banner388
banner390

Türk-Alman İşbirliği Forumu

MÜSİAD Samsun ve MÜSİAD Frankfurt Şubeleri Tarafından Düzenlenen ''Türkiye-Almanya İş Forumu'' Bugün Başladı

banner269

Türk-Alman İşbirliği Forumu

MÜSİAD Samsun ve MÜSİAD Frankfurt Şubeleri Tarafından Düzenlenen ''Türkiye-Almanya İş Forumu'' Bugün Başladı

28 Nisan 2016 Perşembe 17:15
Türk-Alman İşbirliği Forumu
TÜRK -  ALMAN İŞBİRLİĞİ

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Samsun Şubesi ve MÜSİAD Frankfurt Şubeleri tarafından “Türkiye-Almanya İş Formu” toplantısı düzenlendi. 
Toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcıları Ümit Kiler ve Alipınar Topdaş, Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, MÜSİAD Hessen Yönetim Kurulu Başkanı Musa Aydın, MÜSİAD Samsun Şube Yönetim Kurulu Başkanı Selim Sar, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, Almanya’dan gelen ve Samsun’da bulunan işadamları katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Samsun Şube Yönetim Kurulu Başkanı Selim Sar, “Bir yılı aşkın süredir büyük bir titizlik ile sürdürdüğümüz kardeşlik ilişkilerinin bugün ilk meyvelerini verecek olması bizi oldukça mutlu ediyor. Cenevre’deki bir akşam yemeğinde yurt içi ve yurt dışı şubeleri arasında gerçekleştirilen ilk kardeşlik anlaşması ardından bugün burada MÜSİAD bünyesinde yurt içi ve yurt dışı şubelerinin gerçekleştirdiği ilk büyük organizasyondayız. Almanya’nın finans başkenti Frankfurt ile Karadeniz’in parlayan yıldızı Samsun’u birbirine yakınlaştırmak, yatırım potansiyellerini analiz etmek, oluşabilecek ortaklık ve işbirliklerin ilk adımlarını atmak için buradayız. AB ile gelişen ilişkilerin ve serbest Pazar sonrasında Almanya üzerinde artan ihracat oranlarının şehrimize katkısını arttırmak en büyük idealimizdir” dedi.

KİLER : RAKAMLAR İYİYE İŞARET EDİYOR

Almanya’nın Türkiye’nin en önemli ticari ortaklarından biri olduğunu belirten MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Ümit Kiler, “2 ülke arasındaki mevcut ticaret rakamları oldukça önemli bir ilişkiye işaret ediyor. 2015 yılı itibariyle Almanya, Türkiye’nin ihracatında birinci, ithalatında ise 2’nci sıradadır. Almanya’ya yaptığımız 13.4 milyar dolarlık ihracatımız, Almanya’dan ithalatımız ise, 21.1 milyar dolar seviyesindedir. 2015 yılında toplam 430 milyon dolarlık ihracat yapan Samsun’u n en çok ihracat yaptığı ülkeler arasındaki sıralamasında 47.3 milyon dolar ile Almanya ikinci sıradadır. Ben bu rakamları daha yukarı çıkartılabileceğine inanıyorum. Çünkü Samsun’un potansiyelinin çok daha yüksek olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

MURZİOĞLU: PROJELERE DEVAM EDECEĞİZ

Önceliklerinin Samsun’un ekonomik gelişimine katkı sağlamak olduğunu ifade eden Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Şehrimizin iş dünyasını temsil eden en büyük kuruluşu olarak önceliğimiz kentimizin ekonomik bağlamda gelişimine örnek olmaktır. Bu bağlamda ekonomimize en önemli katkıları sağlayan üyelerimizin yani işletmelerin kapasitelerinin arttırılması ve ulusallaştırılması adına önemli çalışmalar yürütmekteyiz. Samsun, çok yönlü üretim altyapısına sahip ve bu haliyle önemli bir potansiyeli barındıran bir şehir. Sanayi ve ticaretin yanı sıra oldukça önemli iki ovaya sahibiz. Çok kıymetli turizm değerlerine ve tarihi değerlere sahibiz. Türkiye’de yalnızca 3 kentin sahip olduğu 4 ulaşım aksına birden sahip olan bir iliz. Bu imkanı gerçekleştirmek adına kentimize lojistik köy kazandırma gayreti içerisindeyiz. Türkiye’nin bu anlamdaki en önemli alt yapısı kent alt yapısını kentimize kazandıracağız. Samsun’un ekonomik anlamda gelişimi hususunda akılcı bir yaklaşımla çalışıyoruz. İhracat master planımızı hazırladık, Ekonomi Bakanlığımızın desteği ile işletmelerimizin ihracat kapasitesini geliştirmek, uluslararası rekabet edebilirlik kabiliyetini arttırabilmek adına Ur-Ge projelerini uyguluyoruz. Medikal sektörü ile başladığımız bu projelere mobilya ve gıda ile devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde lokomotif sektör olan inşaat sektörüne ilişkin olarak projelerimiz devam edecektir” şeklinde konuştu.

