiraz'ın ülkedeki ekonomik krizi göz önüne alarak bu yıl fiyat tarifesine zam yapmayacaklarını belirtmesini takdir ettim. Keşke Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın da duruma aynı açıdan bakabilseydi. Apaydın, Samsun'daki dolmuş şoförlerinin zam talebinin yerinde bir talep olduğunu açıkladı. Bu açıklama da gösteriyor ki Samsun'da zaten çok yüksek olan dolmuş fiyatlarına yakın zamanda zam yapılacak.

https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/samsunda-bayan-kuaforleri-pazar-gunleri-kapali-olacak-h10993.html
https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/samsun-daki-dolmus-zammi-hakkinda-flas-aciklama-h10787.html

* Bilindiği üzere Büyükşehir Belediyesi Samsun'daki Gülsan Sanayi Sitesi'nin yıkılıp, kamulaştırılarak o bölgede rekreasyon alanı yapılacağını açıklamıştı. Konu hakkında geçen hafta Samsun Mobilyacılar Odası Başkanı İbrahim Ülker, önemli açıklamalarda bulundu. Ülker, Samsun 2. İdare Mahkemesince yürütmeyi durdurma kararı verildiğini ve meclis kararının iptaline ilişkin farklı davaların da sürdüğünü belirterek,  Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın ''Gülsan 2 yıl sonra yok'' açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Ülker, hukuki mücadelenin devam ettiğini, Gülsan Sanayi Sitesi'nde yaklaşık 2 bin esnaftan bin 250'sinin tapulu dükkanlar ve arsalar olduğunu kaydederek, "Büyükşehir belediye başkanının yaptığı açıklamaların talihsiz olduğunu düşünüyorum. Bunları söylerken mutlu değilim, ama başkanımız periyodik olarak bu açıklamaları yapıyor ve kamuyu yanıltıyor. Bizim cevap vermek haddimize değil ama hem bir oda başkanı hem de Gülsan Sanayi Kooperatifi Tasfiye Kurulu'nun son temsilcisi olma hakkımla konuşuyorum. Bizim tapularımızın olmadığı söyleniyor, sanayi iki bölümden oluşuyor. Belediye kendi yapıp kendi tapularını verdi ve bu tapularda süre diye bir şey yok. Geçici tapu diye de bir şey de olamaz. Biz ne Yörükler ne de Yabancılar Pazarı'nın konumundayız.  Biz Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na göre tapu aldık. Tapulu yerlerimizi bize sormadan karar almak, gıyabımızda kefen biçmek gibi. Şu anda sadece benim elimde farklı hakimler tarafından, üçer kişilik komisyonlarda oybirliğiyle verilmiş iki tane yürütmeyi durdurma kararı var. Bu karar, Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 2015'in sonunda Gülsan'ın kamulaştırılmasıyla ilgili aldığı kararı durdurmayı kapsıyor. Aynı zamanda o kararın iptali davası da devam ediyor. Biz Gülsan kaldırılmasın demiyoruz. Buraların ticaret merkezine dönüşmesini istiyoruz. Bölgenin ve Samsun'un buna ihtiyacı var. Hem yeşil alan, hem de çağdaş bir yapılaşma yapılabilir. Sayın başkanımız 2 yıl içerisinde Gülsan'ı göremeyeceksiniz dedi ama gerçeklikle alakası yok. Hukuki mücadele devam ediyor, 2 yılda fiilen kararların alınması ve bedellerin ödenecek hale gelmesi dahi mümkün olmaz'' diye konuştu.

https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/gulsan-sanayi-sitesi-hakkinda-flas-karar-h11130.html
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mağdur 2017-01-10 08:35:32

beyefendi kamuoyunu yanıltıyo diyo ama demek bizim hakkımızdada yanıltılmışki yörüklerle aynı konumda değiliz diyor.İnş bir başkasıda yıkılırken sizi örnek vermezde bizi siz nasıl incittiyseniz siz incinmezsiniz.

Avatar
TAKİ 2017-01-12 15:40:48

ELİNİZE , EMEGİNİZE SAGLIK