Milli Eğitim Bakanı Açıkladı: Yeni Müfredatla Başlayacaklar

Yeni eğitim-öğretim yılından itibaren 1., 5. Ve 9. Sınıf öğrencileri yeni hazırlanan programla eğitim almaya başlayacaklar. Ayrıca bu değişen müfredatta dolayı TEOG, YGS ve LYS sınavlarında farklılıklar olmayacak.

Milli Eğitim Bakanı Açıkladı: Yeni Müfredatla Başlayacaklar

Yeni eğitim-öğretim yılından itibaren 1., 5. Ve 9. Sınıf öğrencileri yeni hazırlanan programla eğitim almaya başlayacaklar. Ayrıca bu değişen müfredatta dolayı TEOG, YGS ve LYS sınavlarında farklılıklar olmayacak.

13 Ocak 2017 Cuma 13:35
Milli Eğitim Bakanı Açıkladı: Yeni Müfredatla Başlayacaklar

Milli Eğitim Bakanlığı müfredatta değişikliğe gidiyor. Yeni eğitim-öğretim yılından itibaren 1., 5. Ve 9. Sınıf öğrencileri yeni hazırlanan programla eğitim almaya başlayacaklar. Ayrıca bu değişen müfredatta dolayı TEOG, YGS ve LYS sınavlarında farklılıklar olmayacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz "Bu programları bu aşamaya getirene kadar çok çalıştık. Taslak program görüşlere sunulmaya ve görüşler doğrultusunda iyileştirmeye hazır hale geldi. Hazırlanan program birer taslak. Nihai metinler değil. Kamuoyunun, paydaşlarımızın katkılarını alacağız. Ortak aklın süzgecinden geçirerek öğrencilerimizin önüne getireceğiz. 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren de sınıflarımıza öğretmenlerimiz bu çerçevelere uygun olarak derslerini yürüteceklerdir. Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren öğrencilerimiz 1.,5. ve 9. sınıf öğrencilerimiz yeni hazırlanmış müfredatla eğitime başlayacaklardır. Bu sene, gelecek sene ve hatta ondan sonraki takip eden sene de hiçbir öğrencimiz bu değişen müfredattan dolayı TEOG, YGS ve LYS sınavlarında herhangi bir farklılık olmayacaktır. Dolayısıyla onları etkilemeyecektir" dedi

Program geliştirme sürecinde nelere ihtiyaçları olduğunun belirlenmesi gerektiğini belirten Yılmaz, 10 Şubat 2017 Cuma gününe kadar bu konudaki çalışma üzerinde uzmanlarca ne söylenmesi gerekiyorsa bu süre zarfında dile getirilmesinin altını çizen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz amaçlarının ortak aklı bulmak olduğunu dile getirdi. Sözlerine ‘’ Programa hazırlanacak dersin alan uzmanları ve eğitim bilimlerinin farklı alanlarından uzmanlarca eğitim ihtiyaç analizinden elde edilen veriler kullanılarak bu alanın gerekleri de gözetilerek program geliştirilmiştir. Bu taslak programlar kamuoyunun katkılarına açılmaktadır, görüşlerine sunulmaktadır. Program geliştirme sürecini bu aşamasında askıya çıkarıyoruz, hedefimiz ortak aklı bulmak. Herkes bir şeyler söyler, işte bu süreç söylenmenin sona ermesini, onun yerine bu programlarla, ders kitapları ile veya ders konuları ile ilgili her ne söylemek istiyorsa şimdi söylesin, ne şikayeti varsa, neyin nasıl olmasını gerektiriyorsa işte bu askıya çıkma süreci içerisinde bizlere bildirmesini istiyoruz. Bugün 13 Ocak 2017, bugünden itibaren 1 ay süreyle 10 Şubat 2017 Cuma gününe kadar herkesten, öğretmenlerimiz, velilerimiz, eğitim konusunda sözüm, görüşüm var diyen veya bu taslakları inceleyen herkesin görüş ve önerilerini bekliyoruz. Taslak programlara www.mufredat.meb.gov.tr adresimizden ulaşılabilecek, buradan katkılar da sunulabilecektir. Ayrıca öğretmenlerimiz, üniversitelerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımıza da yazı ile bunları ileteceğiz, onlar da gerek bu site üzerinden gerekse de e-mail ile bize katkılarını sunabileceklerdir."  şeklinde devam etti

İlgili çalışmayla alakalı olarak toplumdan her kesimi  mevcut çalışma hakkında düşüncelerini paylaşmaya davet ettiğini söyleyen İsmet Yılmaz, tüm görüşlerin titizlilikle incelenip son halinin verileceğini sonraki süreçte de onaylama sürecinin olacağını son olarak da yeni eğitim-öğretim materyallerinin hazırlanmasıyla sürecin biteceğini açıkladı.

Yılmaz, ‘’Eğitimde demokratikleşme deniyor işte eğitimde demokratikleşme budur, eğitimde çok görüşlülükse işte eğitimde çok görüşlülük yine budur. Tanımlama hakkına ters düşen ibareler, metinler, bölümler varsa bizlere iletirlerse bunlar ortadan çıkacaklardır. Bu askıya çıkarılan programlar içerisinde 172 sınıf düzeyi için 53 farklı dersin taslak öğretim programı hazırlanmıştır. Bunların arasında hayat bilgisi, matematik, Türkçe, bilişim teknolojileri, insan hakları ve yurttaşlık, felsefe, tarih, biyoloji, coğrafya, fizik, kimya, müzik, Türk kültür ve medeniyet tarihi var. Toplam 85 düzeyinde 19 farklı dersin öğretim programı ilköğretim için, 87 sınıf düzeyinde 34 farklı dersin öğretim programı ise ortaöğretim için hazırlanmıştır. Bunlardan ilk ve ortaöğretim din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri ise önümüzdeki dönemde kısa bir süre sonra onlar da askıya çıkarılacaktır. Ayrıca ortaokul ve ortaöğretim düzeyindeki seçmeli derslerin öğretim programlarını geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Bu programa binin üzerinde arkadaşımız katıldı onlara emekleri için teşekkür ediyorum"dedi
 
 
 
 
 
 
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner177

banner149

banner148

banner145