Evet görüşlerini sevmeyenlerin bile şairliğine söz söyleyemediği bir şairdir İsmet Özel.

Birçok insan Marksizimden, İslamcılığa oradan da Türkçü çizgiye kaymasından dolayı hep eleştirmiştir İsmet Özel'i. Ama o bunu kabul etmemiştir hiçbir zaman. Yapılan bu eleştirilere karşılık şu cevabı vermiştir: "Ben, akılbali olduğum sırada dünyaya nasıl bakıyor idiysem hala öyle bakıyorum. Hiçbir görüş değişikliği benim için söz konusu değil. Sadece ben, üzerinde yaşadığım toprakların ve birlikte yaşadığım insanların akıbeti konusunda endişelendiğim için şöyle veya böyle davrandım. Onlar bunu beceremedikleri için bana “Bir zamanlar şuydu, sonra şöyle oldu” diyorlar. Bunu söyleyen insanlar, bu toprakların ne olduğu, bu insanların kim olduğu sorusunu bir kere bile kendilerine sormamıştır. Yani, 'Sen neden bir zamanlar sosyalist görüşleri savunuyordun?” diye sormaya kalkarlarsa bana eğer benim yaşımda birisiyse ben ona “Sen neden sosyalist görüşleri hiç savunmadın?' diye sorarım."

Bu kadar eleştirilse de konu şiire geldiği zaman hemen herkes yaşayan en büyük şair olduğu konusunda hem fikirdir. Kelime seçişindeki titizliğiyle tanınan şair herkese en azından bir dizesiyle dahi olsa dokunabilmiştir.

“Allah, bana 20 yaşımda komünist olmayı nasip etti. Ben de Allah’ın bu lütfuna hiçbir zaman sadakatsizlik göstermedim. Eğer bir insan komünist olmadan Müslümansa bu insanın Ümmet-i Muhammet’e yapmayacağı kötülük yoktur.” diyen İsmet Özel, 1944 Kayseri doğumludur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi'ni bırakıp, Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan şair, on sekiz yıl Devlet Konservatuarında Fransızca okutmanlığı yapmıştır. Müzik ve resim çok masraflı olduğu için maliyeti en düşük olan şiiri seçtiğini belirten İsmet Özel'in ilk şiiri 1963'de Yelken Dergisinde yayınlanır.

İlk kitabı olan Geceleyin Bir Koşu'yu 1966 yılında, büyük yankılar uyandıran ikinci kitabı Evet, İsyan'ı ise 1969 yılında yayımlar. 1970'de yakın arkadaşı Ataol Behramoğlu ile birlikte Halkın Dostları dergisini çıkarır. 1974 yılına gelindiğinde ise o zamana dek içerisinde bulunduğu ve savunduğu sosyalist düşünce çizgisini geride bırakıp, yazı ve sanat hayatına, İslami düşünce çerçevesinde devam eder.

1977'de Yeni Devir gazetesinde günlük fıkralar yazıp, yine aynı gazetede çeviriler yapıp, Pazar günlerine özel kültür sayfaları hazırlayan Özel, 1985 yılında Milli Gazete'de Cuma Mektupları'na, 1997 yılında Yeni Şafak Gazetesi'ndeki günlük fıkralarına başlar. Yazdığı deneme kitabı Taşları Yemek Yasak ile Türkiye Yazarlar Birliği Deneme ve 2005'de üstün hizmet ödülünü kazanır. 1995'de Şilili Ozan Gabriela Mistral nişanı alır. Siyasi yazıları 2003 yılına dek kısmi aralıklarla çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanmıştır. Halen İstiklal Marşı Derneği'nin genel başkanlık görevini yerine getiren İsmet özel'in "Müslüman olmadan Türk olunmaz" sözleri büyük tartışmalara neden olmuştur.

Evet siyasi düşünceleri zaman zaman edebi kişiliğinin önüne geçen İsmet Özel, 9 şiir, 22 deneme, söyleşi, mektup ve 5 çeviri kitabına imza atmıştır. "Komünist olmak demek, cemaati esas almak demektir. Ferdi olarak namaz kılmak, ruhsat verilmiş bir durumdur. Ancak, namazın esası cemaatle kılınmasıdır. Bizim İslam’ın 5 şartı olarak bildiklerimizin hepsi, Komünistlikten ibarettir. Bir insan neden zekat verir? İslam’ın şartı olduğu için verir. Neden bir insan mülkünün servetinin 40’da birini insanlara dağıtsın? E işte komünistlik yapıyorsun. Düz mantıkta cevabı budur." diyen bu büyük şairden en sevdiğim şiiri sizlerle paylaşmak isterim.

Esenlik Bildirisi

Bir şehrin urgan satılan çarşıları kenevir
kandil geceleri bir şehrin buhur kokmuyorsa
yağmurdan sonra sokaklar ortadan kalkmıyorsa
o şehirden öcalmanın vakti gelmiş demektir

Duygular paketlenmiş, tecime elverişli
gövdede gökyüzünü kışkırtan şiir sahtedir
gazeteler tutuklamış dünya kelimesini
o dünyadan, o şiirden öcalmalı demektir

Ölüm gelir, ölüm duygusuna karşı saygısız
ve zekâ babacan tavrıyla tiksinti verir
söz yavan, kardeşlik şarkıları gayetle tıkız
öcalınmazsa çocuklar bile birden büyüyebilir

Yargı kesin: Acı duymak ruhun fiyakasıdır
kin, susturur insanı; adına çıdam denir
susulunca tutulan çetele simsiyahtır
o siyah öcalmakcasına gür ve bereketlidir

Vandal yürek! Görün ki alkışlanasın
ez bütün çiçekleri kendine canavar dedir
haksızlık et, haksız olduğun anlaşılsın
yaşamak bir sanrı değilse öcalınmak gerektir.  


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Abdullah 2018-10-23 09:30:04

kaleminize yüreğinize sağlık

banner362