81 ile gönderildi: Kadrolu taşeronlara yeni görev! 

Milli Eğitim Bakanlığı, kadro alan taşeron çalışanların mağduriyet yaşamaması adına döner sermayeden iş verilmesi kararına ilişkin yazı yayımladı. İşte kadrolu taşeron yeni görev ve ek ödeme ile ilgili detaylar...

banner269

81 ile gönderildi: Kadrolu taşeronlara yeni görev! 

Milli Eğitim Bakanlığı, kadro alan taşeron çalışanların mağduriyet yaşamaması adına döner sermayeden iş verilmesi kararına ilişkin yazı yayımladı. İşte kadrolu taşeron yeni görev ve ek ödeme ile ilgili detaylar...

06 Nisan 2020 Pazartesi 09:38
81 ile gönderildi: Kadrolu taşeronlara yeni görev! 

Kanun Hükmünde Kararname ile kadro alan binlerce taşeron işçi maaş ve özlük haklarında büyük sorunlar yaşadı. Milli Eğitim Bakanlığı kadrolu taşeronları sevindirecek bir yazı yayımladı. Yayımlanan yazıda 4/D statüsüne kavuşan taşeron işçilere döner sermayeden iş verilebileceğini taşeron şirketlerde çalışan kadrolu çalışanlarında bu düzenlemeden faydalanabileceği belirtildi. 

Söz konusu yazıda, direksiyon dersi uygulama sınavında görev yapacak işçiler için şu ifadelere yer verildi:

"Sözleşmelerinde aksine bir hüküm bulunmadıkça 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre 4-B'li ve 4-D'li personele döner sermayeden görev verilebileceği ve bu görevlerine uygun ücretlerin ödenebileceği belirtilmektedir."

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından Mart ayında yayımlanan ve il müdürlüklerine gönderilen resmi yazıda , sürücü belgesi alan vatandaşların katılmak zorunda olduğu direksiyon uygulama sınavında sözleşmeli personel ve taşerondan kadroya geçen personellere ilişklin karara yer verildi. 

Bu yazıya göre direksiyon dersi sonrası uygulama sınavında görev alacak işçiler için şu ifadelere yer verildi: 

"Sözleşmelerinde aksine bir hüküm bulunmadıkça 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre 4-B'li ve 4-D'li personele döner sermayeden görev verilebileceği ve bu görevlerine uygun ücretlerin ödenebileceği belirtilmektedir.

Diğer taraftan söz konusu personel 5510 sayılı İş Kanunu'na tabi olup aldıkları ücretlerin tamamı SGK primine tabidir. Bu nedenle de verilen bu tür görevlerde görev yapacakları günden bir gün önce SGK girişi yapılması mecburiyeti vardır.

Bu kapsamda, il milli eğitim müdürlüklerinin cezai müeyyidelerle karşılaşmamaları ve sıkıntılar yaşanmaması için il/ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından son gün (Cuma günü) resen görev verilirken, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda bulunan 4-B'li ve 4-D'li personel kapsamı dışındaki personele öncelik verilerek görevlendirmelerin yapılması hususunda," ifadelerine yer verilmiştir. Ancak bazı il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinin ilgi yazıyı gerekçe göstererek yukarıda belirtilen personele görev vermedikleri Bakanlığımıza ulaşan duyumlardan anlaşılmaktadır.

Yukarıda da açıklandığı üzere, 4-B'li ve 4-D'li personelin sistem üzerinden müracaatta bulunarak direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavlarında görev almasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır."

MÜDÜRLÜKLER UYARILDI

Söz konusu yazı ile , işçilere görev vermeyen il milli eğitim müdürlükleri uyarıldı ve görev verilmesi gerektiği bildirildi.