YILMAZ : ULUSLARARASI BİR DÜZEYE ÇIKACAĞIZ 

Samsun’da üretilen bazı katma değerlerin ihracatının Samsun’dan yapıldığı için düşük göründüğünü ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz şöyle konuştu: “Bugün burada değerli işadamlarının, değerli sivil toplum kuruluşlarının çok güzel görüş ve düşüncelerini ortaya koyacağı, Samsunumuzu uluslararası düzeyde bir platformda görüşmeye ve diyaloga açacak bir enerjinin bu işbirliği ile” yükseleceğine inanıyorum. Samsun’un yıllık ihracatı 450 milyon dolarlar civarında görülüyor. Burada kayıtlı olan bu ihracat gerçeği yansıtmıyor. Ülkenin yaptığı 160 milyar dolarlar civarında bir ihracat tanımı önemlidir ve bunu hepinizin çok iyi bildiği gibi 2023 ve onu takip eden yıllarda ülkemiz 500 milyar dolarlar seviyesine çıkarmaya çalışıyor. Bence önemli olan budur. Ama Samsun’un ihracatı 450 milyon dolar değil. Samsun’da üretilen katma değerlerin ve ihraç edilmiş olan katma değerlerin birçoğu burada yazılmadığı için düşük görülüyor. Örneğin sigara fabrikası burada 250 milyon dolarlık ihracat yapıyor ama bunun bir kısmını İzmir’den bir kısmını da İstanbul’dan yapıyor.”

KÖKTAŞ : TİCARET HACMİMİZ BÜYÜK

Türkiye’nin dünyada önemli bir ülke olduğunu belirten AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, “Almanya ile Türkiye arasında önemli ticaret hacmimiz var. Türkiye, dünya üzerinde güçlü bir lokasyonda, güçlü bir şekilde durmaya gayret gösterirken, aynı zamanda da doğu-batı köprüsünü kuran önemli bir geçiş güzergahıdır” ifadelerini kullandı. 

ŞAHİN : SAMSUN AYNI ZAMANDA SAĞLIK KENTİ

Samsun’un ayrıca sağlık kenti de olduğunu ifade eden Samsun Valisi İbrahim Şahin, “Samsun aynı zamanda sağlık kentidir. Sağlıkla ilgili Avrupa’dan çok misafirlerimiz geldi. Bizim gerek Kuzey Avrupa’da, gerek Avrupa’da, gerekse özellikle Almanya’da yapılabilecek birçok işimiz var. Cerrahi aletlerde birinci ihracatımız Almanya. Almanya bunları bizden alıyor, hem bize hem de başka ülkelere satıyor. Onun için bizim biraz bu Almanya trafiğini ortadan kaldırmamız gerekiyor. Cumhurbaşkanımız, Başbakan olduğu dönemde her şehre bir ihraç limiti koymuştu. Samsun’un da 2023 yılındaki hedefi 1 milyar doları yakalaması gerekiyor. Ballıca’daki sigara fabrikası tek başına 250 milyon dolar civarında ihracat yapıyor. Bizdeki 450-500 milyon dolar ihracatı düşünürsek, sigara fabrikasını da buraya katarsak işimiz kolay. Açığımız 250 milyon doları bir şekilde kapatırız. Ama onu dışarıda tutarsak şuana kadar yaptıklarımız kadar yapacağız ki 1 milyar dolar hedefini tutturalım” dedi. 
Konuşmaların ardından “Türkiye-Almanya İş Forumu” konulu panel düzenlendi. Panelde ilk olarak Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, başarı hikayesini anlattı.
2 gün sürecek olan panelde yarın Almanya’dan gelen iş adamları, Samsun’daki firmaları gezecekler.
 
Son Güncelleme: 28.04.2016 18:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner393

banner386