Taşerona kadro başvuruları başladı

Taşerona kadro başvuruları 2 Ocak 2018 tarihi itibariyle başladı. Aranan şartları karşılayan adaylar belirlenen tarihle arasında başvurularını yapacak. Dikkat edilmesi gereken konu ise kadro için yapılacak sınavda adayların en az 50 puan alması gerekiyor.

Taşerona kadro başvuruları başladı

Taşerona kadro başvuruları 2 Ocak 2018 tarihi itibariyle başladı. Aranan şartları karşılayan adaylar belirlenen tarihle arasında başvurularını yapacak. Dikkat edilmesi gereken konu ise kadro için yapılacak sınavda adayların en az 50 puan alması gerekiyor.

02 Ocak 2018 Salı 09:38
Taşerona kadro başvuruları başladı

Taşerona kadro başvuruları bugün başlıyor. Kadroya geçmek isteyen çalışanların akıllarında ise pek çok soru var. Merak edilenler arasında, 'Taşerona kadro başvuruları ne zaman sona erecek?', 'Sınavda neler sorulacak?', 'Kadro ne zaman verilecek?' soruları yer alıyor. Kadro için başvurular 11 Ocak tarihine kadar devam edecek.


Habertürk'ten Mehmet Kılıç'ın haberine göre, başvuruların ardından süreç, "tespit komisyonu incelemesi ve hak sahiplerinin ilanı", "ilana itirazlar", "itirazların incelenmesi ve kesin listenin ilanı", "sınavın gerçekleştirilmesi", "sınav kuruluna itiraz", "itiraz incelemesi ve kesin listenin ilanı" şeklinde devam edecek. Hak sahipleri 2 Nisan geçmeden topluca işçi kadrolarına geçirilecek.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Resmi Gazete'de, "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımı Sözleşmeleri Kapsamında Çalıştırılmakta Olan İşçilerin Sürekli İşçi Kadrolarına veya Mahalli İdare Şirketlerinde İşçi Statüsüne Geçirilmesine İlişkin 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23 ve Geçici 24'üncü Maddelerinin Uygulanmasına Dair Usul ve Esasları" yayımlandı. Kadro alabilmek için hizmet alım sözleşmeleri kapsamında 4 Aralık 2017 tarihi itibarıyla çalışıyor olmak gerekiyor.


KADRO BAŞVURULARI NEREYE YAPILACAK?

Devlet Memurları Kanununda devlet memuru olmak şartlarını karşılaması istenen ilgili çalışanların, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olması, çalıştırılmalarına ilişkin olarak idarelere karşı açtıkları davalardan ve/veya icra takiplerinden feragat edeceğine dair idareye yazılı beyanda bulunması, idarelerden herhangi bir hak ve alacak talebinde bulunmayacağını ve bu haklarından feragat ettiğine dair yazılı bir sulh sözleşmesi yapmayı kabul ettiğini idareye yazılı olarak beyan etmesi gerekecek.


Aranan şartları karşılayan çalışanlar, başvurularını 11 Ocak tarihine kadar çalıştıkları iş yerinin personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmesinin yapıldığı birimine ilgili formu eksiksiz doldurup, dilekçe de ekleyerek yapacak.


TAŞERON İŞÇİ KADROYA NE ZAMAN GEÇİRİLECEK?

Kadro başvurularının ardından, Tespit Komisyonu incelemesi ve hak sahiplerinin ilanının 12 Ocak-20 Şubat, ilana itirazların 21-23 Şubat, itirazların incelenmesi ve kesin listenin ilanının 24 Şubat-2 Mart, sınavın gerçekleştirilmesinin 3-22 Mart, sınav kuruluna itirazın 23-26 Mart, itiraz incelemesi ve kesin listenin ilanının ise 27-31 Mart tarih aralıklarında yapılması yönündeki tavsiye niteliğindeki takvim işletilecek. Tüm bu aşamaların ardından, hak sahipleri 2 Nisan tarihine kadar topluca işçi kadrolarına geçirilecek.


TAŞERONA KADRO SINAVINDA NELER SORULACAK?

Tespit komisyonu en az üç kişiden oluşacak, iki yedek üyesi olacak. Komisyon, üye tam sayısıyla toplanacak ve oy çokluğu ile karar alacak. Üyeler kendilerinin, boşanmış olsalar dahi eşlerinin, ikinci dereceye kadar (bu derece dahil) kan ve kayın hısımlarının veya evlatlıklarının bu kapsamdaki başvurularında görev alamayacak. Komisyonun çalışmaları için aralarında idarelerin yetkili Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) kullanıcılarının da bulunduğu yeterli sayıda personel görevlendirilecek.


Yapılacak sınavların yeri, günü ve saatine ilişkin bilgiler ilgili idarenin internet sayfasında ilan edilecek. Sınav soruları çalışanların iştigal ettiği konulardan seçilecek. Yazılı sınav, sınav kurulu tarafından 100 puan üzerinden değerlendirilip, tutanağa geçirilecek. Sınavda başarılı sayılmak için en az 50 puan almak şartı aranacak. Sözlü ve/veya uygulamalı sınavda adaylar "başarılı" ya da "başarısız" olarak tutanağa geçirilecek.


Sınavın yazılı ve sözlü sınav şeklinde yapılması halinde, adayın sürekli işçi kadrosuna geçirilebilmesi için yazılı sınavdan en az 50 puan alması, sözlü sınavda da başarılı bulunması şart olacak.


Sınavda başarılı ve başarısız olanlar sınav kurulu tarafından kurumun resmi internet adresinde ilan edilecek. İlan tebligat yerine geçecek, ilgililere ayrıca tebligat yapılmayacak.


Sınavlarda sorulacak sorular, çalışanların iştigal ettikleri görevlerle ilgili konularda, yürütmekle yükümlü oldukları vazifelerdeki yetkinliklerini ölçmeye yönelik ve eğitim düzeylerine uygun olarak sınav kurulu tarafından hazırlanacak.

Son Güncelleme: 03.01.2018 09:04
Anahtar Kelimeler:
Taşerona KadroTaşeron
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
misafir 2018-01-02 11:50:14

BELEDİYELERDE BAZI BİRİMLER HİZMET ALIMI DİYE SINIFLANDIRILMIŞ OLUP TAŞERÖNE DEVAM EDECEKLERMİŞ NASIL AYRIMCILIK YAPILMIŞSA BİLMİRUM.

Avatar
murat 2018-01-02 17:11:44

merhaba ben 7 yıl bi kurumda çalıştım okul yardımcı personeli olarak 1 yıl oldu ayrılalı iş kur personel alımı yaptıktan sonra o kurumdan ayrılmak zorunda kaldım şu an sınavlara bende jatıkabilirmiyim ne yapmak gerekir

Avatar
Tamer akdemir 2018-01-03 01:37:48

Katroya geçince temel haklarımız ne olacak

Avatar
lazikocan 2018-01-03 17:58:04

10 senelik bu işçinin firmada anlaşmalı hakkı olacak.siz ise kadrolaşma yapılacak die adamın on senelik anlaşması yalan olcak hakkı hukuku gitcek bu is hiç normal deildir ...ilk onc3 kişinin halkının sözleşmesini hakkını verin sonra kadrolaşma yapin ki silip ört bas etmeyin

banner338