MHP'nin seçim beyannamesinde 1.5 yıl önce gündeme getirdiği ve Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin sürekli olarak takipçisi olduğu,
kamuoyunda af olarak adlandırılan 'AF YASASI'nda son gelindi.

Dün meclisten geçen 1. yargı paketi sonrası gözler artık 2. yargı paketi içerisinde yer alması beklenen infaz yasası değişikliğe çevrildi.

Yüzbinlerce mahkum ve mahkum yakınını ilgilendiren bu konuyla alakalı tasarı metni hazır olmasına rağmen AK Parti, MHP'nin hazırlamış olduğu 

1 sefere mahsus 5 yıllık şartlı ceza indirimi konusunda ortak bir mutabakat arıyor.

MHP'nin 5 yıllık şartlı ceza indirimi teklifine karşılık, AK Parti ise ceza infaz kanununda yapılacak değişiklikle verilen cezaların üçte ikisi oranında değil, 1/2'si oranında uygulanması şeklindeki değişiklikle cezaevlerinde bir rahatlama sağlamayı ve bunun süreklilik arz etmesini amaçlıyor.

Örnek vermek gerekirse; 

AK parti'nin teklifine göre 10 yıl ceza alan bir mahkum şu an itibariyle cezaevinde mükerrrir değilse 6. yıl 8 ay kadar yatıyor. 

Ancak bunun son bir yılında denetimli serbestliğe çıkarak toplamda 5 yıl 6 ay fiilen ceza yatıyor.

AK Parti'nin teklifi kabul edildiği takdirde yine 10 yıl ceza alan biri 1/2 oranında cezası düşerken, 1 yılda denetimli serbestlik kapsamında toplamda 4 yıl yatarı oluyor.

Denetimli serbestlik süresinin artırılması konusu ise halen gündemdeki yerini korurken, bu sürenin 2 ya da 3 yıla çıkabileceği konuşuluyor.

Bu durumda 10 yıl ceza alan biri 5 yıllık ceza inidirimi sonrası cezanın geri kalan kısmını ise dışarıda denetimli serbestlikten faydalanarak geçirebilecek.

MHP'nin teklifinde ise 1 sefere mahsus ceza indirimi öngörüldüğü için mahkumun toplam aldığı cezadan 5 yıl düşmek suretiyle cezanın infazı düşünülüyor.

Tasarı geçtiği takdirde 5 yıllık ceza indiriminden görülmekte olan davalarda ceza alanlar faydalanabilecek.

Bununla ilgili genel eğilim 19 Mayıs 2018 tarihinden sonraki işlenen suçların ceza inidirimi yönünde değerlendirilmemesi yönünde olacak. 

Kısacası bu tarihten sonra suç işleyenler muhtemelen kanundan faydalanamayacaklar.

AK Parti ve MHP arasındaki tartışmalı konular içinde hangi suçların kapsam dışında bırakılacağı da var.

MHP Lideri Devlet Bahçeli uyuşturucu suçunu işleyenler yani kamuoyunda torbacı olarak bilinen kişiler açısından da affın uygulnamsını isterken, baron tabir edilen kişilerin af kapsamı dışında tutulmasını öneriyor.

Buna mukabil Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Uyuşturucuya ilişkin suçlara kesinlikle indirim yapılmayacak. Bu konu bitmiştir.' şeklinde konuyu kapatmış durumda.

Bu anlaşmazlıkların ne şekilde aşılacağı ise henüz belli değil...

Mahkum yakınları AK Parti'nin kanun teklifinden ziyade MHP'nin 5 yıllık şartlı ceza indirimi konusuna dikkat çekmek için aylardır çeşitli şehirlerde eylemlerine ve basın açıklamalarına devam ediyor.

Biz de hukukçular olarak konunun toplum vicdanını yaralayacak bir kanunun geçmesinden ziyade toplumda adalet duygusunu pekiştirecek şekilde bir kanunun 
meclisten geçmesini bekliyoruz.

22 Ekimde 2. yargı paketi mecliste görüşülmeye başlanacak.

Kanımca meclisin 15 gün içersinde tasarıyı netleştirmesi halinde Kasım ayı içinde cezaevlerinden tahliyelerin başlaması içten bile olmayacak. 

Bu arada unutulmaması gereken en önemli konu ise;

Af edilen mahkumların dışarıda yeniden suç işlemesi halinde ertelenen cezasını yeniden çekeceğini bilmesi gerekir.

Bir hukukçu olarak tavsiyem o dur ki;

Bu yargı paketi meclisten geçip tahliyeler başladığı takdirde başta aftan faydalanacak vatandaşlarımız olmak üzere herkesin suç işlemekten uzak durmasını bekliyor ve umut ediyoruz.

Sorularınız için alperencarus@hotmail.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bafralı coşkun 2019-10-17 23:07:27

Murat şimdi buna yorummu yaptın sen. Murat murat sen git tur at.

Avatar
Melih 2019-10-18 03:01:10

Degerli büyügüm benim yigenim 188/3 ten 4 sene ceza aldi suan kaçak nerde bizde bilmiyoruz onun için kayip başvurusu yaptik o bu yasa çikarsa faydalanirmi suç tarihi 2013

Avatar
Adalet 2019-10-18 10:55:36

lanet olsun

Avatar
Canik 55 2019-10-21 06:54:45

Bu memleketin bu hale gelmesinin sebebi her iktidara gelenin AF sevdasıdır, suç işleyen cezasını çekmiyor nasıl olsa af çıkacak beklentisi var. Suça bir nevi teşvik ediliyor insanlar ve masumlar madur ediliyor. Vergi affı beklentisi insanları devlete karşı olan görevini yerine getirmekten alıkoyarken dürüst Vatandaş enayi yerine koyuluyor. Türkiye'nin en büyük sermaye sahiplerinin, yandaş müteahhitlerin vergi borçları affediliyor. Ama sigorta borcunu ödeyemeyen Vatandaşın bankadaki parasına e-haciz geliyor. Vatandaşın Devlete olan güvenini kaybetmesine neden oluyor AF'lar.

Avatar
Murat 2019-10-17 20:38:44

O degilde Trunp bizi ve Erdoğani affetmiş. Mhp sen katillwri hirsizlari affetmişsin cokmu