Samsun'da geride bıraktığımız haftada neler yaşandı? Samsun'da gündem oldukça yoğundu, gelin haftaya kısaca bir göz atalım. Haftaya Çarşamba Havalimanının kapatılacak olması, Alaçam'a düşen şehit ateşi ve OHAL bünyesinde çıkarılan KHK'lar damga vurdu.

*Asayiş haberlerinin eksik olmadığı Samsun'da, ne zaman neyle karşılaşacağınız belli olmuyor. Çiftlik Caddesi üzerinde yürürken karşılaştığı kişilerin sigara istediği genç, üzerinde sigarası olamadığını söyleyince 5 ayrı yerinden bıçaklandı. 

https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/samsunlu-genc-sigara-vermedigi-icin-bicaklandi-h8910.html

*Salı günü Samsun'da KHK depremi yaşandı. OHAL kapsamında çıkarılan 677., 678. KHK'lar kapsamında Samsun'da özellikle OMÜ ve belediyelerden çok sayıda isim meslekten ihraç edildi. İhraç edilenler arasında Tekkeköy Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Sağlam da vardı. OMÜ'den aralarında birçok profesörün de olduğu tam 55 isim meslekten ihraç edilirken gazeteci Mustafa Çakır'a ait Haberexen Dergisi de kapatıldı.

https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/yeni-khk-larla-samsun-da-ihrac-edilen-isimler-h8911.html

https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/yeni-khk-larla-samsun-da-ihrac-edilen-isimler-h8911.html

https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/samsun-daki-belediyelerden-ihrac-edilenlerin-isim-listesi-h8920.html

*Bafra'nın Dededağ mahallesinde SASKİ, borçlarından dolayı mahallenin suyunu kesmiş ve bu duruma bölgede yaşayan halk eylem yaparak tepkisini göstermişti. Büyükşehir Belediye Meclisinde bu konuyla ilgili olarak açıklama yapan SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, mahallelinin borçlarını ödememekte ısrarcı olduğu için böyle bir yaptırım uyguladıklarını söyleyerek kendini savundu. 940 bin TL'lik borç için yeniden bir yapılandırma yapacaklarını da ekledi.

https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/saski-genel-mudurunden-dededag-aciklamasi-h8942.html

*Samsun'da devam eden FETÖ/PDY yapılanmasına yönelik operasyonlarda ByLock kullandıkları tespit edilen OMÜ'de görevli 31 akademisyenden 8'i tutuklanırken, 24'ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/feto-den-alinan-omu-akademisyenleri-hakkinda-flas-karar-h8952.html

*Samsun'da sık sık intihar haberleriyle karşılaşmaya başladık. Bunların geneline baktığımızda sebep olarak ekonomik problemler görülmekte. Bunlara bir yenisi de çarşamba günü eklendi. İlkadım Cedit Mahallesinde iddialara göre işten çıkarılmasıyla girdiği psikolojik bunalımın etkisinden bir türlü çıkamayan 29 yaşındaki Adem Katar, kendini 3. kattan aşağı atarak intihar etti.

https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/samsunlu-genc-olume-atladi-h8961.html

*Perşembe günü ilginç bir asayiş haberine tanık olduk. 16 Temmuz günü İlkadım ilçesi Fatih Mahallesinde 16 yaşındaki Hüseyin Koç hayatını kaybetmişti. Gencin ölümünü şüpheli bulan Samsun Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Bürosu ekipleri, tanıkların ifadelerinden yola çıkarak olayla ilgili 48 yaşındaki Yahya A.’yı Bafra’da yakalayarak gözaltına aldı. 
Olayın yaşandığı gün Bafra’dan Samsun merkeze geldiği ve bulunduğu evden dışarıda yaşanan gürültü nedeniyle sokağa çıktığı iddia edilen Yahya A.’nın Hüseyin Koç ile kavga ettiğini, yaşanan arbedenin şiddetiyle ölen Koç’un üzerine düştüğü ortaya çıktı. Yahya A., çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanarak Samsun Kapalı Cezaevine gönderildi.

https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/samsunlu-gencin-katil-zanlisi-aylar-sonra-hakim-karsisinda-h8979.html

*Samsun'a bir şehit ateşi daha düştü. Suriye'deki Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında yürütülen El-Bab operasyonunda Türk askerlerine Suriye rejim güçlerine ait uçaklar tarafından düzenlenen saldırıda şehit olan 3 askerden biri Alaçamlı 25 yaşındaki Piyade Astsubay Üstçavuş Erdal Bolat oldu. samsunhaber.com olarak başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz. Umarız bu son olur.