MEB'den yayınlanan yazının ilgili kısmı şu şekilde:


 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Memur 2020-04-07 01:22:45

4 d statüsündeki saglik çalışanlarıda dönersermayede pay almalıdır

Avatar
4d samsun 2020-04-07 02:47:17

Merhaba. Döner sermayeden yararlanma ve ek iş konusu sadece milli eğitimimi kapsıyor? Aile bakanlığında çalışan biri olarak, bizde yararlanmak istiyoruz şartlar oluşturulduğu zaman. Bizim idaremiz pek bizim yararımıza olan hiç bir talimatı yerine getirmek istemiyor, kendi talimatları ön plana çıkar her zaman. Hep işçilerin açığını arar ve o değerli memur arkadaşlarının dedikodusu ile bizim gibi sabahlara kadar işini yapmaya çalışır, korkarak , darp edilerek .Bu arada o çok güvendiği memuru 9 saat uyuyarak nöbetini tamamlar hiç bir sorundan habersiz bir şekilde. Bu yetmez , özel hizmeti yapılmadı diye, arkasında duran müdürüne gider. Zavallı biz , sabahlara kadar çocuk gözetleyerek sabah ederiz, saatimiz dolduğunda da ,müdürün azarini yemeden çıkamayız.O çok uyuyan ve aynı zamanda çok yorulduğunu iddia eden memur da büyük bir hazla evine gider. Biz bunları yaşayacak ne yaptık? Bu yüzden, bizlerde bütün haklara sahip olmak istiyoruz, Allah katindada hakkımız zaten. Lütfen, bu yazımı sayın cumhurbaşkanımiza iletin. Samsun çocuk destek merkezi müdürlüğü.

Avatar
Kitler unutuldu d. H. M. İ temizlik işçileri 2020-04-07 11:34:29

Taşeron kit işçisi olarak asgari ücrete çalışıyoruz kadro sözü verdiniz sayın hükümet temizlik kit taşeron işçileri kadro bekliyor

Avatar
65 Van C.arslan dursun odabaş 2020-04-08 02:28:51

Merhaba! Bizler hastanede sekreterlik yapan taşaron işçileriz covit-19 salgınla mücadele etmekteyiz kronik hast olmasına rağmen sağlıkcılarla aynı mücadeleyi vermekteyiz cıvıt 19 nöbetleri bile tutmaktayız.işimi gururla yapmaktayım Allah'ın izniyle işAllah ciddi durumlarla karşılamadan atlatırız.Biz taşaron olarak yıllarca emek vermekteyiz ne yazzıkki maaş alt sınıf muamelesi bizi hiç tatmin etmemektedir sayın cumhur başkanımızın bizim sesimizi işAllah duyar bizim hakkettimiz vazifeye getirmesini umuyorum

Avatar
Sağlık işçisi 2020-04-08 05:08:52

112 acil ambulans servisinde çalışan sağlık işçisi de att ve paramediklerin aldığı döner sermaye ücretini almalıdır sonuçta ambulans söförude ekibin parçası ve aynı işi yapmaktadır

Avatar
Mehmet 2020-04-08 07:48:13

Yalan dolan düzmece o kadar meb calısan var hangi biri gidecek yalan dolan la iş olmaz insanlara para verin

Avatar
4d 2020-05-14 00:56:44

Hastane idarecileri isci hakkini aramaya gittiğinde mudur iscinin yüzüne bakmayıp bilgisariyla ilgileniyor4d iscisi gorev tanimini mudurden istiyor mudur taseron zamanındaki calisma planını söylüyor kendileri iscinin durumunu düşünmüyor koltuklarının peşindeler isci zorla farklı biryerde kendi isteği olmadan calistirilamaz deniyor kanunda idare sen orda çalışacaksın diyor mudur mudur yardimcisi bashekim varana kadar isciler icin ağız birliği yapiliyor ezilen isci memuruna dokunmuyor nede olsa kendi personeli gurupta isciyi savunacak değil ya çalıştığım birimden farklı birime geçiş yapmak istersin dilekçe verirsin hastane yönetimine red gelir kalem ellerinde isciyi dusunmez kendi memuru gelince istediği birime geçti yaparlar iscinin hatasını ararlar 4d iscisiyle ugrasirlar yönetmelik uygulanmaz kendi kanunlari on plandadır isciler icin saglik bakanligi denetim yaparken herşeyi denetlesin gerekirse yönetimin tamamini degistirsin yönetim 1 yil olsun yenilik herzaman iyidir 4d haklarini maalesef hastanelerde arayamiyor