https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/firat-kalkanindan-samsun-a-kara-haber-h8984.html
https://www.samsunhaber.com/samsun-da-feryatlar-yurekleri-dagladi-resimleri,311.html

* Haftanın en iğrenç haberi bu olsa gerek. İlkadım ilçesi İlyasköy Mahallesinde Ağustos ayında gün yüzüne çıkan çirkin olayda, mahallede bakkal işleten 64 yaşındaki A.B. adlı adam, dükkanına alışverişe gelen 10 ve 11 yaşlarındaki E.E.A. ve G.B. isimli kız çocuklarını elle taciz ettiği gerekçesiyle tutuklanmıştı. Karar duruşmasında bu yaşlı adam kendini,"Zengin bir insanım. Böyle bir olayla anılmaktan utanıyorum. Bana iftira attılar. Suçlamaları kabul etmiyorum" şeklinde savunsa da mahkeme her bir çocuk için 9 yıl hapis cezası olmak üzere toplam 18 yıl hapis cezası verdi.

https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/samsunda-cocuk-tacizcisi-bakkalin-cezasi-belli-oldu-h8993.html

*ByLock kullandıkları iddiasıyla 19 Mayıs Kışlasında görevli iken açığa alınan astsubaylar 39 yaşındaki U.Ö. ile 43 yaşındaki Ö.B., çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak Samsun Kapalı Cezaevine gönderildi.

https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/samsun-da-gozaltina-alinan-astsubaylar-hakkinda-flas-gelisme-h9018.html

*Samsunspor'da 1990 yılından 2001 yılına kadar forma giyen efsane isim İmdat Aslan, kalp krizi geçirdi. Kendisine acil şifalar diliyoruz. 

https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/samsunsporlu-efsane-isim-kalp-krizi-gecirdi-h9023.html

*Samsun'da günlerdir aslında tek gündem Çarşamba Havaalanının kapatılacak olması. Yılda yaklaşık 2 milyon yolcu trafiğine sahip bu havaalanının kapatılması şehir ekonomisine çok büyük zarar verecek. Toplumun her kesiminden gelen tepkiler üzerine Samsun-Çarşamba Havaalanında incelemelerde bulunmak üzere Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Samsun'a geldi. Ancak Aslan, yaptığı basın açıklamasında tadilatın kapatılmadan gerçekleştirilemeyeceğini, havaalanının 3 ay süreyle kapatılacağını, Samsun'un uçuş ihtiyacının ise Merzifon ve Ordu havalimanlarından karşılanacağını söyleyip gitti. Havaalanının onarımının ihale sözleşmesi gün yüzüne çıktı. İhale sözleşmesinde havaalanı kapatılmadan 1 yıl içinde onarımı yapılacak diye bir madde olmasına rağmen bu madde gözardı edilmiş duruyor. Konuya Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz yaptığı yazılı açıklama ile katıldı. Gürbüz, Çarşamba Havaalanının onarım amacıyla 3 ay kapatılmasının ihale şartnamesi gereği mümkün olmadığını belirterek, "İhale şartnamesinden ve sözleşmesinden anlaşılan onarım işinin bir yıl içinde havaalanı ulaşıma kapanmadan yapılması gerektiğidir. Fakat buna rağmen resmi makamlar havaalanını ulaşıma kapatarak üç ay içinde onarım işinin tamamlanacağını açıkladı. İlgili bakanlık ve genel müdürlük tarafından söz konusu ihale ve ilgili şartnamede takdir yetkisi ve insiyatif kullanıldığını ortaya koymaktadır. Oysa idare hukukunun temel ilkeleri gereğince idarelerin takdir yetkisi asla mutlak ve sınırsız değildir. İdare takdir yetkisini sadece ve sadece kamu hizmetinin daha iyi işlemesi yada kamu yararı için kullanabilir. Söz konusu ihalede ise takdir yetkisinin bu şekilde kullanılmasında kamu yararı bulunmadığı gibi bilakis kamunun ihtiyaç ve beklentilerine aykırı bir irade söz konusudur. Samsun Çarşamba Havaalanı’nın 3 ay ulaşıma kapalı kalması durumunda Samsun’daki tüm sektörlerin bundan olumsuz etkileneceği tartışmasızdır. Ekonomik koşulların zaten zorlaştığı bir dönemde bir de böyle bir uygulamaya gidilmesi Samsun’un sosyal ve ekonomik hayatına büyük darbe vuracaktır. Bu nedenle yetkili makamların Samsun Çarşamba Havaalanı’nın onarım işini ihale şartnamesindeki ve diğer resmi belgelerdeki şartlara uygun şekilde yaptırmaları ve Samsun Çarşamba Havaalanı’nın ulaşıma kapanmasına müsaade etmemeleri hem hukuksal açıdan ve hem de Samsun’un menfaatleri açısından en doğru karar olacaktır' dedi.
Bundan sonraki süreçte neler yaşanacak hep birlikte göreceğiz.  

https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/samsun-barosu-baskanindan-flas-aciklama-carsamba-havaalani-h9035.html
https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/bakandan-kotu-haber-carsamba-havaalani-h9026.html

* Haftanın acı haberlerinden biri de ilkokul öğrenci Atalay Fuat Tiryakioğlu'nun vefatı oldu. Minik Atalay, 2 Kasım tarihinde okul kantininden aldığı poğaçayı yerken, zil sesini duyup paniklemiş ve poğaçanın geri kalanını yutmaya kalkmış. Nefes borusuna kaçan poğaça parçası yüzünden nefessiz kalan Atalay, OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde 23 gün boyunca tedavi görüyordu. Ancak yaşam mücadelesini kaybeden Atalay, geride gözü yaşlı birçok insan bıraktı.

https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/yedigi-pogaca-sonu-oldu-h9079.html

Hafta boyunca şehrimizde birçok trafik kazası yaşandı. Haftanın bilançosuna bakacak olursak Samsun'da yaşanan bu trafik kazalarında 3 kişi yaşamını yitirdi. 54 yaşındaki Leyla Fettahoğlu, 66 yaşındaki Ömer Göçmez ve 49 yaşındaki Mustafa Deniz aramızdan ayrılan isimler oldu.

https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/seyir-halindeki-traktorden-dustu-ve-h9041.html
https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/samsun-da-feci-kaza-1-olu-h9040.html
https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/samsun-da-aci-kaza-1-gun-once-aldigi-arac-canini-aldi-h9033.html

Samsun'un en büyük problemlerinden biri de uyuşturucu. Gençlerimiz hergün bu zehir tacirlerinin tuzağına düşmekte. Hafta boyunca yapılan uyuşturucu operasyonları sonucunda 7 zehir taciri tutuklanarak cezaevine gönderildi. Gözaltına alınan birçok şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklanıp cezaevine giren uyuşturucu satıcılarına bakıldığında yaş ortalaması oldukça düşük. Şehrimizdeki bu uyuşturucu problemininin temelinde işsizlik ve eğitim düzeyi en büyük etken. 

Bir de birkaç veri paylaşalım. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK)nun 2016 yılının ilk 9 ayına ilişkin nakdi kredi ve takipteki alacak rakamlarının illere göre dağılımını açıkladı ve buna göre Samsun 81 il içinde 77'nci olarak borcuna sadık olmayan iller arasında yer aldı.
Çocuk gelinler konusunda TÜİK resmi rakamları açıkladı ve buna göre 2015 yılında Türkiye genelinde yapılan 602 bin 982 resmi evlilikten 31 bin 337’sinde 16-17 yaşındaki kız çocukları gelin oldu, yani orantılandığında yüzde 5,2’sine denk geliyor. Samsun'da ise bu rakam 429. Samsun Türkiye genelinde 48. sırada yer alırken, çocuk yaşta evliliğin en yüksek olduğu il ise yüzde 15,3 oranıyla Kilis oldu.
Ülke gündemini uzun süredir meşgul eden Başkanlık sistemi ile ilgili olarak samsunhaber.com olarak bir anket çalışması düzenlemiştik. Samsun halkına yönelttiğimiz 'Başkanlık Sistemi yapılmalı mı' sorusuna katılanların yüzde 65'i "Hayır" cevabı verirken, "Evet" diyenlerin oranı ise yüzde 30'da kaldı. Katılımcıların yüzde 5'i ise konu hakkında kararsız olduğunu bildirdi. Anketimizin sonuçları da gösteriyor ki halk başkanlık sistemine pek de sıcak bakmıyor.
Ülkemizde 11 şehirde yaklaşık 2 milyon kişi tarafından kullanılmakta olan Moovit uygulaması Samsun’da da hizmet vermeye başladı. Bu uygulama sayesinde kullanıcılar Samsun’da hizmet veren tramvay, ring otobüsleri, özel halk otobüsleri hatları ve merkezden ilçeye hizmet veren otobüs hatları ile ilgili tüm bilgilere rahatlıkla ulaşabilecek.

https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/samsun-borcuna-sadik-degil-h8879.html
https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/samsun-da-kac-cocuk-gelin-var-h8887.html
https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/samsun-halki-baskanlik-sistemi-anketine-ne-yanit-verdi-h8944.html
https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/samsun-da-toplu-tasimada-buyuk-yenilik-h8958.html
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.